Farby do efektów specjalnych

 Farby do efektów specjalnych

Fot. Krzysztof Zasuwik

Farby tego typu, oprócz tego, że zdobią, pozwalają również zatuszować pewne niedoskonałości ścian.

Farby strukturalne

Dzielą się na akrylowe, lateksowe i poliooctanowinylowo-lateksowe. Mają zazwyczaj postać gęstej, gotowej do użycia, masy, proszku lub pasty, którą dodaje się do zwykłej farby akrylowej. Istnieją też produkty dwuskładnikowe (proszek + pasta), z których samodzielnie przygotowujemy farbę. Zmieniając proporcje tych dwu składników, uzyskujemy różne rodzaje faktur. Większość z nich (poza poliooctanowinylowo-lateksowymi) przepuszcza parę wodną, co pozwala ścianom oddychać i chroni je przed zawilgoceniem. Ponieważ są trwałe i dobrze znoszą mycie wodą z detergentami, zaleca się stosować je w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia.
Można nimi malować powierzchnie betonowe, tynki, płyty drewnopochodne oraz gipsowo-kartonowe.

 Farby do efektów specjalnych

Fot. Piotr Mastalerz

Jak przygotować podłoże

Stare ściany przed nałożeniem farby strukturalnej należy oczyścić z kurzu i odtłuścić – np. zmywając je wodą z płynem do mycia naczyń. Mocno zanieczyszczone podłoża najlepiej zmyć wodą z amoniakiem i spłukać czystą wodą. Po umyciu ścian, czekamy aż wyschną i pokrywamy je preparatem gruntującym, dopasowanym do rodzaju farby – np. jeśli zamierzamy użyć farby akrylowej – stosujemy grunt do farb akrylowych. Dzięki podkładowi gruntującemu, farba będzie się mocno trzymać ściany; uzyskamy też jednolitą fakturę, wyglądającą tak samo na całej powierzchni. Równie ważne jest aby podłoże było spójne, a słabo przylegające fragmenty starej farby lub tynku należy usunąć, natomiast ubytki uzupełnic i wyrównać masą tynkarską.
Świeżego tynku nie wolno malować zaraz po jego położeniu. Należy poczekać co najmniej 28 dni, a następnie – zagruntować go jak stare ściany.

NIE PRZEGAP

Pędzlem, wałkiem, pistoletem

Farbę strukturalną nakładamy na ścianę pędzlem, wałkiem futrzanym, packą lub szpachlą. Aby faktura farby była jednolita, trzeba nałożyć ją „jednym pociągnięciem” na całej długości malowanej powierzchni, nie odrywając pędzla czy wałka od ściany.
Jeśli mamy do pomalowania dłuższy kawałek ściany, trzeba go podzielić na mniejsze pola, używając taśmy malarskiej. Zanim farba całkowicie wyschnie, za pomocą specjalnego wałka fakturowanego wytłaczamy na jej powierzchni wzory. Jeśli nałożyliśmy grubszą warstwę farby – do zrobienia wzorów możemy też użyć pędzla-ławkowca. Pamiętajmy, że wałki fakturowane służą tylko do ozdabiania ściany – nie należy ich maczać w pojemniku z farbą.
Co pewien czas farbę należy energicznie zamieszać – granulki dolomitu lub innych składników tworzących fakturę, mogą osadzać się na dnie opakowania. Nie powinniśmy malować, jeśli temperatura powietrza jest niższa niż 8 st. C. Po 4-6 godzinach od pomalowania, farba powinna już być sucha. Możemy wtedy wykończyć pomalowaną powierzchnię bezbarwnym lub kolorowym lakierem – matowym albo z połyskiem.

Ocena: 0
Tekst: Kinga Zalewska-Stochmal Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY