Dekoracje ścienne to idealny pomysł na urządzenie wyjątkowej przestrzeni. Stosując naklejki ścienne możemy „wstawić” do wnętrza meble, które w ogóle nie zajmują miejsca, a tapety z efektem 3D do złudzenia będą przypominały tkaniny, regał z książkami czy trójwymiarową zabudowę.

Dekoracje ścienne: tapeta, naklejka, tapicerka czy kamień?

Najpopularniejsze dekoracje ścienne to cały czas tapety. Wybór wzorów jest ogromny: od  klasycznych, flokowanych, poprzez nowoczesne połyskujące srebrem i złotem, do fototapet, więc każdy  ma szansę na stworzenie  indywidualnego i niepowtarzalnego wnętrza. Podobną popularnością cieszą się cegły. Równie dobrze wyglądają zostawione w swojej oryginalnej formie, jak pomalowane na biało lub szaro.

Coraz bardziej popularną dekoracją ścienną staje się tapicerka. Z zagłówków łóżek pikowana tapicerka najpierw opanowała ścianę w sypialni za łóżkiem, by teraz zacząć się pojawiać na ścianach salonów i w przedpokojach przy wygodnych siedziskach. Jako przeciwwaga do miękkiej i przytulnej tapicerki we wnętrzach pojawia się twarda i surowa  płyta OSB. Natomiast we wnętrzach klasycznych niepodzielnie panuje sztukateria i boazeria sztukateryjna.

Dekoracja ścian: wszystko wszędzie

Dekoracje ścienne nie muszą być już przypisane do konkretnych pomieszczeń. Fornir, do niedawna zarezerwowany do salonów i sypialni, teraz dzięki coraz lepszym zabezpieczeniom może być stosowany w łazienkach i kuchniach. To samo dotyczy tapet. Z kolei płytki ceramiczne i kamień, do niedawna stosowane wyłącznie w kuchniach i łazienkach, teraz bardzo często pojawiają się jako dekoracja ścienna w salonach i sypialniach. Lakierowane płyty mdf również „wychodzą” z zabudowy kuchennej do salonu czy hallu.

Zobacz galerię z ciekawymi pomysłami na dekoracje ścinne!