Urządzamy » Salon » Ściany w salonie » Dekoracje ścian w salonie. Aranżacja wnętrz a dekoracja ścian

Dekoracje ścian w salonie. Aranżacja wnętrz a dekoracja ścian

Jedną z podstaw efektownej aranżacji wnętrza jest wykończenie ścian. Co na ścianę, by pasowała do wystroju salonu?  Jak wykorzystać wnęki? Ściany w salonie mogą być tłem dla innych elementów lub możemy zdecydować się na ściany dekoracyjne. Sposobów dekoracji ścian jest tak wiele, że można je dopasować do każdego stylu wnętrza. Radzimy co zrobić, by atutami wnętrza stały się wzory i kolory ścian.
Intensywne kolory ścian zmniejszają przestrzeń, ściany pomalowane na ciemno wydają się cięższe niż jasne.

Duża płaszczyzna ścian ma wpływ na odbiór wnętrza. Aranżacja wnętrz często traktuje ściany jako ważny element. Ściany w salonie mogą tworzyć tło dla innych elementów wyposażenia, tj. meble czy przedmioty ozdobne. Znaczenie ma kształt i forma. Co na ścianę? Ściana w salonie nie zawsze musi być płaska i połączona z podłogą pod kątem prostym. Ściany dekoracyjne, wzory ścian, kolory ścian, wnęki, czy faktury dają ogromne możliwości w aranżacji wnętrz.

Aranżacja wnętrz: dekoracja ścian i wnęki w salonie

Podstawą większości aranżacji wnętrz są proste, gładkie ściany. Ciągłość ścian przerywają jedynie okna, drzwi czy otwarte przejścia. Takie ściany w salonie tworzą doskonałe tło dla wyeksponowania mebli i elementów wyposażenia. Jednak coraz częściej stosujemy dekoracyjne ściany, które przybierają różne formy. Wnętrza mogą kształtować ściany biegnące po łuku, rozbite wnękami i niszami czy też niedociągnięte do sufitu. Tak zaprojektowane ściany urozmaicają salon i budują jego klimat. Ponieważ dekoracja ścian przykuwa uwagę i silnie oddziałuje na przestrzeń, takie ściany powinny być zawsze przemyślane, a ich użycie wymaga uzasadnienia. Łuki - taka forma ściany w salonie często jest powiązana z kształtem jakiegoś elementu wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na łukową lub „falistą” ścianę, dodatkowo nie wzbogacajmy jej niszą czy prześwitem. Pamiętajmy też, że taki kształt ściany ma konsekwencje w aranżacji wnętrza. Biegnąca po łuku ściana ogranicza liczbę mebli i dekoracji w salonie. Nisze i wnęki również modne, rozbijające płaską ścianę, wymagają uzasadnienia funkcjonalnego bądź estetycznego. Właściwie zastosowane mogą zmieniać proporcje wnętrza czy porządkować przestrzeń salonu. Wnęki stają się też konkurencją dla wolno stojących mebli. Komody, regały i kanapy wstawione w nisze nie wystają poza ścianę, wprowadzają do wnętrza ład i nie ograniczają optycznie przestrzeni. Sama wnęka lub nisza także często jest dekoracją. Jeśli znajdzie się w miejscu, na którym najdłużej zatrzymujemy wzrok - będzie trójwymiarowym tłem dla obrazów, rzeźb czy dekoracyjnej porcelany. Wnękę można często przemalowywać, obudowywać, oklejać. Jeżeli chcemy wydobyć jej głębię, zastosujmy ciemną farbę lub okleinę. Żeby podkreślić urodę wnęki, warto zamontować w niej źródło światła - uwypukli ono jej bryłę, a także wydobędzie zawieszony w niszy obraz czy ustawiony tam przedmiot.

Kolor ścian - uniwersalny kreator wnętrz

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest malowanie ścian farbami. Kolory ścian tłowe - czyli gładkie ściany wykończone farbą w delikatnym pastelowym kolorze będą zawsze dobrym punktem wyjścia do aranżacji wnętrza. Jasne neutralne kolory ścian porządkują salon i budują w nim wrażenie czystości. Ponieważ powiększają optycznie przestrzeń, warto je zastosować na ścianach w niewielkich wnętrzach. Neutralne kolory ścian sprawdzają się szczególnie tam, gdzie wystrój często jest zmieniany.

Kolory ścian - białe ściany w salonie

Chłodna biel. Wbrew pozorom nie jest uniwersalne zastosowanie czystej bieli na ścianach - stwarza ona wrażenie chłodu i braku przytulności. Biały kolor ścian kontrastuje z meblami i podłogą. Chłodna biel ścian to dobre tło dla nowoczesnych mebli i wyposażenia w jaskrawych kolorach. Jednak w większości domów mamy drewniane posadzki i meble, naturalny kamień czy przypominający kamień gres. W takich wnętrzach złamanie bieli ścian innym kolorem jest konieczne, bo inaczej nie współgra ona z wyposażeniem i z innymi powierzchniami w stonowanych barwach.

Intensywne kolory ścian w salonie

Jeśli chcemy stworzyć dla wyposażenia wyraziste tło, pomalujmy ściany w salonie na intensywny, bardziej zdecydowany kolor, np. granat czy czerwień. Tak odważne barwy ścian zwiększają wrażenie obecności światła. Odświeżają także neutralne kolory wyposażenia wnętrz, a więc dodadzą urody nawet prostym białym lub sosnowym meblom. Pamiętajmy jednak, że jeśli decydujemy się na dużą wyrazistą plamę kolorystyczną, musi to być bardzo starannie przemyślane. Generalnie powinniśmy się kierować zasadą, że im barwa jest ciemniejsza, tym mniej powinno być jej na ścianach - te w ciemnych kolorach zmniejszają przestrzeń, poza tym ściany pomalowane na ciemno wydają się cięższe niż jasne.

Faktura ścian a wystrój wnętrza

Dodatkowym środkiem dekoracji ścian może być faktura czy rysunek materiału okładzinowego lub farby. Wyrazista faktura ściany będzie robiła wrażenie przestrzennej i doda wnętrzu przytulności. Pozwoli też nadać wnętrzu klimat. Niekiedy faktura połączona z kolorem jest tak dekoracyjna, że to właśnie ściana staje się najbardziej przyciągającym uwagę elementem aranżacji wnętrza. Ciekawe efekty uzyskuje się, zestawiając kontrastowe fragmenty ścian gładkich z fakturowanymi: obie powierzchnie zyskują wtedy na sile. Bywa też, że nadmiar ścian z fakturą męczy wzrok i wzbudza niepokój, dlatego w ten sposób wyróżnia się najczęściej jedną ze ścian. Faktury naturalnych materiałów należą do najbardziej przyjaznych. Atutem drewna, kamienia czy cegły jest naturalne pochodzenie i trwałość. Wykańczając nimi ściany, zyskujemy także płaszczyznę o niepowtarzalnym rysunku i fakturze, którą można łatwo dobrać do stylistyki wnętrza. Bardzo efektownie wyglądają ściany wykończone onyksem czy trawertynem. Modne stały się także okładziny z łupka czy wapieni i piaskowców. Gdy użyjemy niewielkich elementów, powierzchnia ściany zyska głębię, duże płyty na pierwszy plan wysuną rysunek kamienia. Coraz chętniej do wykańczania ścian stosuje się także dekoracyjne forniry, których rysunek drewna dodaje wnętrzu ciepła.

Zobacz również
cytat cytat

Komentarz został usuniety

Przeczytaj też:
Aranżacja wnętrz. Salon na jesień
Aranżacja wnętrz. Salon na jesień

Jesień jest już tuż za rogiem i przynosi mnóstwo ciekawych i zarazem ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Cegła na salony: ceglane aranżacje ścian w różnych stylach!
Cegła na ścianie, kojarzona przede wszystkim z elewacją, na dobre zadomowiła się w salonach, kuchniach ...
Dekoracja ścian z przesłaniem: plakaty, grafiki, napisy, czyli coś do naklejenia i wyklejenia
Plakat, napis i naklejka, czyli wypisz wymaluj osobiste dekoracje ścian. Dekoracja ścian niejedno ma imię. ...
Czarny kolor ścian: obalamy mity! Jak eksponować czarną ścianę we wnętrzu?
Czarny kolor ścian jest intensywny, zdecydowany i wymagający. Czarna ściana przykuwa uwagę, a w zależności ...
Aranżacja małej kuchni w stylu prowansalskim
Witam Pani Olu! Mój problem związany jest z aranżacją kuchni. Pomieszczenie nie jest duże - ok 7 mkw. Moim marzeniem była kuchnia w stylu...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 13151 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Umywalka, ceramika, wanna

  Witam, chciałbym przedstawić mój pomysł na wyposażenie łazienki w tak modny sposób jakim jest beton architektoniczny przy nowych trendach ma to innowacyjne zastosowanie.

 • Mój pomysl na toaletkę

  Nowoczesna toaletka MAKEUP do mieszkania w stylu LOFT. Jako blat zostało wykorzystanie szkło. Toaletka z betonu architektonicznego, całość stanowi napis MakeUp. Zdjęcie wykonane w dopiero urządzanym mieszkaniu.

 • Pomysł na nową lodówkę :)

  Naklejka samoprzylepna jest produkowana z folii samoprzylepnej, która jest popularnym materiałem odpornym na wodę. Dobrze aplikuje się ją na gładkie powierzchnie metodą na mokro i na sucho; świetnie oddaje kolory obrazu. Folia oferowana jest w wersji matowej...