Dekoracyjne ściany to świetny sposób na oryginalne wnętrza. Dekoracje ścian zależą od użytych narzędzi, fantazji i odwagi. Nowoczesne materiały wykończeniowe pozwalają osiągnąć efekty dekoracyjne na ścianach, o których kiedyś można było tylko marzyć. Jednak decyzję o dekoracjach ścian warto dobrze przemyśleć, bo łatwo przesadzić.

By zamierzony efekt na ścianie się podobał, a nie przytłoczył warto wybrać jedną ścianę, która będzie mocnym akcentem wnętrza lub jakiś fragment, np. tynki strukturalnym czy farbą z połyskiem można pomalować wnękę czy słup we wnętrzu.

Zanim przystąpimy do pracy warto porozmawiać z fachowcem, ponieważ preparaty do dekoracji ścian są dosyć drogie. Z niektórymi poradzimy sobie sami, do nałożenia innych potrzebny będzie specjalista. Wśród preparatów do dekoracji ścian wiele jest odpornych na uszkodzenia, szorowanie i zmywanie wodą, pasują więc do różnych wnętrz, nawet do łazienki. Farbę z metalicznymi pigmentami (srebrnym, złotym, br ązowym, miedzianym) nakłada się wałkiem. Na gładkiej powierzchni ściany można uzyskać oryginalny wzór, jeśli po naniesieniu farby owalną szczotką „przeczeszemy” jeszcze mokrą ścianę ruchami na krzyż. Jednak już przy takiej dekoracji ścian potrzebna jest precyzja!

Dekoracje ścian: narzędzia do efektów na ścianach

Do kreowania dekoracji ścian i efektów z tynku i farb warto użyć nietypowych narzędzi. Dzięki temu faktura dekoracyjnej ściany będzie niepowtarzalna. Możesz wykorzystać np. gąbkę (robiąc przecierki), kawałek papieru czy folii (do tynku), szczotkę ryżową (uzyskasz efekt sztruksu na ścianie), koncówkę grabek, grzebień (rowki), a także… rekę.

Dekoracje ścian: tynk, farba czy bejca?

  • Tynk strukturalny: gęsta masa z drobnymi kamykami i grubym piaskiem. Można barwić masę lub kolorować już po nałożeniu. Do kształtowania potrzebna jest warstwa masy grubości 2-5mm, jego nanoszenie wymaga więc pewnego wysiłku fizycznego. Tynk strukturalny pozwala kształtować różnorodne wzory przestrzenne w dekoracji ścian. Daje prawdziwe pole do popisu (i eksperymentów) dla domowych dekoratorów! Wyżłobienia, rowki pionowe i poziome, symetryczne i fantazyjne, delikatne i chropowate. Z tynku betonowego możesz nawet stworzyć efekt betonowych płyt lub deskowania (na zdjęciu) – za pomocą specjalnego stempla gumowego, który przeciągany po mokrej masie zostawi ślady słojów drewna.
  • Farba strukturalna: ma rzadszą konsystencję niż tynk, zawiera tylko piasek krzemianowy. Malowanie nią jest łatwe nawet dla amatora. Farba taka może imitować wiele materiałów wykończeniowych.
  • Bejca ścienna: transparentny preparat nanoszony na farbę podkładowa lub tynk. Daje efekt cieniowanego wykończenia, matowy lub z połyskiem.
  • Masa szpachlowa: pokrywa się nią ścianę za pomocą packi weneckiej, co jest dość pracochłonne. Po wyschnięciu i wypolerowaniu daje efekt stiuku (imitacja marmuru) lub żyłkowania.

Dekoracja ścian: ułatw sobie pracę

  • Dekoracyjne ściany są dość pracochłonne. Dlatego warto poznać kilka zasad, które ułatwią ich wykonanie. Faktura dekoracyjnej ściany będzie jednolita, jeśli nałożysz ją jednym pociągnięciem, bez odrywania narzędzia od ściany. To niełatwe zadanie. Aby sobie pomóc podziel powierzchnię pracy taśmą malarską na mniejsze pola. Pokrywaj je etapami, jedno po drugim.
  • Trzymaj się ściśle zaleceń producenta preparatu, którego chcesz użyć do dekoracji ścian. Rozcieńczając tynk wodą, nie zmieniaj proporcji na własną rękę - od tego zależy udany efekt końcowy.
  • Podczas malowania farbą strukturalną systematycznie ją mieszaj, aby zapobiec osadzaniu się nadającego fakturę wypełniacza na dnie pojemnika.
  • Na etapie dekorowania ścian nie nakładaj farby w nadmiarze, nie zanurzaj w niej narzędzia co chwila. Tu liczy się czas, bo trzeba zdążyć z wykonaniem wzoru, zanim farba wyschnie.