Cegła na ścianie, beton, kamień: wnętrzarskie hity 2016

Cegła w kolorze białym, czy beton architektoniczny to naturalne materiały wykończeniowe, które robią furorę w dekoracji ścian. Podpowiadamy, jak je stosować w aranżacji wnętrz w nowoczesnej, industrialnej wersji, a także jak uzyskać efekt wystroju w klimacie rustykalnym i przytulnym.

Płytki ścienne Elkamino
Cegła na ścianie: inspiracje na modne wnętrza
Cegła na ścianie: przedpokój
Płytki Stara Cegła: pokój dzienny
Modna biała cegła na ścianie

Cegła oraz płytki cegłopodobne fenomen popularności w aranżacji wnętrz zawdzięczają swoim właściwościom i efektownemu wyglądowi. Cechuje je trwałość, solidność, uniwersalność. Faktura dekoracyjnej, ceglanej ściany wprowadza do wystroju pomieszczeń ciepło i nadaje niepowtarzalny klimat. Obecnie w aranżacji wnętrz panuje trend na wykorzystywanie naturalnych i tradycyjnych materiałów w nowej roli dekoracyjnej, używanych w budownictwie od wieków, typu drewno, kamień, beton, ceramika.

Starej cegły czar: dekoracje ścienne z klimatem

Cegła na ścianie w aranżacji wnętrz wygląda bardzo dekoracyjnie i wpisuje się w trendy eko. Pasuje do modnego stylu skandynawskiego, świetnie komponuje się z wnętrzami w stylu rustykalnym, prowansalskim, a także nowoczesnym. Dodaje wnętrzom przytulności i sprawia, że ceglana ściana staje się najważniejszym elementem dekoracyjnym. Ceglane płytki świetnie sprawdzą się jako materiał wykończeniowy na wybranej powierzchni ściany, np. w kuchni nad blatem, na ścianie w pokoju dziennym z telewizorem i kominkiem, w przedpokoju, czy sypialni.

Firma Elkamino Dom zajmuje się produkcją różnego rodzaju płytek ściennych, podłogowych, tarasowych, schodowych i parapetowych. Płytki są wykonane głównie na bazie cementu, w ofercie jest także kamień dekoracyjny gipsowy. Płytki ścienne to głównie stylowe cementowe płytki Stara Cegła. Są one trwałe, ekologiczne i mają niepowtarzalny wygląd. Łatwe i szybkie w montażu. Różnią się od siebie pod względem koloru i mają niepowtarzalną fakturę starej cegły. Poza tym mają też tę zaletę, że są lżejsze od tradycyjnej cegły budowalnej, dzięki temu można je bez problemu zastosować w każdym wnętrzu, zarówno w mieszkaniu, w bloku, jak i przestronnym domu jednorodzinnym, czy nastrojowym lokum na poddaszu.

  • Jak uzyskać efekt starej cegły na ścianie?

Idealnie nadają się do tego płytki cementowe z kolekcji Stara Cegła firmy Elkamino Dom. Mają one wygląd starej oryginalnej XIX-wiecznej cegły z charakterystycznymi wyżłobieniami, rysami i ubytkami w strukturze powierzchni. Zostały wykonane na bazie autentycznych ponad stuletnich cegieł,  mają trochę większe wymiary niż obecnie produkowana cegła budowlana, co również podkreśla ich wiekowy charakter. Można wybierać z ok. 10 propozycji kolorystycznych ceglanych płytek od szarografitowej poprzez m.in. brązową, beżową, gotycką, do bardzo modnej ostatnio białej. Oferta firmy Elkamino Dom to duży wybór rodzajów płytek cegłopodobnych: od płaskich ściennych po narożne schodowe, parapetowe, podłogowe i tarasowe. Płytki z kolekcji Stara Cegła mają grubość zależnie od rodzaju -1,5 cm lub 3,5 cm. Są przeznaczone zarówno na elewacje, tarasy, schody zewnętrzne, jak i do wykańczania wnętrz, ścian, podłóg, schodów i parapetów.

  • Schody, tarasy, podłogi z płytek cegłopodobnych

Schody czy taras z cegły to ciekawy pomysł, ale wykończenie tarasu zwykłą cegłą powoduje po krótkim czasie wiele problemów. Kruszenie się (tzw. lasowanie) sprawia, że taras czy schody tracą atrakcyjny wygląd i źle się po nich chodzi. Rozwiązaniem są płytki cegłopodobne oferowane przez firmę Elkamino Dom. Są odporne na warunki atmosferyczne, bardzo trwałe, mają mniejszą grubość i wyglądają jak cegła. Mogą być stosowane na zewnątrz i do wnętrz. Różnorodność dostępnych rodzajów pozwala na kompleksowe wykonanie podłóg, schodów, tarasów i parapetów w klimatycznym stylu starej cegły. Do wyboru mamy płytki płaskie w kilku rozmiarach, kilka rodzajów płytek stopnicowych i parapetowych, płytki skrajne o wykończeniu zaokrąglonym lub prostym itd. Do wykonania podłóg najczęściej stosowane są płytki grubości 1,5 cm ze względu na mniejszą wagę. Po zabezpieczeniu płytek środkami impregnującymi, utrzymanie czystości takiej podłogi nie stanowi problemu. Płytki mogą być też stosowane pod ogrzewanie podłogowe.

NIE PRZEGAP

Płytki Stara Cegła Kafel

 

Stara Cegła Kafel z oferty Elkamino Dom to płytka przeznaczona do wykładania przede wszystkim podłóg i tarasów. Pozwala uzyskać powierzchnię w stylu starej cegły nawet w mieszkaniach, gdzie ze względu na poziom wylewek i konieczność licowania z podłogami wykonanymi z innych materiałów w sąsiednich pokojach, nie można zastosować grubszych płytek. Wymiary płytek: szer. 13,5; dł. ok. 27 cm, gr. ok. 1,5 cm. Zużycie na 1 m2 przy uwzględnieniu ok. 1,5 cm fugi wynosi 23,5 szt. Waga ok. 22 kg

Beton architektoniczny: wnętrza w stylu industrialnym

Ciekawym pomysłem na elewację, czy wnętrze jest zastosowanie betonu architektonicznego. Idealnie nadaje się do aranżacji wnętrza w nowoczesnym, industrialnym stylu. Firma Elkamino oferuje gotowe płyty z betonu architektonicznego, które mogą być stosowane jako materiał wykończeniowy ścian. Łatwo z nich tworzyć industrialne elementy w aranżacji wnętrz. Produkowane są w kilku rozmiarach w postaci elementów cienkościennych - zaletą jest mała grubość od 1,5 do 2,5 cm  i niewielka waga płyt. Dzięki temu stosunkowo łatwą można uzyskania efekt „fabrycznej” ściany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku w formie elewacji. Powierzchnia betonu architektonicznego może być gładka lub bardziej surowa, porowata. Płyty standardowo produkowane są w kolorze szarym (faktura i barwa przypomina beton), istnieje także możliwość zamówienia płyt betonowych w dowolnym kolorze. Płyty można mocować kotwiąc je do ścian. Istnieje też możliwość klejenia ich do powierzchni ścian, każda z płyt firmy Elkamino Dom jest dodatkowo wyposażona w wąsy montażowe.

 Beton architektoniczny w aranżacji wnętrz

Beton architektoniczny w aranżacji wnętrz: płyty z oferty firmy Elkamino Dom.

Fot. materiały prasowe Elkamino Dom

 Płyty betonowe: wykończenie ścian

Beton architektoniczny: inspiracje na wnętrza w stylu loftowym

Fot. materiały prasowe Elkamino Dom

Ocena: 5
Zdjęcia: materiały prasowe Elkamino Dom

POLECANE ARTYKUŁY