Cegła i beton, czyli inspirujące pomysły na oryginalną ścianę

Cegła jest materiałem znanym od wieków, a w ostatnich latach zawojowała aranżacje wnętrz. Jeśli mieszkasz np. w bloku, nadal możesz wykorzystać walory dekoracyjne cegły – wystarczy odpowiednia okładzina ścienna. W nowoczesnych wnętrzach doskonałym pomysłem będzie zaś beton architektoniczny na ścianie. Polecamy np. modne wzory heksagonów, czyli sześciokątów.

Cegła na ścianie
Cegła na ścianie
Cegła na ścianie
Cegła na ścianie
Cegła na ścianie

Cegła na ścianie: do salonu i nie tylko

Miłośnicy cegły w aranżacji wnętrz mają najprostsze zadanie, jeśli mieszkają w kamienicy. Wystarczy, że odsłonią budulec ścian, odpowiednio go oczyszczą i zaimpregnują. Jednak także mieszkańcy bloków czy domów wolnostojących mogą sobie pozwolić na taki sam efekt dekoracyjny. A co więcej, jest mnóstwo możliwości z tym związanych.

Cegła łupana elewacyjna to okładzina, która zgodnie z nazwą sprawdza się w warunkach zewnętrznych. Ale również we wnętrzach zapewnia niezwykły efekt dekoracyjny. Do tego jest bardzo wytrzymała, bo wykonana z betonu. Dzięki niejednolitej strukturze dynamizuje wystrój, dodaje mu albo ciepła, albo industrialnej surowości. Wystarczy tylko zdecydować się na cieplejszy bądź chłodniejszy odcień. Podobny efekt zagwarantuje płytka elewacyjna z delikatną fazą. W zależności od koloru ma wygląd cegły albo naturalnego kamienia o niejednolitej, surowej fakturze. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach industrialnych, rustykalnych oraz eklektycznych. Słowem, łatwo znaleźć odcień w pełni odpowiadający gustom.

Miłośnicy materiałów wykończeniowych, które perfekcyjnie imitują tradycyjną cegłę, powinni zaś zwrócić uwagę na cegłę antyk elewacyjną. Dzięki bogatej palecie kolorystycznej można ciekawie bawić się formą i barwą na ścianach. Szara cegła pasuje do wnętrz nowoczesnych i skandynawskich, beżowa czy brązowa zaś - do industrialnych oraz nowoczesnych. A może bardziej nietypowy kolor? Polecamy zwłaszcza optymistyczny, energetyczny żółty lub elegancki rubin. Bez względu na barwę cegła na ścianie pięknie dekoruje wnętrze. Na takim tle można stworzyć galerię obrazów, rozwiesić wnętrza albo po prostu zostawić bez dodatków. W każdym wariancie będzie intrygująca i przykuwająca wzrok. Wieczorem zaś warto ją klimatycznie oświetlić, co tylko pozwoli wyeksponować piękno nieregularniej struktury.

 Jadar cegła

Nowoczesny salon z szarą cegłą na ścianie

Fot. Jadar Home

Cegła w różnych pomieszczeniach

Właściwie nie ma ograniczeń, w których pomieszczeniach sprawdzi się cegła. Jak ją dobrze wyeksponować?

Cegła w kuchni: z powodzeniem zastąpią płytki kuchenne pomiędzy blatem a górnym ciągiem szafek. W większej kuchni warto eksponować cegłę na całej ścianie.

Cegła w łazience: w przypadku małego pomieszczenia lepiej udekorować cegłą tylko jedną ścianę albo jej fragment. O wiele więcej możliwości daje biała cegła, która nie pomniejsza optycznie łazienki.

Cegła w przedpokoju: dobrze jest wykorzystać cegłę wzdłuż całej ściany. Inne pomysły: obłożenie płytkami wnęk oraz narożników.

Cegła w salonie: najpopularniejszym rozwiązaniem jest dekorowanie jednej, najlepiej widocznej ściany za pomocą cegły. Na jej tle można umieścić telewizor czy obrazy. Wieczorem koniecznie trzeba zadbać o nastrojowe oświetlenie.

NIE PRZEGAP

Beton na ścianie, czyli gra wzorami i kolorami

Kolor szary jest jednym z najpopularniejszych we współczesnych wnętrzach. A ponieważ styl industrialny wciąż ma się dobrze, idzie z tym w parze zainteresowanie betonem architektonicznym. Można go ciekawie wykorzystać w roli okładziny ściennej bądź sufitowej. Większej surowości doda porowata powierzchnia, a gładka spełni oczekiwania miłośników minimalizmu. Co więcej, płyty betonowe dostępne są w wielu intrygujących formach. Warto więc śmiało łączyć oraz mieszać zarówno kształty, jak i barwy.

.. Beton architektoniczny w salonie, sypialni, łazience. Jak stosować okładziny ścienne? >>

W kolekcji płyt Symfonia czekają płyty i gładkie, i porowate. Można się skusić nie tylko na klasyczny, szary kolor betonu, lecz także biel, czerń, antracyt, a nawet modną w tym sezonie barwę miedzi. Jeśli szukamy niestandardowych rozwiązań do wnętrz, starajmy się na jednej ścianie zestawiać różne kolory. Wystarczą dwa dla kontrastu, czyli jasny i ciemny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszać więcej barw. Płyty z kolekcji Symfonia wyróżniają się ponadto dużą solidnością – można nimi wykładać także elewacje oraz powierzchnie płaskie w ogrodzie czy w domu. Odpowiednio zaimpregnowane możemy wykorzystać jako blat do stołu. Zjawiskowo prezentują się też w zestawieniu z drewnem i żywą zielenią roślin.

 Jadar płytki

Zestawiając różne kolory płytek, można stworzyć ciekawe kompozycje ścienne

Fot. Jadar Home

Poszukiwacze ciekawych form i nowoczesnego wzornictwa powinni zaś zwrócić uwagę na płytki w kształcie heksagonów, czyli sześciokątów foremnych. Figura geometryczna, kojarząca się np. ze strukturą plastra miodu, króluje we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Heksagony z kolekcji Etiuda są ponadto dostępne w różnych grubościach, dlatego można uzyskać efekt 3D na ścianie. Płytkami można pokryć całą ścianę albo też stworzyć z nich autorską kompozycję jedynie na fragmencie. Warto je łączyć także z innymi płytkami Jadar Home – w kształcie rombów oraz trójkątów równobocznych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: jadar.pl

 

Heksagonalne płyty betonowe Jadar Etiuda

Ocena: 5
Zdjęcia: Jadar Home

POLECANE ARTYKUŁY