Boazeria drewniana i nie tylko: poznaj rodzaje boazerii we wnętrzach

2017-02-14 14:23

Boazeria znów na topie! Jeszcze niedawno pełna skojarzeń z minionym ustrojem, dziś wraca w nowych wcieleniach jako efektowna okładzina ścienna. Choć największą popularnością cieszy się boazeria drewniana, można zdecydować się też na boazerię z PCV, MDF czy korkową. Sprawdź, co warto wiedzieć o boazerii i jej rodzajach.

Spis treści

  1. Boazeria: co to jest?
  2. Boazeria drewniana: co warto wiedzieć?
  3. Boazeria drewniana dziś
  4. Boazeria PCV
  5. Boazeria MDF
  6. Boazeria korkowa
  7. Drewno na ścianie - pomysły w GALERIACH ZDJĘĆ

Boazeria: co to jest?

Polskie słowo boazeria pochodzi od francuskiego boiserie, które oznacza dosłownie „obłożenie drzewem” (boiser – obkładać, bois – drzewo). W latach 80. dużą rolę w kształtowaniu mody na boazerie odegrały fascynacja surową estetyką skandynawską i trend proekologiczny. Tradycyjna boazeria na ściany była układana z desek łączonych za pomocą złącz ciesielskich lub metalowych bądź korkowych wkładek. Niewielkie szczeliny umożliwiały drewnu pracę, ale nie podnosiły urody ściany. Jednak ten materiał zawsze miał swoją cenę i dlatego nawet nie najlepiej wykonana boazeria była synonimem prestiżu i zamożności.

Zobacz też: Modne materiały wykończeniowe - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Dziś projektanci wykorzystują duże płaszczyzny drewna na ściany, eksponując w ten sposób urodę naturalnego drewna. Dużą popularnością cieszą się też boazerie barwione – zwłaszcza biała boazeria.

Boazeria drewniana: co warto wiedzieć?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu boazeria drewniana kojarzyła się z wnętrzami urządzonymi w stylu klasycznym. Ale jej współczesne wcielenia pojawiają się też w wystroju skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym. Co więcej, boazeria świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu: salonie, sypialni, przedpokoju, kuchni (zwłaszcza nad blatem), a nawet w łazience. Boazerię wykonuje się właściwie ze wszystkich gatunków drewna. Warto jednak pamiętać, że drewno – naturalny surowiec – cały czas „pracuje”, czyli może odkształcać się pod wpływem temperatury i wilgoci. Dlatego lepiej postawić na gatunki drewna stabilne: dąb, jesion czy drewno egzotyczne (iroko, merbau). Odkształceń unikniemy też wtedy, gdy zamiast litego drewna zastosuje się elementy układane warstwowo.

Biała boazeria
Autor: agencjafree/living4media Sypialnia na poddaszu z boazerią drewnianą

Boazeria drewniana dziś

Boazeria znana sprzed kilkudziesięciu lat składała się z bardzo wąskich desek (ok. 10 cm) układanych pionowa. Dziś wykorzystuje się większe deski, a ponadto montuje się je także poziomo i na skos. Zamiast litego drewna sprawdzą się też deski z recyklingu, deski podłogowe, klepki czy nawet parkiet.

Zobacz: Sypialnia z drewnianą ścianą - pomysły >>>

Boazeria drewniana może być swoistym przedłużeniem podłogi, czyli nawiązywać do niej kolorystycznie albo dzięki użytemu drewnu. Ciekawszym efektem będzie jednak zróżnicowanie podłóg i ścian. Zwłaszcza w kuchni uzyskamy dynamiczny kontrast między płytkami ceramicznymi na podłodze a boazerią drewnianą na ścianie.

Współczesna boazeria drewniana to wyraźny ukłon w stronę natury. Projektanci starają się maksymalnie wykorzystać walory dekoracyjne drewna, rezygnując z dodatkowych zdobień. Jednak miłośnicy klasyki wciąż mają się czym inspirować. Klasyczna boazeria drewniana wykańczana jest bowiem fornirem (okleina z cienkich arkuszy drewna). Współcześni projektanci wnętrz, sięgając po forniry, bawią się różnymi stylistykami, np. biedermeier i art déco. Czasami wykorzystują także technikę intarsji, czyli łączą na powierzchni różne gatunki drewna (np. jasne i ciemne). Choć obie techniki kojarzą się z przepychem rokoka, współcześni dekoratorzy są od swoich poprzedników bardziej powściągliwi.

Boazeria angielska

Autor: Thinkstockphotos.com

Boazeria angielska

Boazeria angielska

To wybór dla miłośników klasycznej elegancji. Boazeria angielska, inaczej panelowa lub płycinowa, to rodzaj okładziny ściennej, w której zamiast desek wykorzystuje się panele. Mają one najczęściej formę wypukłych lub wklęsłych prostokątów (bądź kwadratów). Boazeria angielska wyróżnia się zwykle białą barwą. Do jej wykonania wykorzystuje się nie tylko drewno, lecz także nowoczesne tworzywa, takie jak polistyren czy płyta MDF. Tradycyjnie boazeria angielska ma formę lamperii, czyli układana jest w dolnej części ścian, do wysokości ok. 90 cm. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć jej na większej powierzchni.

Boazeria PCV

Boazeria PCV stanowi praktyczną alternatywę dla boazerii drewnianej. Panele PCV można montować zarówno na ścianie, jak i na suficie. Boazeria PCV znakomicie radzi sobie z wilgocią, a także nie odkształca się w miarę upływu czasu. Łatwo z niej usunąć wszelkie zabrudzenia – wystarczy do tego mokra gąbka. Boazerię PCV pokrywa się różnymi wzorami – od tych imitujących naturalny drewno przez dekor kwiatowy, ornamenty i jednolite kolory. Daje więc bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jest godna polecenia do pomieszczeń wilgotnych i podatnych na zabrudzenia, czyli kuchni i łazienki.

Nie przegap: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Boazeria MDF

Okładziny ścienne z płyty MDF pokrywane są dekoracyjną folią, która zabezpiecza materiał przed wilgocią i zabrudzeniami. Lepiej jednak montować boazerię MDF w pomieszczeniach suchych: salonie czy sypialni. Podobnie jak boazeria PCV, dostępna jest w wielu wzorach. Miłośnicy klasyki we wnętrzach powinni zwrócić uwagę na boazerię MDF panelową, czyli angielską. Choć w jej produkcji wykorzystuje się nowoczesny materiał, wyróżnia się ponadczasową elegancją.

Boazeria korkowa

Korek jest materiałem rzadko wykorzystywanym w aranżacji wnętrz, a szkoda. Niejednolita, ciekawa struktura materiału, świetne właściwości wyciszające czy ciepła kolorystyka to jego niewątpliwe zalety. Boazeria korkowa, choć jeszcze mało popularna, zyskują coraz więcej zwolenników – tym bardziej że korek w aranżacji pojawia się w wielu modnych realizacjach w 2017 roku. Boazeria korkowa składa się z bardzo cienkich (ok. 3-5 mm) paneli, które z wierzchu są lakierowane albo woskowane, tak by zyskały odporność na wilgoć i zabrudzenia. Warto też pamiętać, że korek jest materiałem ekologicznym, który ponadto pomaga stabilizować temperaturę w pomieszczeniu. Boazeria korkowa najlepiej sprawdza się jako dekoracja jednej ściany, ponieważ w większej ilości mogłaby przytłoczyć wnętrze i pomniejszyć je optycznie.

Drewno na ścianie - pomysły w GALERIACH ZDJĘĆ

Boazeria drewniana to niejedyny sposób na dekorację ścienną z drewnem w roli głównej. Zobacz inne pomysły!

Malowanie boazerii na biało - w 10 krokach
Nasi Partnerzy polecają