Aranżacja wnętrza. Ściana do poprawy!

Choć zazwyczaj nie gra pierwszoplanowej roli, ściana może stać się najważniejsza. Chropowata, z delikatną fakturą, wzorem i... mocnym charakterem – podyktuje styl i klimat całego wnętrza.

Mocny akcent w newralgicznym miejscu
Mocny akcent w newralgicznym miejscu
Ściany na pierwszym planie
Ściany na pierwszym planie
Ściany na pierwszym planie

Aranżacja wnętrza. Odnowiona ściana

Nawet starannie przemyślana aranżacja wnętrza mieszkania czasem się znudzi i aż nas nosi, żeby coś zmienić. Najlepiej tanim kosztem, bez udziału fachowców. I to jest właśnie to – wystarczy ozdobić tylko jedną ścianę, dorzucić parę dodatków i już jest znacznie lepiej. Taka ściana powinna mieć wyraziste tło, bo na nim będą najlepiej widoczne wykonane własnoręcznie wzory. Jakie? Trzeba puścić wodze fantazji. Czym? Wszystkim – szpachelką, gąbką, a nawet widelcem, byle przedtem nanieść bazę. Czego użyć? Może to być zarówno tynk dekoracyjny jak i farba. I uwaga! Jest to doskonały sposób, by nie odnawiając całego mieszkania, a sprawić że odnowiona zostanie tylko najbardziej zabrudzona ściana.

Ściany na pierwszym planie

Sielsko, anielsko

Ściany na pierwszym planie

Sny o Maroku

Aranżacja wnętrza. Sielsko, anielsko

Oryginalnie namalowane na ścianie wezgłowie tworzy ciekawą dekorację sypialni. Całość utrzymana jest w łagodnej i naturalnej kolorystyce. Starannie dobrane dodatki ze szlachetnych materiałów, z delikatnym wzorem, podkreślają wszystkie walory ściany – jej fakturę i kolor. W takim wnętrzu tańczące aniołki zdobiące ścianę gwarantują spokojny i dobry sen.

Potrzebne będą: Masa Relief, pigmenty Siena, Skała, Bejca Matowa, szablon „Aniołek”.

Wykonanie: Wyznaczamy taśmą malarską ramę (nie nakładamy masy). Masę Relief zabarwioną delikatnie pigmentem Siena nakładamy pacą wenecką na całą powierzchnię ściany. Następnie modelujemy wzór. Po wyschnięciu masy przecieramy gąbką bejcę matową zabarwioną pigmentem Skała. Rozcieramy ją aż do uzyskania efektu, który nam odpowiada (efekt: jasne i ciemniejsze przejścia). Na koniec zdejmujemy taśmę malarską. Na pas imitujący wezgłowie nanosimy plastikową szpachelką Masę Relief (tę samą zabarwioną pigmentem Siena) i przy użyciu szablonu robimy wzory.

Aranżacja wnętrza. Sny o Maroku

Faktura ścian, nasycone kolory i delikatne złocenia dodatków sprawią, że poczujesz się jak w Marrakeszu. W tak zaaranżowanym, zmysłowym miejscu, na miękkich, wzorzystych poduchach, pod lampionami, napijesz się herbaty i odurzysz orientalnymi zapachami kadzidełek.

Potrzebne będą: Masa Relief, pigmenty: Siena, Kasztan, Pomarańcza, Bejca Satynowa, szablon „Arabeska”.

Wykonanie: Masę Relief barwimy na kolor jasnożółty (Siena), nakładamy szpachelką japonką i formujemy wzór. Po wyschnięciu (ok. 7-8 godz.) wybarwiamy bejcą z dodatkiem pigmentów Kasztan i Pomarańcza. Bejcę nanosimy pędzlem i rozcieramy plastikową szpachelką. Wypełniamy nią nierówności. Na koniec robimy wzory przy użyciu szablonu.

NIE PRZEGAP

Ściany na pierwszym planie

Echa starożytności

Ściany na pierwszym planie

Ścianę zdobią gipsowe dekory - motyw greckiego meandra

Aranżacja wnętrza. Echa starożytności

Skórzany fotel, lampa, miękkie poduszki, prosty gazetownik... A za nimi jakby stara, nieco popękana ściana, ozdobiona gipsowym dekorem – motywem greckiego meandra. Na takim „historycznym” tle nawet meble pozbawione silnego charakteru stają się wyjątkowe.

Potrzebne będą: Masa Fresco Struktura, zestaw Fresco Dekorator „Cappuccino”, gipsowe dekory.

Wykonanie: Masę Fresco Struktura nanosimy pacą wenecką na całą powierzchnię ściany. Staramy się uzyskać efekt starego, zniszczonego tynku.
Po wyschnięciu masy Fresco Struktura przystępujemy do koloryzacji. Używamy do tego zestawu Fresco Dekorator (zestaw zawiera trzy farby, trzy kuwetki i aplikator) w kolorze Cappuccino. Za pomocą aplikatora nanosimy farby na ścianę. Malujemy gipsowe dekory, a następnie delikatnie przecieramy je papierem ściernym. Na wybranej wysokości, idealnie w poziomie, przyklejamy do ściany papierową taśmę malarską. Nad nią przy użyciu kleju montażowego mocujemy rządek dekorów.

Aranżacja wnętrza. Mocny akcent w newralgicznym miejscu

Takim właśnie punktem sypialni jest ściana u wezgłowia łóżka – jest najbardziej narażona na zabrudzenia. Pokryto ją zatem intensywnym kolorem czerwonego wina, rozjaśniając bielą fantazyjnych wzorów. Całość dopełnił miękki futrzak, prosta lampa, pościel oraz narzuta. Teraz to iście królewska sypialnia.

Potrzebne będą: Masa Relief, barwniki: Żelazo, Malina, Niebo, Fiołek, paca wenecka.

Wykonanie: Mieszamy masę z barwnikami. Zaczynając od Żelaza, dodajemy je po kropli. Cienką warstwę masy nakładamy na ścianę pacą wenecką. Pozostałą część masy rozcieńczamy wodą i pokrywamy nią powierzchnię tak, by powstały nierówności. Po wyschnięciu nakładamy kolejne warstwy, aż ściana stanie się gładka. Z bezbarwnej masy szpachelką modelujemy dowolny ornament.

Ściany na pierwszym planie

Na barwnym pasie szablonujemy palmy i zebry

Ściany na pierwszym planie

Ściana scaliła wszystko w niebanalną całość

Aranżacja wnętrza. Na początku był fotel

Drewniany, trochę jakby kolonialny. Był też niski puf i futerkowy dywanik. Zabrakło tylko elementu, który scaliłby wszystko w niebanalną całość. Stała się nim ściana z motywami przeniesionymi wprost z afrykańskiego raju zwierząt.

Potrzebne będą: zestaw Fresco Dekorator w kolorze pistacjowym i masa Fresco Struktura.

Wykonanie: Masę nakładamy pacą wenecką tak, by uzyskać efekt zniszczonej ściany. Nanosimy na nią farby przy użyciu aplikatora. Jednym pociągnięciem malujemy barwny pas, nad którym wyszablonujemy palmy, a poniżej zebry. Masę nanosimy plastikową szpachelką. Zebry malujemy Werniksem Srebrnym i barwnikiem Słoń.

Ściany na pierwszym planie

Wiśnie i czereśnie

Ściany na pierwszym planie

Cytrynowa radość

Aranżacja wnętrza. Ściana wiśniami i czereśniami

Potrzebne będą: Stiuk Klasyczny FOX, pigmenty: Żelazo i Fiołek, wosk.

Wykonanie: Stiuk barwimy pigmentami Żelazo z dodatkiem Fiołka. Nanosimy go pacą ze stali nierdzewnej trzy razy i wygładzamy. Przy trzeciej warstwie „wybłyszczamy” stiuk. Po wyschnięciu nakładamy wosk. W ten sposób uzyskujemy efekt połysku.

Aranżacja wnętrza. Cytrynowa radość

Jak pogodzić tych, którzy uważają, że tylko biała łazienka wygląda sterylnie, z tymi, dla których biel jest zimna? Pomalować ścianę na wesoły, cytrynowy kolor i nanieść na nią strukturalne florystyczne wzory. Proste?

Potrzebne będą: Masa Relief, pigment wanilia, Werniks złoty i miedziany, szablon Botanik nr 165, pędzel, packa japonka.

Wykonanie: Masę Relief mieszamy z barwnikiem Wanilia i nakładamy gładką warstwę na ścianę za pomocą pacy weneckiej. Drugą warstwę kładziemy cienko i nieregularnie. Mieszamy Werniksy (złoty – 80%, miedziany – 20%), nanosimy je na suchą ścianę pędzlem i rozcieramy japonką. Przykładamy szablon i wypełniamy go masą Relief. Po wyschnięciu przecieramy wzory Werniksem Złotym.

Ocena: 0
Tekst: Kinga Zalewska-Stochmal Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Krzysztof Zasuwik, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY