Aranżacja wnętrz: okrągłe ściany w mieszkaniu w każdym stylu!

2015-06-08 19:41

Okrągłe ściany w domu to zaleta czy kłopot? Aranżacja wnętrz z okrągłymi ścianami zawsze sprawia pewne kłopoty, jednak dobrze przemyślana okazuje się sukcesem. Okrągła ściana oświetlona niebanalnym kinkietem, wykończona ciekawą tapetą lub będąca tłem dla ładnego mebla stanie się zaletą wnętrza. Przygotowaliśmy kilka inspiracji jak zaaranżować wnętrza z okrągłymi ścianami!

Spis treści

  1. Okrągłe ściany: po co nam okrągłe ściany? Kłopot czy ozdoba?
  2. Okrągłe ściany: jak wykończyć okrągłe ściany?

Okrągłe ściany w domu niejednemu właścicielowi początkowo spędziły sen z powiek. Często, na szczęście okazują się zaletą wnętrz domu, czasem jednak niestety wadą. Trudno bowiem ustawić tam konkretne i duże meble. Ale na pewno okrągłe czy półokrągłe ściany sprawdzą się w miejscach połączenia pokoju dziennego z holem lub salonu z kuchnią. W łazience z łatwością zabezpieczymy je i podkreślimy ładną mozaiką, w salonie ciekawym kolorem farby lub tapetą. We wnętrzach klasycznych idealnym wykończeniem ścian będą sztukaterie i listwy ozdobne. Nie zapominajmy też o oświetleniu. Czasem jeden efektowny kinkiet potrafi zaaranżować całą okrągłą ścianę. Także nie taki diabeł straszny jak go malują…

Okrągłe ściany: po co nam okrągłe ściany? Kłopot czy ozdoba?

Okrągłe ściany w domach spotykamy najczęściej w salonach, holach i łazienkach. Czasem w kuchniach i klatkach schodowych. Najczęściej okrągłe ściany we wnętrzach są pochodną kształtu bryły domu – okrągłe wykusze w salonach i jadalniach lub zakończenia klatek schodowych. Czasem jednak, są po prostu pomysłem na aranżację wnętrz. Dzieje się tak na przykład w przypadku dużego holu w domu, do którego przylega kilka pomieszczeń. Czasem w łazience buduje się kabinę prysznicową na planie ślimaka, lub ścina narożniki pomiędzy kuchnią i salonem lub przedpokojem i salonem. Czasem natomiast okrągłe ściany kryją w sobie kominek. Często jednak okrągłe ściany, zwłaszcza w salonie lub w kuchni, nasuwają pytanie jak je zagospodarować? Co przy nich postawić? Przecież meble mają zazwyczaj proste kształty. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ustawienie przy nich mebli robionych na wymiar. Mogą to być różnej głębokości półki na wino lub książki. Można też zamówić u tapicera dopasowaną do kształtu ściany sofę, w kształcie rogala lub soczewki. Na okrągłej ścianie sprawdzi się także domowa galeria fotografii w małych i średnich ramach (rozmiar ram wyniknie z krzywizny ściany). Innym pomysłem na zaaranżowanie okrągłej ściany jest stworzenie tak modnej ostatnio „zielonej ściany”.  Nie jest to rozwiązanie z tych ekonomicznych, ale na pewno ozdobne i jedno z wielu z dostępnych. Nie zapominajmy także o oświetleniu. Ciekawy w kształcie kinkiet i okrągła ściana staną się dla siebie wręcz niezbędne.

Okrągłe ściany: jak wykończyć okrągłe ściany?

No dobrze, ale jak wykończyć okrągłe ściany? W pokojach dziennych nie ma problemu, zazwyczaj pomalowanie farbą wystarczy jako dekoracja ściany. Tapeta jest też dobrym pomysłem – zawsze dopasuje się do kształtu płaszczyzny na której leży. Ale co zrobić w kuchni, łazience lub w holu? Tam gdzie ściany narażone są na wilgoć i większe zabrudzenia? W kuchni i w łazience najlepszym pomysłem na wykończenie okrągłych ścian jest mozaika lub naprawdę małe płytki. Dopasowane idealnie do krzywizny ściany sprawią wrażenie, że okrągła ściana powstała po to by wyeksponować mozaikę, na przykład w budowanej w kształcie ślimaka kabinie prysznicowej. A jak wykończyć okrągłą ścianę w klatce schodowej? Zazwyczaj w półokrągłym miejscu umiejscowiony jest spocznik schodów. Takie rozwiązanie jest czasem potrzebne bryle domu z zewnątrz, ale powstaje pytanie: jak wykończyć taką klatkę schodową wewnątrz? Zwłaszcza, że jest to zazwyczaj gościnna część domu. Sprawdzi się wtedy metaliczna mozaika lub właśnie wzorzysta tapeta. Kiedyś była moda na zastępowanie murowanych okrągłych ścian, ścianami z pustaków szklanych lub luksferów. Jednak nigdy nie wyglądało to dobrze i szybko się nudziło. Przypominało rozwiązania z klatek schodowych w blokach budowanych z wielkiej płyty. Obecnie luksfery zaczynają nieśmiało powracać, jednak projektanci głowią się jak używać pustaków szklanych by nie przenosić banalnych rozwiązań z minionej epoki. Czy wybierać pustaki szklane barwione w masie, barwione powierzchniowo czy bezbarwne? Niewątpliwą zaletą stosowania pustaków szklanych jest nie tylko łatwość zbudowania okrągłej ściany ale także doświetlenie pomieszczeń bez okien. W starych kamienicach często wykorzystuje się do wykończenia okrągłych ścian sztukaterie i listwy ozdobne, poddające się nietypowym kształtom.