Ciekawa aranżacja ścian: ściana z fakturą. Zdjęcia - inspiracje

Pomysłowa aranżacja ścian odmienia wnętrze. Zobacz faktury ścian, które bardzo ocieplą wnętrze – stwarzają wrażenie gobelinu. Jednak nie należy tak dekoarcyjnie wykańczać wszystkich ścian, bo może się to okazać przytłaczające.

aranżacja ścian-faktura
aranżacja ścian-faktura
aranżacja ścian-faktura
aranżacja ścian-faktura zdjęcia
aranżacja ścian-faktura

Aranżacja ścian z ciekawą fakturą nada wnętrzu przytulności, ale też oryginalnego charakteru. Możemy taką dekoracją podkreślić tylko jedną ścianę. Wyraźne faktury ścian wprowadzają do wystroju wnętrza nastrój. Ale nie warto pokrywać fakturą zbyt wąskich fragmentów ścian. Najkorzystniej faktury ścian prezentują się na powierzchni bez otworów okiennych czy drzwiowych. Trudno bowiem wykonać faktury przy krawędziach i na styku z innymi materiałami. Z czego powstaje faktura ścian? Takie dekoracje ścian można zrobić w tradycyjnym, ręcznie nakładanym tynku. Gotowe mieszanki do robienia faktur (tynki strukturalne, dekoracyjne) mają różny skład. Niektóre mają drobną granulację, inne są  bardzo gęste i kleiste i przy nakładaniu zbrylają się lub ciągną. Do dekoracji ścian używa się też wolno wiążącego gipsu, zwanego plastycznym. W marketach sprzedaje się szpachle do nadawania faktur, ale możemy zastosować dowolne narzędzie, choćby drewnianą deskę odciskaną w masie rozprowadzonej na ścianie.

Aranżacja ścian: dekoracyjne nieregularności

Faktury ścian mogą być w kolorze neutralnym lub można je wyróżnić mocniejszą barwą. Jak zrobić takie dekoracje ścian z fakturą? Gotową masę do aranżacji ścian rozprowadzamy zamaszystymi ruchami w różnych kierunkach, tworząc nieregularne rysy. Ruchy szpachlą mogą być proste lub koliste. Co jakiś czas potrzebują kontroli efektu faktury z pewnej odległości. Podobne eksperymenty możemy robić, używając gipsu plastycznego, odciskając w nim różne przedmioty – gąbkę, zmiętą torbę foliową, wałek do masażu stóp... Można także przesuwać tymi nietypowymi narzędziami po powierzchni, rozmazując fakturę. Chodzi o w miarę równomierne pokrycie ściany taką fakturą. Po wykonaniu faktury malujemy ją. Pamiętaj, że kolor na ścianie z fakturą zawsze będzie się wydawał ciemniejszy niż na gładkiej powierzchni. Można jeszcze taką dekoracyjną ścianę delikatnie pociągnąć ją farbą metalizującą, co doda jej blasku, lub pokryć woskiem, żeby uzyskała subtelny, satynowy połysk.

Aranżacja ścian: „stary tynk”

Taka aranżacja ścian pasuje do stylu rustykalnego, choć odpowiednio zestawiony z innymi elementami może być ciekawym akcentem również w designerskich wnętrzach. To faktura ścian bez wyraźnego kierunku, nieuporządkowana. Wykonujemy ją albo w ostatniej warstwie tynku cementowo-wapiennego, albo z gipsu plastycznego. Nakładamy rękawicę murarską (wykończoną skórą) i ręką kształtujemy fakturę na ścianie świeżo obrzuconej tynkiem. Ta praca wymaga wyobraźni, bo efekt jest widoczny dopiero po jej zakończeniu. Taką dekorację ścian możemy wzmocnić, malując ścianę farbami przecieranymi, ale powinny to być kolory jasne i ton w ton. Zagruntowane ściany malujemy kolorem podstawowym, a zanim wyschnie, nakładamy i rozcieramy drugi kolor. Pomalowaną ścianę pokrywamy woskiem, aby nadać jej lekki połysk i utrwalić efekt.

Aranżacja ścian: rowki

Podoba ci się faktura ścian w kształcie rowków? Gotowe masy do aranżacji ścian zawierają granulki, które przy rozprowadzaniu masy żłobią w niej rowki – drobniejsze lub grubsze zależnie od wielkości ziaren. Zwykłą pacą robimy równe pasy poziome lub pionowe. Do wykonania rowków w masie bez granulek potrzebne są zębate narzędzia. Ciągnąc szpachelkę prosto, otrzymamy równoległe rowki, wykonując ruchy koliste – zawijasy. Możemy też użyć widelca, drucianej szczotki, metalowego grzebienia – za każdym razem efekt będzie inny.

Aranżacja ścian: bonie

To faktura ścian stosowana często na zewnątrz budynków, we wnętrzu nieco zaskakuje i przez to jest ciekawa. Pasuje do wnętrz uporządkowanych. Powstaje przez naklejenie na ścianę płyt g-k w jednej lub kilku warstwach w zależności od tego, jak głębokie mają być rowki. Szerokość rowka to minimum 3 cm (wymaga tego obróbka krawędzi) i musi być większa od jego głębokości. Ścianę z boniami trzeba rozplanować starannie, tak aby pola wypukłe były równej szerokości. Nierówne podziały mogą zniweczyć cały efekt. Krawędzie płyt g-k zabezpiecza się taśmami papierowymi lub tkaninowymi. Na koniec ścianę się maluje. Dla pogłębienia efektu rowki można pomalować kolorem ciemniejszym niż pola wypukłe.

Aranżacja ścian z ciekawą fakturą może całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu nietypowego charaketru.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Rafał Lipski, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, Mariusz Purta

POLECANE ARTYKUŁY