W aranżacjach salonów znów wraca moda na wzorzyste ściany. Dekoracja ścian salonu często przynosi niespodziewane efekty. Najlepsze uzyskuje się, wykańczając w taki sposób jedną ze ścian lub tylko jej część. Możliwości jest wiele: tapeta z wyrazistym wzorem, barwna naklejka na ścianę lub fototapeta.

Dekoracja ścian: niewielka dawka wzoru

Doskonałym sposobem na nadanie wnętrzu bardziej indywidualnego charakteru jest zastosowanie na ścianie wyrazistego wzoru. Ciągle modne są paski, kratki, motywy roślinne i wzięte z natury, a nawet ulubione krajobrazy. Wyrazisty wzór, którym pokryto ściany, może narzucać aranżację wnętrza. Mocne, różnobarwne wzory najlepiej się prezentują, gdy zostaną użyte na dużych płaszczyznach ścian lub tylko na jednej z nich. Z rozwagą stosujmy wzorzyste ściany w niewielkim wnętrzu. Gdy pojawią się na wszystkich ścianach, zmniejszą wnętrze i będą męczyć wzrok.

Dekoracja ścian: wzór w parze z kolorem

Jeśli wzory na ścianie są różnokolorowe, należy też zadbać, by nasycenie barw w elementach aranżacji było podobne. Bezpieczne rozwiązanie to nawiązanie do kolorystyki wyposażenia np. obić kanap, zasłon, poduszek czy dywaniu.  Modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wzorów uproszczonych – form geometrycznych czy kwiatów wyeksponowanych na utrzymanym w tej samej tonacji tle.

Dekoracja ścian: ważne formy

Warto też zastanawić się nad zgraniem kształtów zastosowanych we wzorach naklejki czy tapety z aranżacją pokoju. Gdy w salonie dominują sprzęty o mocno zgeometryzowanych kształtach, wzór o miękkiej linii złagodzi kanciaste formy we wnętrzu. Jednak w pokoju urządzonym w stylu klasycznym warto podtrzymać klasyczne wzory - jest to sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie pozwalające uzyskać spójne stylowo wnętrze.