Zanim wybierzemy się do sklepu trzeba dokładnie zmierzyć największą szerokość i długość pomieszczenia, w którym będzie układana wykładzina, łącznie ze wszystkimi wnękami. Do każdego wymiaru powinno się dodać około 15 cm.

Najlepiej wybrać taką wykładzinę, której szerokość odpowiada jednemu z wymiarów pomieszczenia. Uniknie się wtedy łączenia wykładziny i zbyt wielu odpadów.

W sklepie może się okazać, że wybraną wykładzinę trzeba będzie łączyć, tak by zachować ciągłość wzoru (dotyczy to zwłaszcza wykładzin o dużych wzorach). Powinno się jej wtedy kupić odpowiednio więcej – z naddatkiem potrzebnym na dopasowanie wzoru.

Gdzie układać

W pokojach najczęściej układa się wykładziny dywanowe. Można też ułożyć wykładziny sizalowe, kokosowe, korkowe, a nawet linoleum. Te materiały nadają się też do przedpokoju. W kuchni można ułożyć wykładzinę winylową i linoleum.

Jak układać

Zwykle producenci zalecają sposób układania wykładziny – najczęściej przyklejanie. Nie jest to trudne, więc można ją ułożyć samodzielnie.

Najtrudniejsze jest łączenie arkuszy wykładziny; trzeba to zrobić dokładnie, żeby później na styku obu kawałków ich brzegi się nie odklejały. Przyklejanie wykładziny (w arkuszach lub płytkach) na większej powierzchni najlepiej powierzyć fachowcom.

Ważne

Przed rozpoczęciem pracy luźno rozłożoną wykładzinę (zwłaszcza winylową) zostawia się na 24 godziny w pomieszczeniu, do którego jest przeznaczona. Dzięki temu rozprostuje się i będzie łatwiej ją dopasować i ułożyć.