Podłogi drewniane, wykładziny, posadzki kamienne, płytki - jak o nie dbać?

2023-03-21 13:17

Przeraża nas tempo w jakim brudzą się podłogi w kuchni, łazience i pokojach. Nie zawsze mamy jednak czas i ochotę zamiatać i myć je codziennie. Co więc zrobić z tym fantem...? Oto kilka propozycji, które pozwolą się cieszyć czystą i zadbaną podłogą dłużej niż jedną dobę.

Jak dbać o podłogi
Autor: serwis prasowy marki Wineo

Jak dbać o podłogi drewniane

Najczęściej, kupując podłogę drewnianą, decydujemy się na wykończenie jej lakierem. Dlaczego? Ponieważ lakier tworzy na posadzce mocną i twardą osłonę, szczelny pancerz, który chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i mijającym czasem.

Bez piasku. Zamiatanie, odkurzanie i okresowe przecieranie wilgotną szmatką to podstawowe czynności, które powinniśmy wykonywać, aby cieszyć się ładnym parkietem. Warto też zainwestować w dużą wycieraczkę i chodnik, na którym będziemy stawiać buty już w mieszkaniu. Nie powinniśmy za to myć drewnianej posadzki wodą – żegnaj więc mopie! W przypadku większych i trudniejszych do usunięcia zabrudzeń, lepiej użyć specjalnych produktów do pielęgnacji drewna, najlepiej na bazie żywic akrylowych. Równie dobrze, w przypadku nietypowych zabrudzeń sprawdzą się domowe sposoby, np.:

  • ślady asfaltu wyczyścimy masłem,
  • rozlany sok, mleko, śmietanę, piwo czy wino - wodą z płynem do mycia naczyń,
  • ślady po czekoladzie, tłuszczach i olejach, paście do butów, a także smugi z obcasa i smołę - benzyną ekstrakcyjną,
  • krew - zimną wodą,
  • ślady po ołówku i atramencie - spirytusem.

Drugim sposobem wykończenia podłóg drewnianych jest ich olejowanie. Trwałość takiej posadzki jest uzależniona od przestrzegania podstawowych zasad jej użytkowania i pielęgnowania. Najważniejszym warunkiem, podobnie jak w przypadku powłok z lakieru, jest zabezpieczenie ich przed działaniem piasku i wody. Jednym za sposobów jest stosowanie wycieraczek i mat przy wejściu do mieszkania, a także następujące metody sprzątania:

  • odkurzanie podłóg lub ścieranie suchym mopem,
  • ścieranie wilgotnym, a nie ociekjącym wodą, mopem.

Również dla podłóg olejowanych, najlepsze są suche metody sprzątania. Na podłogi olejowane, warto co jakiś czas (np. co pół roku) nanosić nową warstwę specjalnego środka zabezpieczającego. Takie postępowanie uchroni podłogi przed koniecznością przeprowadzania gruntownych renowacji.

Miękkie podkładki pod meble. Jeżeli chcemy zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniami powstającymi na skutek przesuwania mebli, wystarczy, że wszystkie nogi podkleimy grubym filcem.

Jak dbać o podłogi
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step Na zdj. podłoga z kolekcji Capture marki Quick Step.

Wykładziny dywanowe

Regularne odkurzanie to podstawa. Specjalne preparaty do czyszczenia dywanów też sa ważne. Ale przydają się dopiero, gdy nasze wykładziny są szczególnie zabrudzone. Wszelkie plamy z wina, soku, czekolady najlepiej usuwać natychmiast po ich powstaniu, gdyż w innym wypadku wniknie w strukturę włosia i trudno ją będzie usunąć przy pomocy konwencjonalnych środków czyszczących.Na naszym rynku dostępne są też odkurzacze piorące, które umożliwiają wyczyszczenie dużej, mocno zabrudzonej powierzchni.

Warto pamiętać o tym, że plamy usuwamy od brzegu ku środkowi, tak by rozetrzeć zabrudzenia, a te powstałe w wyniku rozlania cieczy, najlepiej usunąć przy pomocy bibuły lub chłonącej szmatki. Jeśli jednak zdarzy się tak, że coś zaschnie nam na dywanie, nie pozostaje nam nic innego jak usunąć to zabrudzenie za pomocą ostrych narzędzi.

Panele laminowane

Panele laminowane wytwarzane są z materiałów drewnopochodnych. Niestety sztuczne dodatki sprawiają, że podłoga z nich wykonana elektryzuje się i przyciąga kurz. Dlatego też, należy je często pokrywać środkami antystatycznymi i regularnie zmywać. Z reguły, panele czyści się szmatką lub mopem zwilżonym w wodzie ze środkiem czyszczącym. Nie zalecane jest natomiast używanie do czyszczenia szczotek, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię laminatu.

Panele laminowane można również nabłyszczać, co poprawia walory estetyczne posadzki. Podłoga ma wtedy lśniącą powierzchnię, ale też kolejną powłokę, która chroni ją przed ścieraniem i brudem. Pamiętajmy jednak, żeby nie kłaść kolejnych warstw środka, jeśli nie usuniemy starej warstwy, gdyż w efekcie mogą powstać rozległe plamy. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do usuwania pozostałości po środkach nabłyszczających.

Posadzki kamienne

Podłogi z kamienia należą do najbardziej trwałych. Odpowiednio zabezpieczone i regularnie konserwowane nie wymagają renowacji przez długie lata.

Niektóre rodzaje kamienia, szczególnie polerowane, maja otwarte pory i mikroszczeliny, w które możne wnikać brud. Niezabezpieczona posadzka kamienna może być też podatna na trudno usuwalne zaplamienia, dlatego zazwyczaj się je impregnuje. Procesowi impregnacji warto poddać: marmury, trawertyny i granity polerowane.Użytkowanie podłogi powoduje ścieranie warstwy impregnatu. Dlatego zabieg ten należy powtarzać tak często, jak zalecił producenta używanego środka impregnującego. Pamiętajmy, że nie wolno nakładać impregnatów na brudną podłogę!Codzienna pielęgnacja posadzek kamiennych to zmywanie ich wodą z dodatkiem detergentu oraz ewentualne usuwanie plam przy użyciu specjalnych preparatów. Można tez stosować specjalne nabłyszczacze i preparaty pogłębiające barwę oraz strukturę kamienia.

Płytki ceramiczne

Posadzki ceramiczne najlepiej czyści się wodą z dodatkiem detergentu. Są łatwe w pielęgnacji, gdyż nie wymagają lakierowania, olejowania czy impregnowania, a brud i wilgoć nie wnika w nie, jak w inne materiały.

Silnie zabrudzone płytki ceramiczne czyści się specjalnymi środkami do wywabiania plam. Wchodzą one w reakcję chemiczną z zabrudzeniem np. pieniąc się i powodując zniknięcie plamy lub pomagają mechanicznie wywabić plamę za pomocą środków ściernych.

Pamiętajmy, że nie tylko płytki ulegają zabrudzeniu. Kurz i brud, plamy z wina, soków i tłuszcz osiadają również na fugach. Jest jednak kilka sposobów na ich skuteczne oczyszczenie:

  • domowe - za pomocą amoniaku lub zwilżonego proszku do pieczenia,
  • specjalne środki do czyszczenia fug, które nanosi się na spoinę i pozostawia na pewien czas, a następnie dokładnie zmywa.

Aby zabezpieczyć fugi przed ich wykruszaniem, na skutek codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, konieczne jest zabezpieczenie ich specjalnym środkiem impregnacyjnym. Taki zabieg powinno się wykonywać w regularnych odstępach czasu.

Jeżeli zastosujemy się do powyższych zaleceń, znacząco ograniczymy zużywanie podłóg, a tym samym będziemy mogli cieszyć się atrakcyjnym wyglądem naszego mieszkania przez wiele lat. Ważne jest przestrzeganie instrukcji podawanych na opakowaniach środków czyszczących, nie rozcieńczanie preparatów zbyt mocno, ani też używanie ich w postaci zbyt skoncentrowanej. Pamiętajmy, że eksperymentując ze środkami chemicznymi można nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię podłogi, która zamiast upiększać wnętrze będzie jedynie szpecić.

Jak dbać o podłogi
Autor: serwis prasowy marki Yope Na zdj. naturalny płyn do podłóg marki Yope. Delikatnie, ale skutecznie usuwa zanieczyszczenia ze wszystkich powierzchni. Bezpiecznie czyści terakotę, marmur i linoleum. Pozostawia soczysty zapach świeżości i słonecznej lawendy.