Wykładziny charakteryzują się dużą wytrzymałością. Więc jeśli szukasz czegoś trwałego i taniego na podłogę, to jest to strzał w dziesiątkę. Do wyboru jest ogromna liczba wzorów, kolorów i faktur wykładzin. Wykładziny mają zróżnicowane właściwości, można je więc z łatwością dobrać do naszych potrzeb i zasobności portfela. Można je układać na podłogę w salonie, sypialni, a także w pomieszczeniach o dużym nasileniu ruchu czy o podwyższonej wilgotności - w przedpokojach, kuchniach, łazienkach. Wykładziny łatwo się układa, dostępne są w rolkach lub w postaci płytek.

Wybieramy wykładziny

W pokojach i przedpokojach najczęściej układa się wykładziny dywanowe. Są one miękkie, dobrze izolują termicznie i akustycznie. Taką wykładziną można przykryć całą podłogę dowolnego kształtu. Mogą być wykonane z włókien naturalnych, sztucznych lub mieszanych. Najbardziej efektowne są wykładziny naturalne. Do ich produkcji używa się nie tylko wełny, ale również bardziej egzotycznych surowców: trawy morskiej czy sizalu. Wykładzina z naturalnych materiałów jest przyjemna, nie elektryzuje się i nie gniecie. Łatwo utrzymać je w czystości, gdyż są odporne na zabrudzenia. Tańsze są wykładziny z tworzyw sztucznych (nylonu, polipropylenu, akrylu). Także są bardzo trwałe i odporne na ścieranie. Mogą mieć przeróżne wzory i kolory. Bardzo dobrze znoszą pranie z zastosowaniem środków chemicznych. Wykładziny dywanowe, naturalne i sztuczne, produkowane są w 3 rodzajach wykończenia: pętle, pętle cięte oraz welur. Do przedpokoju, korytarza i pokoju dziennego najlepsza jest wykładzina pętelkowa. Natomiast wykładzina welurowa i mieszana z pętli i włókien ciętych jest mniej odporna na ścieranie, lecz bardziej dekoracyjna. Dlatego idealnie nadaje się do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu – sypialni lub pokoju dziecięcego.

Linoleum i wykładziny elestyczne

Do pomieszczeń o dużej wilgotności idealnym rozwiązaniem są wykładziny elastyczne i linoleum. Te pierwsze są całkowicie odporne na działanie wody. Mają dekoracyjne wzory i kolory, często doskonale imitują drewno czy płytki ceramiczne. Są bardzo wytrzymałe na obciążenia mechaniczne i zabrudzenia. Ich największą zaletą jest możliwość częstego mycia, dlatego są zalecane do łazienek i kuchni. Ponownie popularne staje się także linoleum. Jest to tworzywo ekologiczne, produkowane z naturalnych surowców. Linoleum ma wiele zalet, jest odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ma bardzo dobre właściwości akustyczne i termiczne, skutecznie chroni pomieszczenie przed hałasem. Znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, np. w kuchniach i korytarzach.