Wykładziny obiektowe coraz częściej pojawiają się nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale również w domach i mieszkaniach prywatnych. Przyczyny są dwojakiego rodzaju. Z jednej strony bowiem projektanci i klienci mają coraz większą wiedzę na temat walorów wykładzin obiektowych – ich odporności na deptanie, ścieranie, zaplamienia. Z drugiej natomiast producenci dokładają starań, aby oferować coraz piękniejsze modele wykładzin, jakie chciałoby się oglądać na co dzień. Na tych właśnie filarach opiera się rosnąca popularność nowego produktu, jakim są tkane wykładziny winylowe.

.. Panele winylowe – hit we wnętrzach. Właściwości, zalety i wady, montaż >>

.. Remont: wymiana podłogi. Drewno, wykładzina, winyl, płytki ceramiczne czy wylewka? >>

Tkana wykładzina winylowa – co to jest?

Tkana wykładzina winylowa to produkt wielowarstwowy. Część wierzchnia, tkana z włókna winylowego na żakardowych krosnach, daje wykładzinie szlachetną fakturę tkaniny. Pod nią znajduje się lita warstwa PVC wzmocniona trzecią warstwą – rdzeniem z włókna szklanego. Spodnią warstwę wykładziny w niektórych modelach tworzy dodatkowy podkład wyrównująco-wygłuszający.

Tkane wykładziny winylowe poszczególnych producentów są sprzedawane na metry oraz w postaci płytek. Płytki bywają kwadratowe, trójkątne, sześciokątne, także w kształcie „diamentu”, „deski” i in. Niektóre zostały zaprojektowane jako bezszwowe, co oznacza, że po ułożeniu połączenia płytek okazują się niewidoczne – powierzchnia podłogi staje się jednolita.

Tkana wykładzina winylowa – jakie ma zalety?

Tkane wykładziny winylowe potrafią mieć urok wykładzin dywanowych (tych o surowszym splocie, bez wysokiego włosia), a także ich walory akustyczne. To ich największa zaleta od strony wrażeniowej.

W aspekcie praktycznym z kolei tkane wykładziny winylowe mają w sobie wszystko to, za co cenimy wykładziny elastyczne – są niezwykle łatwe w montażu, bardzo wytrzymałe, odporne na wszystkie domowe zabrudzenia, a więc i łatwe do utrzymania w czystości.

Tkana wykładzina winylowa – do jakich pomieszczeń?

Odpowiednio dobrana wykładzina winylowa sprawdzi się w holu czy salonie, gdzie zawsze jest dużo ruchu, a nawet w sypialni, której zagwarantuje przyjemne wyciszenie. Ponieważ materiał ten jest odporny na ogień, wodoodporny oraz antypoślizgowy, a jego struktura zapobiega rozprzestrzenianiu się grzybów i bakterii, z powodzeniem można go stosować także w kuchni i w łazience, jak również w przestrzeniach otwartych – na balkonie czy tarasie.

Choć tkana wykładzina winylowa to produkt nowy, a nawet innowacyjny, świetnie wpisze się w wystrój wnętrza o nowoczesnej stylistyce. Tu warto polecić zwłaszcza grube sploty i płytki o uwypuklonych łączeniach, także zestawiane w wyraziste, nawet różnokolorowe wzory. Powierzchnia przypominająca tkaninę zależnie od rodzaju splotu oraz koloru może się okazać doskonałą bazą również dla aranżacji w stylu skandynawskim lub nawet w stylu klasycznym.

Poznaj także inne rodzaje podłóg winylowych. Obejrzyj galerie: