Szary gres czy terakota: modna szare podłoga

Gres czy terakota w pięknym kolorze szarym: które płytki podłogowe obsadzić w roli głównej w aranżacji wnętrz? Szary gres stosuje się na na podłogę  w wielu nowoczesnych aranżacjach. Szarą podłogę znajdziemy w salonie, kuchni, łazience i przedpokoju. Szary gres lub terakota to połączenie idealne, zastępujące drogi kamień naturalny.

Szary gres na podłodze w salonie
Szary gres na ścianach i podłodze w łazience
Szary gres w białej kuchni
Szary gres w białej nowoczesnej kuchni
Szary gres na podłodze w jadalni

Szara podłoga jest uniwersalna, świetnie pasuje do nowoczesnej aranżacji wnętrza. Nowoczesny gres czy terakota to cały czas popularne rozwiązania na posadzkę w miejscach nasilonej komunikacji i narażonych na kontakt z wilgocią. Gres ze względu na swoje właściwości jest bardzo twardy, a co najważniejsze jest barwiony w masie - dlatego równomiernie się ściera i nie widać na nim uszkodzeń mechanicznych.

Sprawdź: szare ściany w mieszkaniu - zdjęcia wnętrz >>>

Terakota na podłogę jest dużo bardziej miękka. Glinka pokryta jest cienką warstwą szkliwa, które przy intensywnym użytkowaniu, w miejscu narażonym na częsty kontakt z piaskiem szybko może ulec wytarciu, przez co czerwona glinka płytki stanie się widoczna.

Dlatego też gres jest materiałem znacznie bardziej uniwersalnym, nadaje się praktycznie na podłogę do wszystkich pomieszczeń, w tym idealnie sprawdzi się w holach i przedpokojach. Terakota w łazience lub sypialni sprawdzi się lepiej niż terakota w przedpokoju. Terakotę na podłogę warto wybrać tam, gdzie nie wchodzi się w butach i czasem w kuchni. Do popularności gresu przyczyniła się także ostatnio panująca moda na kolor szary. Jest to właśnie kolor, w którym znajdziemy największy wybór płytek podłogowych gresowych w naszych sklepach.

Szary gres czy terakota: modne podłogi

Gdzie więc w takim razie najczęściej spotkamy gres w najbardziej słusznym kolorze szarym? Oczywiście przede wszystkim w aranżacjach kuchni i łazienek. I w przedpokojach. Ze względu na swoje właściwości, szary gres sprawdzi się na podłodze w tych pomieszczeniach idealnie. Nie straszna mu rozlana woda i inne nieprzyjazne płyny, nawet jeśli nie zostaną wytarte od razu.

Urządzamy wnętrza:

W dodatku kolor szary nowoczesnego gresu idealnie łączy się i uzupełnia ze wszystkimi odcieniami drewna. Tymi z naszej strefy klimatycznej czyli z dębem, jesionem i sosną, jak i z gatunkami egzotycznymi w ciepłym czerwono-brązowym wybarwieniu. Do szarego gresu na podłodze pasują także wszystkie elementy szklane i metalowe. Gres czy terakota zastosowane na podłodze w łazience, kuchni i oczywiście w przedpokoju nadają się też na ogrzewanie podłogowe. 

A może gres w kolorze szarym w salonie?

Szary gres często wybierany jest też do aranżacji podłogi w salonie. Zwłaszcza w wolnostojących domach, w których z pokoju dziennego wychodzimy na taras i do ogrodu. Szary gres lub terakota są często rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć podłogę odporną na ścieranie i łatwą w utrzymaniu czystości, nie są natomiast wielbicielami kamienia naturalnego. Mnogość odcieni i wzorów, a także stopnia połysku -  od matu, poprzez satynę do pełnego poleru, daje nam naprawdę  mnóstwo możliwości wyboru odpowiedniego rodzaju gresu do wymarzonej aranżacji podłogi w salonie.

Innym pomysłem na zastosowanie szarego gresu w aranżacji salonu jest położenia go na ścianie. Niektóre płytki mają wytłaczane takie wzory, które stworzą optyczną iluzję tapety. Ten pomysł jest wart wykorzystania na przykład na klatce schodowej – ściana jest ładna i zabezpieczona przed zabrudzeniami. Ważne tylko, by były to płytki wielkoformatowe z naprawdę wyjątkowym wzorem! Potrzeba tu sporego wyczucia, by znowu uniknąć niekorzystnych skojarzeń.

Co pasuje do szarego gresu?

Szary gres zazwyczaj sprawia wrażenie chłodnego, a nawet zimnego. Dlatego naturalnym odruchem jest łączenie go z drewnem o naturalnym ciepłym wybarwieniu, jak na przykład dąb, jesion, orzech amerykański czy z gatunkami egzotycznymi w czerwono-brązowym wybarwieniu. Z szarą podłogą znakomicie współgra też tak modne ostatnio drewno bielone. Tworzą wtedy subtelną i spokojną aranżację. Innym pomysłem na optyczne ogrzanie szarego gresu na podłodze w salonie lub sypialni jest dodanie mebli tapicerowanych tkaninami i alcantarą, puszystych poduszek, miękkich pledów albo luksusowych, ale ekologicznych futer.

Szary gres: jednorodny czy wzorzysty?

Gres i terakota w kolorze szarym mogą różnić się pomiędzy sobą stopniem połysku i wzorami. Powierzchnia gresu może być całkowicie matowa, poprzez satynową aż do wysokiego połysku. Pamiętajmy jednak o tym, że poler może stać bardzo śliski w połączeniu z wodą, dlatego unikajmy go w holu blisko wejścia i w łazience.  Na szczęście liczba wzorów w przypadku gresu jest ograniczona – mogą być zupełnie gładkie, przez drobno nakrapiane do delikatnych smug. I tutaj zaczyna się wyższość terakoty nad gresem. Wybór wzorów jest praktycznie nieograniczony, tak jak  w przypadku glazury.

Szara podłoga w salonie
camera

SZARA podłoga: deska, panele, gresy, klinkier, płytki, wylewka. GALERIA

LISTA ZAKUPÓW

Minimalistyczna łazienka
camera

Szare łazienki galeria: łazienka z kolorem szarym

LISTA ZAKUPÓW

Wyspa kuchenna elementem centralnym dzielącym salon na strefy
camera

Ciekawa aranżacja wnętrz mieszkania z detalami w kolorze szarym

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Rafał Lipski, Radosław Wojnar, Marcin Czechowicz, Bernard Białorucki, Mariusz Bykowski, Konrad Kalbarczyk, Małgorzata Góra

POLECANE ARTYKUŁY