Szara podłoga: do jakich wnętrz, dodatków i mebli?

Szara podłoga to pomysł na lata. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak kolor szary na podłodze jest uniwersalny i ile daje wariantów aranżacji wnętrz. Dzięki samej tylko zmianie dodatków w łatwy sposób wprowadzimy aurę ciepłej, przytulnej atmosfery, lub wprost przeciwnie – chłodnej i minimalistycznej. Jak postępować z szarą podłogą w poszczególnych wnętrzach?

Szara podłoga w salonie
Zróżnicowana podłoga z paneli
kable w mieszkaniu Mariusz Bykowski 2
Rury miedziane w aranżacji wnętrz
Szara podłoga w przedpokoju

Efekt szarej podłogi zapewnić mogą najróżniejsze materiały: od klasycznej deski parkietowej, poprzez panele (w tym też panele wodoodporne), poprzez płytki gresowe drewnopodobne, gresy klasyczne, klinkiery, płytki cementowe aż po wylewkę żywiczną i epoksydową. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i w jakim stylu urządzamy wnętrze, podejmujemy decyzję o materiale. Wiadomo, że wnętrza klasyczne, stylowe i vintage lepiej odnajdą się w towarzystwie podłóg drewnianych i drewnopodobnych. Wnętrza nowoczesne i w stylu loft dadzą popis na tle gresów i wylewek. Jednak przy wnętrzach eklektycznych i fusion, gdzie łączymy „różne z różnym”, pewne wyjątki i odstępstwa od kanonów urządzania są nie tyle mile widziane, co wręcz pożądane! Warto wykazywać się więc własną inwencją i czasami dać się ponieść wyobraźni!

Szara podłoga: meble do szarej podłogi

Szara podłoga drewniana bądź imitująca drewno, to świetna baza do większości wnętrz. Szara podłoga w salonie stanowi sama w sobie dość neutralną bazę. To detale, takie jak tekstylia, meble czy kolor kompletu wypoczynkowego, nadadzą jej ton i wyraz. Do szarej podłogi w salonie pasują zarówno meble z ciemnego drewna (np. wenge), jak i surowe meble z jasnej sosny i dębu. Również czarne i antracytowe wybarwienia regałów i sof sprawdzą się w towarzystwie szarej podłogi. Co ważne – aby całość nie wyglądała ponuro, przy ciemnych meblach i szarej podłodze warto ożywić wnętrze barwnymi dodatkami w postaci np. kolorowych poduszek czy graficznego wzoru tapety na wybranej ścianie. Również graficzny i jaskrawy dywan w monochromatycznym towarzystwie szarej podłogi i antracytowych mebli wyglądać będzie zjawiskowo i zada szyku całości aranżacji. Wybarwienia orzecha i jesionu w meblach znakomicie komponują się z szarym obiciem mebli. Szary do szarego zawsze pasować będzie, bez względu na odcień, stąd nie bójmy się gry szarości w ramach jednej przestrzeni. Szara podłoga w kuchni (np. z drewnopodobnego gresu bądź wodoodpornych paneli), ułożona choćby wyłącznie w strefie gotowania, w niedalekim towarzystwie oryginalnie drewnianego parkietu części salonowej, może być neutralnym tłem dla dalszych wariacji na temat usłojenia w drewnie. Fornirowane orzechem fronty szafek kuchennych w ciepłym, muszkatołowym odcieniu i beżowe dodatki to atrakcyjna propozycja dla ciepłej i przytulnej kuchni. Z tą samą szarą podłogą można urządzić kuchnię nowoczesną, z lakierowanymi na wysoki połysk szafkami kuchennymi z MDF-u, w kolorze grafitowym bądź czarnym. Znakomicie sprawdzi się tu także kolor aluminium lub okleina z łupka kamiennego o nieregularnej, ciekawej fakturze. Szara podłoga w kuchni z wylewki epoksydowej to rozwiązanie bardzo praktyczne i niezwykle higieniczne – o tego typu podłogę dba się łatwo i intuicyjnie, a to bardzo cenna cecha podłogi w kuchni i w łazience. Szara podłoga w łazience to również temat wart bliższego poznania. Długie płytki gresowe, imitujące deski, położone w poprzek wąskiej łazienki optycznie ją poszerzą. Wyłożone pionowo również na ścianie ( do ok. 1/3 wysokości ściany) – optycznie podwyższą pomieszczenie. Do szarej podłogi w łazience pasuje wykończenie pozostałych ścian i mebli w marmurze i alabastrze oraz w złamanej bieli i odciskanej fakturze na matowych płytkach gresowych. Miedziane dodatki (armatura, rama lustra, uchwyty, akcesoria) ocieplą chłodne szarości. Z kolei monochromatyczne i jednobarwne dodatki z w pochodnych odcieniach szarości, zapewnią nowoczesny choć niejednorodny wizerunek szarej łazienki.

Eklektyczny salon w kamienicy
camera

Eklektyczny salon w kamienicy

LISTA ZAKUPÓW

Szara podłoga: ciepła czy chłodna?

Nie wszyscy wiedzą, że jasno-szara kolorystyka jako baza we wnętrzu, może być zinterpretowana dwubiegunowo – jako aranżacja ciepła bądź chłodna. Decydujące są w tym przypadku dodatki i kolory towarzyszące szarej podłodze. I tak – otaczając szarą podłogę kolorami złamanej bieli, beżami, brązami, orzechem czy odcieniami gałki muszkatołowej bądź cynamonu, uzyskamy efekt ciepłej i jasnej przestrzeni. Do tego tak szalenie modne dodatki z miedzi bądź ciepłego złota i ciepły efekt nie da o sobie na długo zapomnieć. Z kolei kolory antracytowe, czarne, zimno-białe czy intensywne granaty i kobalty, podkreślą jeszcze bardziej chłodną naturę szarego koloru podłogi. Stąd warto na szarą podłogę wybierać gołębie i popielate odcienie szarości. Te jasne, złamane szarości łatwiej poddają się wrażeniowej obróbce, tak zależnej od kolorów towarzyszących aranżacji.

Nowoczesny salon
camera

Biała podłoga w salonie: piękna i praktyczna

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Mattias Lindbäck, Mariusz Bykowski, Design Factory Studio Projektowe, Michał Mrowiec, materiały prasowe QUICK STEP, Sylwester Rejmer, Konrad Kalbarczyk, materiały prasowe DutchHouse, Jakub Certowicz, Marcin Czechowicz, Piotr Mastalerz, Materiały prasowe Quick-Step

POLECANE ARTYKUŁY