Podczas wybierania paneli podłogowych zawsze należy pamiętać o tym, że ich charakterystyka powinna być dobrana do funkcji użytkowej danego pomieszczenia. Inne panele sprawdzą się w kuchni, a inne w przedpokoju.

Panele podłogowe: według oznaczeń

Do wnętrz o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, najlepiej nadają się panele odporne na działanie wilgoci. Ich rdzenie wykonane są ze specjanie wzmocnionej, impregnowanej płyty HDF, która z reguły nasączona jest środkami bakterio- i grzybobójczymi. W tego typu pomieszczeniach istotne jest również zabezpieczenie krawędzi paneli podłogowych – impregnatem lub woskiem. W łazience można położyć także panele, których połączenia są wodoszczelne (chronią je specjalne gumowe uszczelki montowane wzdłuż piór). W salonach, pokojach dziecięcych i innych intensywnie eksploatowanych wnętrzach najlepiej radzą sobie panele oznaczone klasami AC3 i AC4, warto jednak rozważyć kupno tych najbardziej odpornych na ścieranie – oznaczonych klasą AC5 lub AC6. Są one tak wytrzymałe, że używa się ich głównie do wykonywania posadzek w sklepach. W przedpokojach, holach i innych pomieszczeniach, w których posadzka jest wyjątkowo narażona na uszkodzenia, najlepiej sprawdzają się panele odporne na odkształcenia pod wpływem nacisku. Powinny one mieć i wytrzymałą powierzchnię, i rdzeń (z płyty HDF). Dostępne są nawet takie panele, na których nie pozostają prawie żadne ślady, nawet po damskich szpilkach. Tę cechę paneli podłogowych określa wysoka klasa udarowa – IC3. W warunkach domowych sprawdzają się już panele niższej klasy – IC1

Wybieramy panele podłogowe: klasa użyteczności

Wybór odpowiednich paneli podłogowych ułatwić ci może tak zwana klasa użyteczności, określająca przeznaczenie paneli w zależności od natężenia ruchu w pomieszczeniu, w którym będą układane. Panele oznaczone klasą numer 21 najlepiej nadają się do sypialni, gabinetów i innych mało eksploatowanych pomieszczeń, 22 – salonów, jadalni, pokojów dziecięcych, a 23 – salonów, korytarzy i przedpokojów.