Podłoga na miękko: wykładziny dywanowe

Wykładziny dywanowe chronią przed hałasem i zimnem. Są miękkie, sprężyste, kolorowe i niezbyt drogie. Wykładziny zarówno kolorem, jak fakturą ocieplają wnętrza. Dlatego goszczą na naszych podłogach tak często.

Podłoga na miękko: wykładziny dywanowe
Podłoga na miękko: wykładziny dywanowe
Podłoga na miękko: wykładziny dywanowe
Podłoga na miękko: wykładziny dywanowe

Wykładzina dywanowa składa się z czterech warstw. Najważniejsze dla użytkowników są dwie: runo i spód wykładziny.

Warstwy wykładziny: runo

Runo to wierzchnia warstwa wykładziny podłogowej, po której stąpamy. Jest plecionką z włókien naturalnych (wełna, kokos, trawa morska) lub sztucznych, albo mieszanką jednych i drugich. Może być:

 • wełniane - jest miękkie i elastyczne, miłe i ciepłe. Taka wykładzina wycisza pomieszczenie. Nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu – łatwo je wyczyścić.
 • poliamidowe - wykładzina z takim runem jest miękka i sprężysta, odporna na gniecenie i ścieranie. Trudno wchłania wodę, więc rozlane płyny nie wsiąka głęboko. Ma piękne kolory, które niestety szybko płowieją.
 • polipropylenowe - ten rodzaj runa wykładziny podłogowej jest wyjątkowo odporny na ścieranie i trwały. Łatwo jedynie ulega wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli.

Spód wykładziny podłogowej

Od tego, z czego jest wykonany, zależy gdzie możemy położyć wykładzinę. Może być wykonane z:

 • filcu - wykładziny z filcowym spodem to nowość na rynku. Można je kłaść na każdym podłożu. Filcowy spód ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega jej strzępieniu się. Miejsca łączenia fragmentów są niewidoczne.
 • gąbki - spód wykładziny podłogowej z gąbki dobrze chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na wilgoć. Podklejoną nią wykładzinę można położyć bezpośrednio na twardym podłożu (beton, lastryko). Nie należy jej kłaść na deski, parkiet, mozaikę, bo w kontakcie z lakierem gąbka łatwo się kruszy.
 • juty - wykładzinę ze spodem z juty można położyć w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (jest odporna na wysoką temperaturę). Ma bardzo dobrą przyczepność. Oprócz juty naturalnej, stosuje się też sztuczną – bardziej wytrzymałą na wilgoć.
 • gumy kauczukowej - spód wykładziny z gumy kauczukowej chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na rozdarcie. Można ją kłaść tylko na beton. Inne podłoża niszczy (wchodzi z nimi w reakcję chemiczną). Wykładziny z gumowym spodem są drogie, dlatego rzadko spotyka się je w mieszkaniach. 

Gdzie położyć wykładzinę w mieszkaniu?

 • Pokój dzienny. Najczęściej użytkowany przez domowników i odwiedzany przez gości. Wykładzina dywanowa powinna tu być odporna na ścieranie i zabezpieczona powłoką antyzabrudzeniową. Najlepsze są wykładziny poliamidowe mieszane, pętelkowe, strzyżone i welurowe.
 • Sypialnia. Tu wykładzina dywanowa może być mniej wytrzymała, za to bardziej miękka i z wyższym włosem. Dobrze sprawdzi się pętelkowo-strzyżona, strzyżona, welurowa. Wyjątkowo dobrze – wełniana. Wchłania wilgoć z pomieszczenia i oddaje ją w postaci pary. Powietrze w sypialni stanie się mniej suche, a więc zdrowsze.
 • Pokój dziecka. Wykładzina dywanowa musi mieć powłokę antyzabrudzeniową, być odporna na ścieranie, a także miękka i miła w dotyku. Najlepsze będą pętelkowe, welury i mieszane.
 • Przedpokój i korytarz. Tutaj najłatwiej zabrudzić i uszkodzić podłogę. Wybierzmy więc wykładzinę na podłogę mieszaną, pętelkową lub igłową z powłoką antyzabrudzeniową.

Wybieramy wykładziny dywanowe: warto wiedzieć

Wykładziny dywanowe są mało odporne na wilgoć. Dlatego nie kładźmy ich w kuchni ani w łazience. Tutaj lepiej sprawdzają się panele podłogowe lub terakota. Na etykiecie cenowej znajdziemy symbole informujące, jakie zalety ma wykładzina i do jakich pomieszczeń się nadaje.

Zanim wybierzemy się do sklepu trzeba dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia.

 Rodzaje wykładzin
Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Kołogrecka Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik, Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY