Podłoga w salonie jest jednym z podstawowym elementów aranżacyjnych. Jest ona nie tylko efektownym domknięciem projektu wnętrz, ale przede wszystkim jedną z jego największych ozdób. Wybór odpowiedniej podłogi do salonu należy do nas samych, a uzależniony powinien być między innymi od stylistyki urządzanego wnętrza. Możemy zdecydować się na drewnianą podłogę, bądź efektowny, nieco industrialny kamień. Świetnie sprawdzi się także posadzka z żywicy epoksydowej czy miękkie wykładziny dywanowe. Co zatem wybrać?

Podłoga w salonie: coś chłodnego, coś surowego

Podłoga w salonie, w zależności od jego aranżacji, może być wizualnym ociepleniem wnętrza, bądź też idealnie komponować się z nieco chłodnym wyrazem, w przypadku wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym. Jeśli marzy nam się modny pokój dzienny utrzymany w klimacie loftu, z powodzeniem możemy postawić na surowy beton na podłodze. Zazwyczaj, betonową wylewkę wykańcza się dekoracyjną posadzką. Można jednak z niej zrezygnować, a podłoże pokryć jedynie masą samopoziomującą, a następnie specjalną farbą do betonu. Beton na podłodze jest niezwykle odporny na wszelkiego rodzaju zarysowania i ścieranie, więc może cieszyć nasze oko nieskazitelnym wyglądem przez długie lata. W industrialnych wnętrzach równie dobrze zaprezentuje się kamień na podłodze. Choć może on dodatkowo ochładzać przestrzeń, jednocześnie nada jej niepowtarzalnego charakteru.

Drewniana podłoga w salonie: podłoga idealna w każdym stylu

Niezwykle popularne w aranżacji wnętrz są drewniane podłogi. We wnętrzach coraz częściej królują podłogi z drewna egzotycznego, które jest odporne na wilgoć i zarysowania. Różne gatunki drewna dają nam także ogromne możliwości aranżacyjne. Drewno egzotyczne występuje w pięknych naturalnych barwach, począwszy od słomkowej i miodowej, poprzez piękną czerwień i bordo, aż po różne odcienie brązów. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre rodzaje drewna ciemnieją w miarę upływu czasu. Jedno jest pewne, drewniana podłoga idealnie wpasuje się w każde wnętrze, bez względu na jego stylistykę. Drewniana podłoga, w klasycznych aranżacjach będzie klamrą spinającą całość, natomiast do nowoczesnych wnętrz wniesie nieco ciepła i przytulności. Do sielskich przestrzeni utrzymanych w stylu lekkiej Prowansji, możemy z powodzeniem wybrać deski bielone, które okażą się idealnym dopełnieniem lekkiego projektu wnętrz. Bieleniu zazwyczaj poddaje się jaśniejsze gatunki, takie jak klon, dąb czy jesion. W przypadku zdecydowania się na deski podłogowe pamiętajmy, że wąskie deski optycznie wydłużą wnętrze, natomiast te szerokie – optycznie je skrócą.

Podłogi w salonie: co nieco do nowoczesnych wnętrz

Coraz popularniejsze we wnętrzach mieszkalnych stają się podłogi w żywic epoksydowych, akrylowych czy winyloestrowych. Jednymi z najpopularniejszych są podłogi z żywic poliuretanowych, które są szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Podłoga z żywicy idealnie zaprezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, dodając im wyjątkowego szyku i elegancji. Planując wymianę podłogi w salonie, mamy także to wyboru płytki podłogowe. Choć wydaje się, że te powoli odchodzą do lamusa, wciąż cieszą się one niesłabnącą popularnością. Bogata oferta coraz ciekawszych wzorów i faktur sprawia, że każdy znajdzie coś, co idealnie wkomponuje się w stylistykę aranżowanego wnętrza. Decydując się na przykład na białą posadzkę odbijającą światło, wnętrze wyda się optycznie większe i bardziej lekkie. Wybierając na przykład płyty gresowe w dużych formatach o gładkiej powierzchni, nadamy swojej podłodze jednolity i spokojny wyraz, który okaże się idealnym dopełnieniem projektu wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym.