Urządzamy » Salon » Podłogi w salonie » PODŁOGI. Jakie podłogi drewniane: OPINIE

PODŁOGI. Jakie podłogi drewniane: OPINIE

Miłośnikom awangardowych rozwiązań polecamy podłogi Gingerbread - klasyczny dąb w niecodziennej szaro-grafitowej barwie.
Chcesz mięć ładne podłogi? Wybierz podłogi drewniane! Podpowiadamy: czym różnią się podłogi drewniane, jakie podłogi w salonie będą najlepsze, która podłoga drewniana ładnie pachnie. Podłogi drewniane: OPINIE i porady.
Przeczytaj też

Podłogi to najbardziej eksponowana płaszczyzna we wnętrzu. Czy warto mieć podłogi drewniane? TAK. Poznaj zalety podłogi drewnianej i sposoby jej pielęgnacji. Sprawdź czym różnią się podłogi drewniane, a nie będziesz miał problemu z wyborem podłogi w salonie. PODŁOGI DREWNIANE: OPINIE.

 

Zobacz także: KOLORY PODŁOGI dopasowane do wnętrz

 

Dostępne na rynku podłogi drewniane to m.in.: deski i dyle, parkiet tradycyjny, parkiet przemysłowy, parkiet lamelowy, deski szczotkowane, podłogi z fazą. Niektóre gatunki drewna, zwłaszcza te egzotyczne - heban, tek, drzewo różane, wydzielają przyjemnie pachnące olejki eteryczne. Sprawdź jaka podłoga drewniana sprawdzi się w twoim mieszkaniu.

Podłogi drewniane: deski i dyle

Deski i dyle to największe elementy. Dyle mogą mierzyć 4 m, przy grubości 15–22 mm, a deski 0,5-1,6 m, przy grubości 15-32 mm. Robi się je z drewna, które w małym stopniu zmienia wymiary pod wpływem wahań temperatury i wilgotności, np. dąb, doussie, merbau, iroko, tek. Od wierzchniego wykończenia deski zależy nie tylko jej wygląd, ale też trwałość.

Podłogi drewniane: parkiet tradycyjny

Parkiet tradycyjny to najpopularniejsza podłoga drewniana. Jego elementy mają długość 30–50 cm i grubość 15–22 mm, boki łączone są na wpust-wypust. Wykonywany jest najczęściej z krajowych gatunków drewna, takich jak dąb, jesion, buk, brzoza - deszczułki mają długość 30 cm. Do produkcji parkietu wykorzystuje się również gatunki egzotyczne, np. jatobę, doussie, badi, kempas, merbau, tek, ipe i sucupirę. Wykonane z nich elementy mają często większe wymiary - długość dochodzi do 50 cm.

Podłogi drewniane: mozaika

Mozaika drewniana to kilkadziesiąt drobnych listewek naklejonych na papier albo siatkę. Pojedyncze listewki mogą mieć różne wymiary, zwykle 8 mm (rzadziej 22 mm) grubości i 120–160 mm długości. Cała płytka mozaiki ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości. Mozaikę najczęściej przygotowuje się z krajowych gatunków - dębu, brzozy, jesionu.

Podłogi drewniane: parkiet przemysłowy

Parkiet przemysłowy jest coraz częściej wybierany. Zwykle jego elementy mają szerokość 8–10 mm i grubość 14–22 mm (są więc grubsze niż szersze). Dzięki temu taka podłoga drewniana ma bardzo dobre parametry, jest odporna na ścieranie i odkształcenia. Parkiet przemysłowy sprzedawany jest w brytach połączonych taśmą samoprzylepną. Korzystny układ słojów i wielkości drewnianych elementów sprawiają, że może być wykonany z każdego gatunku drewna.

Podłogi drewniane: parkiet lamelowy

Parkiet lamelowy: elementy o długości 20-50 cm i grubości 10-14 mm nie mają wpustu i wypustu, łączone są na styk. Mniejsza grubość parkietu lamelowego niż tradycyjnego oznacza mniejszą liczbę cyklinowań, co bywa też zaletą, pozwala łączyć parkiet z terakotą bez wyrównywania poziomu posadzek. Do lamparkietu używa się stabilnych gatunków drewna (dębu, teku).

Podłogi drewniane: deski szczotkowane

Co ją wyróżnia ten rodzaj podłogi drewnianej? Przetarcia uwydatniające strukturę drewna, podkreślające rysunek słojów. Dzięki efektowi postarzenia podłoga drewniana oraz wnętrze nabierają wyrazistego charakteru.

Jakie podłogi drewniane nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Najlepiej wybrać deski wielowarstwowe. Ich specjalna budowa, w tym rdzeń ze sprasowanego drewna (0,5–1 cm), sprawia, że w przeciwieństwie do litego drewna deski nie zmieniają objętości pod wpływem temperatury. Pozwala to uniknąć wybrzuszeń na łączeniach oraz zapewnić podłodze drewnianej stabilność. Badania wykazały, że deski wielowarstwowe mają wysoką przepuszczalność termiczną, aż 40% wyższą niż w przypadku litego drewna. Za sprawą montażu w systemie pływającym deski nie są przyklejane ani przybijane do podłoża, dlatego w razie awarii ogrzewania podłogowego bez problemu można je zdjąć, a po naprawie ponownie założyć.

Zobacz również

Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz antykami, to myślę, że najlepiej oddać się w ręce specjalistów. Urządzali moje mieszkanie i znajomemu pałacyk. Serdecznie ich polecam jeśli chodzi o luksusowe urządzanie: www.royalarts.pl Mają też świetnego bloga www.royalarts.pl/blog

A co z wykończeniem podłogi drewnianej? Warto by było coś powiedzieć o lakierowaniu, olejowaniu, barwieniu itd...

Zdecydowanie polecam podłogę drewnianą, ale olejowaną. Bardziej ekologiczna, może cięższa ciut w utrzymaniu, ale regeneracja i odnawianie łatwiejsze. Mam w domu olejowaną deske drewniana marki Boen. Przy olejowanej desce przepięknie widać słoje, właśnie to jesturok olejowanej podłogi, bo podkreśla piękno drewna.

drewno to przeżytek. niszczy się jak diabli, trzeba ciągle uważać, cięzko wymienić, a historię, ze naturalne, można między bajki włożyć, bo tona farb i impregnatów. lepsze są panele porządnej firmy, może być mardomu właśnie.

Ja chcę położyć podłogę Tarkett,oglądałam ją w przepięknym kolorze Dąb Java Gold w Składach Vox.Bardzo ekskluzywnie wyglądała.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Słuchajcie - prawdą jest, że wszędzie są lakiery, jakaś chemia. To co wybierzemy, to będziemy mieć. Ja akurat mam drewno i wspomnianej marki boen, jestem zadowolona i chyba satysfakcja jest tu najważniejsza :)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Podłogi drewniane: czym je malować. Co jest lepsze: lakier czy olej?
Podłogi drewniane: czym je malować. Co jest lepsze: lakier czy olej?

Podłogi drewniane muszą byc odpowiednio zabezpieczone. Co wybrać: lakier czy olej? Jak ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Pakowanie prezentów: literka imienna z włóczki na świątecznym prezencie!
Personifikacja opakowań presentów świątecznych ma w sobie ogromny ładunek emocji! Zobaczcie jak w prosty sposób ...
Święta z klimatem
Stuletni dom, sarny podchodzące niemal pod okno, przytulne wnętrza nasycone czerwienią i zimowymi motywami, blask ...
Projekt wnętrz showroomu: czarno-białe wnętrze źródłem inspiracji
Projekt wnętrz będący inspirującą przestrzenią dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z aranżacją przysłowiowych czterech ...
Jaki kolor ścian i dodatków do aranżacji salonu z czarną sofą?
Jaki kolor ścian i dodatków powinnam wybrać do salonu z czarną kanapą i białym stołem? Myślałam o turkusowych zasłonach. Poduszkach w...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14575 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...