Jak dobrać gatunek drewna na podłogi?

Podłogi drewniane do łazienki: najlepiej wybierać gatunki drewna o małym skurczu, bogate w naturalne oleje chroniące przed wilgocią, czyli takie, które nie odbarwiają się pod wpływem wody. Doskonale sprawdzą się tu teak i iroko.

Podłogi drewniane  do kuchni: oprócz gatunków drewna zalecanych do łazieniek można też stosować inne,  nieco mniej odporne na działanie wilgoci, takie jak jatoba, badi.

Podłogi drewniane  do holu: należy wybierać gatunki drewna nie tylko stabilne, ale także twarde, na przykład merbau, doussie, bambus, ipe (lapacho).

Podłogi drewniane do sypialni: nie trzeba koniecznie decydować się na twarde gatunki drewna, takie jak ipe i grapia, można położyć guatambu lub tauari.

Drewno na podłogi z ogrzewaniem podłogowym: powinno się wybierać gatunki drewna, które w małym stopniu zmieniają swoje wymiary pod wpływem zmiany temperatury i wilgotności (są stabilne – mają niski współczynnik skurczu) i powoli osiągają równowagę higroskopijną, na przykład merbau, iroko, doussie, tek. Można też stosować panele warstwowe, wtedy gatunek wierzchniej warstwy drewna nie ma wielkiego znaczenia.

Na taras lub brzeg oczka wodnego – należy stosować gatunki o bardzo wysokiej trwałości – twarde i odporne na grzyby, na przykład bangkirai, massarandubę, cumaru czy itaubę.

Gatunek
drewna
KuchniaŁazienkaHolSypialniaTarasPodłoga
z ogrzewaniem
podłogowym
Acajou bosse + - + + - +
Afromosia + - + + - +
Amarant - - + + - -
Badi + + + + + +
Bambus + - + + - +
Bangkirai - - - - + -
Bubinga - - + + - -
Cedr + + + + + -
Cumaru - - - - + -
Doussie + - + + - +
Grapia - - + + - -
Guatambu + - + + - -
Goiabao - - + + - -
Gombeira + - + + - -
Hevea - - + + - -
Ipe + - + + - -
Iroko + + + + + +
Itauba - - - - + -
Jarrah - - + + + -
Jatoba + - + + - +
Kempas + - + + - -
Kosipo - - - - + -
Kotibe - - + + - -
Mahoń + + + + + -
Massaranduba - - - - + -
Meranti - - + + - -
Merbau + + + + - +
Padouk + - + + - +
Palisander + - + + - +
Sapeli + + + + + +
Sucupira - - + + - -
Tali - - + + - -
Tatajuba - - - - + -
Tauari - - + + - -
Tek + + + + + +
Wenge - - + + - -