Podłogi drewniane są piękne i trwałe, pod warunkiem, że odpowiednio je zabezpieczymy. Podpowiadamy, czym wykónczyć podłogi drewniane. Sprawdź, co jest lepsze: lakierowanie czy olejowanie podłogi. Przed zakupem podłogi drewnianej warto sprawdzić możliwość renowacji desek oraz sposób ich pielęgnacji.

Sprawdź też: KOLOROWE PODŁOGI - hit czy kit?

Powłokę zabezpieczającą podłogę należy dobrać do wielkości elementów, rodzaju drewna podłogi oraz intensywności eksploatacji pomieszczenia.

Podłogi drewniane: lakierowanie czy olejowanie?

Naturalny wygląd drewna w największym stopniu zachowują lakiery wodne, ale najbardziej naturalna w dotyku jest podłoga drewniana olejowana. Poza tym olej pogłębia kolor drewna uwydatnia jego słoje, nie nadając posadzce połysku. Jednak bardziej niż lakier podkreśla niedoskonałości podłogi. Przed olejowaniem drewno musi być idealnie wycyklinowane. Olej jest bardziej uniwersalny niż lakiery. Można go stosować we wszystkich pomieszczeniach. Nadaje się do zabezpieczenia niemal wszystkich gatunków drewna – nawet tych, których nie trzeba lakierować (jatoba). Lakiery są pod tym względem bardziej kapryśne - należy je dostosować do drewna i funkcji pomieszczenia. Lakier wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż olej. Wystarczy go przetrzeć ścierką zwilżoną wodą z detergentem. Olejowaną podłogę drewnianą w ciągu pierwszego półrocza trzeba raz w miesiącu czyścić drogimi preparatami. Wciera się je w podłogę i poleruje. Raz na trzy lata podłogi drewniane należy odnowić - przemyć drewno specjalnym zmywaczem, nanieść warstwę oleju i wypolerować maszyną jednotarczową.

Podłogi drewniane: jaki lakier do drewna

Powłokę zabezpieczającą należy dobrać do wielkości elementów, rodzaju drewna oraz intensywności eksploatacji wnętrza, w którym mamy podłogę drewnianą. Rodzime gatunki drewna liściastego najlepiej chronić lakierami poliuretanowymi. Jednak tzw. kwaśne drewno, zawierające garbniki (dąb), wchodząc w reakcję z lakierem poliuretanowym, ściemnieje pod jego wpływem. Dlatego przed lakierowaniem takiej podłogi trzeba nałożyć podkład. Wśród gatunków egzotycznych są takie, które spowalniają działanie utwardzaczy zawartych w lakierach - np. iroko i ipe. Takie drewno wymaga specjalnego podkładu do trudnych gatunków oraz lakieru zalecanego do drewna egzotycznego. Podłogi drewniane z drewno iglastego najlepiej chronić lakierami zawierającymi żywice uretanowe oraz uretanowo-alkidowe. Przed lakierowaniem podłogi trzeba je przemyć benzyną lub acetonem, aby usunąć żywicę. W holu, pokoju dziennym i na schodach najlepiej położyć lakier do wnętrz intensywnie eksploatowanych - na bazie żywic poliuretanowych. W kuchni i łazience sprawdzą się lakiery uretanowe i uretanowo-alkidowe oraz poliuretanowe. W pokoju dziecięcym ze względów zdrowotnych najlepiej zabezpieczyć podłogę lakierem wodnym.

Podłogi drewniane: olejowanie

Moda na olejowane podłogi wiąże się z rozpowszechnieniem zdrowego stylu życia. Świadomie wybieramy naturalne materiały do wykończenia wnętrz domu. Coraz więcej osób chce czuć pod stopami prawdziwe drewno, a nie sztuczną taflę lakieru. Takie zabezpieczenie drewna jest nie tylko ekologiczne, to także sposób na piękną podłogę. Olej zmniejsza połysk, uwypukla natomiast strukturę i usłojenie powierzchni oraz wydobywa kolor drewna. Dlatego bardzo dobre efekty uzyskuje się, pokrywając nim rodzime gatunki (takie jak dąb czy jesion) tradycyjnie stosowane do parkietów. Olej wnika głęboko w drewno i nie tworzy na nim powłoki. Jednak aby cieszyć się matową podłogą drewnianą, olejowanie trzeba przeprowadzić bardzo starannie. Oleje i woski nadają się do ochrony elementów o dowolnej wielkości - bez względu na ich wymiary i funkcję pomieszczenia. Nie należy ich tylko stosować do zabezpieczania gatunków drewna zawierających krzemionkę czy węglan wapnia, na przykład doussie.