Podłogi drewniane. Czy drewno egzotyczne jest lepsze?

 Drewno inne niż wszystkie

Olejowany parkiet przemysłowy z drewna merbau.

Fot. Piotr Mastalerz

Drewno egzotyczne pod tym określeniem rozumie się dzisiaj drewno pochodzące z krajów nieeuropejskich, głównie Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Taki rodzaj drewna i wykonane z niego podłogi do wnętrz wnoszą posmak oryginalności i wyjątkowości.

Drewno egzotyczne może być białe, żółte, pomarańczowe, zielone, szare, różowe, fioletowe albo czarne; pozbawione wzorów lub pokryte siatką słojów przypominających rozlane plamy akwareli, serpentyny, regularne pasy lub nieregularne prążki. To właśnie wygląd drewna egzotycznego na podłodze często przesądza o wystroju wnętrza. Wystarczy tylko uświadomić sobie jak pokaźna bywa przestrzeń zajmowana w pomieszczeniach przez drewno.

Drewno egzotyczne: oryginalne kolory

Moda na podłogi z drewna egzotycznego to przede wszystkim możliwość wykorzystywania niezwykłego bogactwa kolorów i wzorów dających bardzo różne efekty aranżacyjne. I właśnie tej możliwości zaspokajania najróżniejszych gustów drewno egzotyczne zawdzięcza swoją karierę.

Sprawdź też: gdzie i jakie zastosować drewno egzotyczne >>>

Drewno egzotyczne to przede wszystkim niespotykana w krajowych gatunkach drewna kolorystyka: od barwy niemal białej, poprzez ciepłe żółcie, różne odcienie czerwieni, bogatą paletę brązów, oliwki, zieleni po odcienie szarości i czerni. Amatorzy oryginalności znajdą nawet drewno w kolorze różowym i fioletowym. Ciepłym, głębokim kolorom towarzyszy różnorodne, czasami bardzo bogate usłojenie: od rozmytego, prawie niewidocznego, przez bardzo wyraziste, tworzące zupełnie niespotykane wzory – regularne pasy lub splątane arabeski. Niektóre gatunki drewna mają połysk przybierający charakter świetlistych lub perłowych smug bądź wijących się po powierzchni drewna połyskujących nitek albo warkoczy.

Drewno egzotyczne w aranżacji wnętrz

Ciemne drewno egzotyczne jest dla wielu osób synonimem luksusu i elegancji. Wykończona nim posadzka czy ściana jest z reguły najmocniejszym akcentem we wnętrzu, podkreśla też wszystkie jasne elementy umieszczone na takim tle. Na zwolenników „ciemnej elegancji” czeka czekoladowo-brązowe drewno egzotyczne ipe (lapacho), wenge w kolorze gorzkiej czekolady oraz niemal czarny heban. Wybierając ciemny gatunek egzotycznego drewna, weźmy pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, zwłaszcza jeśli chcemy mieć duże elementy. Jeżeli znajdą się na podłodze kilkunastometrowego pokoju dziennego nie tylko zmniejszą go optycznie, ale – wbrew oczekiwaniom – mogą wywołać wrażenie luksusu... w wersji mini.

Gatunki drewna egzotycznego bardzo się różnią usłojeniem. U niektórych słoje są niemal niewidoczne, na przykład u bambusa, jatoby, kempasu czy mahoniu. Inne gartunki drewna mają je rozmyte – acajou – albo przypominające rozwinięte serpentyny – bubinga czy oliwka – świetliste warkocze – doussie – albo regularne pasy – drewno egzotyczne zebrano i sapeli. O tym, czy drewno na podłodze powinno być wzorzyste, czy nie, decyduje koncepcja wystroju wnętrza. O ile rozmyte słoje acajou albo mieniące się warkocze doussie pozwalają na dowolną aranżację, to już wzór zebrano na dużej powierzchni będzie we wnętrzu dominujący. Warto o tym pamiętać, decydując się na pozostałe elementy wystroju wnętrza – aby nie wywołać efektu pstrokacizny, która nie zdobi, tylko męczy wzrok. Sposób na wzorzystą drewnianą powierzchnię to nie tylko drewno o wyraźnych słojach, ale także ułożone obok siebie elementy tego samego gatunku znacznie różniące się kolorem. Możliwość wykonania takiej wielobarwnej płaszczyzny dają jednak tylko niektóre gatunki, na przykład orzech i iroko. Warto pamiętać, że wybierając selekcjonowane elementy – różniące się barwą zaledwie o ton – można uzyskać stonowane wykończenie.

Zalety podłóg z drewna egzotycznego

Niektórzy podkreślają również walory dotykowe drewna egzotycznego: jedne gatunki są wyraźnie “miękkie” i ciepłe, drugie – tłuste albo śliskie. Im starsze, tym lepsze. Drewno egzotyczne kojarzy się z długowiecznością. To drewno, którego nie wymienia się na inne z powodu starości. Większość bowiem gatunków wraz z upływem czasu nie zmienia koloru i nie traci właściwości. Czas działa na jego korzyść. Patynując drewno, wydobywa jego naturalne walory – utrwala i pogłębia kolor oraz podkreśla naturalne usłojenie. We wnętrzu domu drewno egzotyczne doskonale wygląda samo i w połączeniu z innymi materiałami. Od dawna jest ulubionym materiałem na intarsje na meblach i parkietach. Może też być łączone z krajowymi gatunkami w różnych elementach wykończeniowych. Sąsiedztwo innych naturalnych materiałów - kamienia i płytek ceramicznych - podkreśla jego szlachetność. Dobrze komponuje się ze sztandarowymi materiałami stylu nowoczesnego - szkłem i stalą.

Obróbka drewna egzotycznego

Nieograniczone możliwości obróbki. Drewno egzotyczne jest dostępne w postaci tarcicy, a także fornirów i drewna klejonego. Wykorzystuje się je do produkcji desek podłogowych, tarasowych, elewacyjnych, ryflowanych desek stosowanych do obudowy obrzeży basenów, a także parkietu, paneli, mebli. Można z niego robić duże elementy, na przykład długie deski (długość desek z niektórych gatunków drewna egzotycznego może sięgać nawet dwóch metrów), co jest bardzo trudne do osiągnięcia w wypadku gatunków krajowych. Jednak czy jest to materiał bez wad?

Ocena: 0
Tekst: Anna Wojciechowska , Tekst: Hanna Jankowska Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY