Podłogi drewniane. Czy drewno egzotyczne jest lepsze?

 Drewno inne niż wszystkie

Olejowany parkiet przemysłowy z drewna merbau.

Fot. Piotr Mastalerz

Drewno egzotyczne pod tym określeniem rozumie się dzisiaj drewno pochodzące z krajów nieeuropejskich, głównie Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Taki rodzaj drewna i wykonane z niego podłogi do wnętrz wnoszą posmak oryginalności i wyjątkowości.

 Podłoga

Posadzka z drewna egzotycznego iroko.

Fot. Tomasz Myśluk

Oryginalne kolory. Drewno egzotyczne to przede wszystkim niespotykana w krajowych gatunkach drewna kolorystyka: od barwy niemal białej, poprzez ciepłe żółcie, różne odcienie czerwieni, bogatą paletę brązów, oliwki, zieleni po odcienie szarości i czerni. Amatorzy oryginalności znajdą nawet drewno w kolorze różowym i fioletowym. Ciepłym, głębokim kolorom towarzyszy różnorodne, czasami bardzo bogate usłojenie: od rozmytego, prawie niewidocznego, przez bardzo wyraziste, tworzące zupełnie niespotykane wzory – regularne pasy lub splątane arabeski. Niektóre gatunki drewna mają połysk przybierający charakter świetlistych lub perłowych smug bądź wijących się po powierzchni drewna połyskujących nitek albo warkoczy.

Zalety podłóg z drewna egzotycznego

Niektórzy podkreślają również walory dotykowe drewna egzotycznego: jedne gatunki są wyraźnie “miękkie” i ciepłe, drugie – tłuste albo śliskie. Im starsze, tym lepsze. Drewno egzotyczne kojarzy się z długowiecznością. To drewno, którego nie wymienia się na inne z powodu starości. Większość bowiem gatunków wraz z upływem czasu nie zmienia koloru i nie traci właściwości. Czas działa na jego korzyść. Patynując drewno, wydobywa jego naturalne walory – utrwala i pogłębia kolor oraz podkreśla naturalne usłojenie. We wnętrzu domu drewno egzotyczne doskonale wygląda samo i w połączeniu z innymi materiałami. Od dawna jest ulubionym materiałem na intarsje na meblach i parkietach. Może też być łączone z krajowymi gatunkami w różnych elementach wykończeniowych. Sąsiedztwo innych naturalnych materiałów - kamienia i płytek ceramicznych - podkreśla jego szlachetność. Dobrze komponuje się ze sztandarowymi materiałami stylu nowoczesnego - szkłem i stalą.

Obróbka drewna egzotycznego

Nieograniczone możliwości obróbki. Drewno egzotyczne jest dostępne w postaci tarcicy, a także fornirów i drewna klejonego. Wykorzystuje się je do produkcji desek podłogowych, tarasowych, elewacyjnych, ryflowanych desek stosowanych do obudowy obrzeży basenów, a także parkietu, paneli, mebli. Można z niego robić duże elementy, na przykład długie deski (długość desek z niektórych gatunków drewna egzotycznego może sięgać nawet dwóch metrów), co jest bardzo trudne do osiągnięcia w wypadku gatunków krajowych. Jednak czy jest to materiał bez wad?

Ocena: 0
Tekst: Anna Wojciechowska , Tekst: Hanna Jankowska Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY