Podłoga pływająca – co to jest? Montaż, właściwości, zalety, wady

2019-08-21 17:52

Wykańczanie lub remontowanie podłóg w pokojach ma na celu poprawę nie tylko ich estetyki, ale również właściwości użytkowych. Ma być funkcjonalnie, ciepło i cicho – tak by zadbać o komfort mieszkańców. Czy podłoga pływająca spełnia te warunki?

Podłoga pływająca
Autor: Mariusz Bykowski Drewniana podłoga pływająca w salonie z kuchnią

Spis treści

  1. Co to jest podłoga pływająca?
  2. Zalety i wady podłogi pływającej
  3. Montaż podłogi pływającej

Co to jest podłoga pływająca?

Mianem tym określa się podłogi wykonane techniką wykluczającą konieczność łączenia ich z wylewką. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu panele, deski podłogowe i deskę barlinecką – poszczególne elementy łączy się ze sobą, tworząc jednolity parkiet, jednak nie mocuje się ich do posadzki, a jedynie kładzie na wcześniej ułożonej izolacji.

Co więcej, podłogi pływającej nie łączy się na sztywno również ze ścianami, lecz pozostawia szczelinę dylatacyjną o szerokości ok. 1 cm – dzięki niej deski mogą swobodnie zmieniać swoje rozmiary przy zmianie temperatury lub przy kontakcie z wilgocią. Takie rozszerzanie i kurczenie się materiału jest zupełnie naturalne i trzeba je brać pod uwagę w czasie montażu.

Podłoga pływająca czy klejona – która jest lepsza? Jeśli zależy nam na stworzeniu izolacji cieplnej i akustycznej, wybierzmy tę pierwszą opcję – w przypadku podłogi pływającej można układać warstwy, co jest niemożliwe, gdy parkiet mocuje się do wylewki.

..  Panele winylowe – hit we wnętrzach >>>

Zalety i wady podłogi pływającej

Podłogi pływające cieszą się ogromną popularnością, co wynika z ich licznych zalet:

  • Prostota montażu podłogi pływającej – podczas wykonywania podłóg pływających nie ma konieczności używania skomplikowanych narzędzi, klejów i innych środków chemicznych. Często panele i deski wyróżniają się metodą montażu na klik lub docisk, która jest prosta nawet dla osób kładących okładzinę po raz pierwszy. Sposób ten umożliwia również poprawę ewentualnych błędów popełnionych w czasie instalacji.
  • Podłoga pływająca jest od razu gotowa do użytku – nie musimy czekać na wyschnięcie kleju.
  • Cena podłogi pływającej – prosty montaż sprawia, że nie musimy wynajmować specjalistów, co obniża całościową cenę wykonania podłogi. Co więcej, nie płacimy też za klej i dodatkowe narzędzia. Niższe są także koszty pielęgnacji – takich podłóg się nie cyklinuje.
  • Łatwa zmiana aranżacji – warto zaznaczyć, że wymiana podłogi pływającej na nową również nie będzie kosztowna, a więc tanio i szybko odświeżymy wystrój mieszkania.

Wady podłóg pływających są nieliczne, jednak koniecznie musimy zdawać sobie z nich sprawę. Mimo że zapewniają one doskonałą izolację akustyczną, chronią jedynie przed dźwiękami pomiędzy piętrami. Na tym samym poziomie dają natomiast większy pogłos podczas chodzenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na grube, ciężkie deski na podłogę pływającą, nieco zminimalizujemy ten problem – będą one wydawały mniej odgłosów.

Warto też wspomnieć o tym, że w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego wydajność systemu grzewczego może być mniejsza, jeśli położy się na nie podłogę pływającą.

..  Podłogi skórzane – dla miłośników eko >>>

Montaż podłogi pływającej

Jak już wspominaliśmy, montaż podłogi pływającej jest bardzo prosty i przebiega w 7 krokach:

  1. Przygotowanie powierzchni – najpierw trzeba sprawdzić, czy posadzka jest równa. Do tego celu wykorzystajmy poziomicę. Jeśli nierówności na metrze bieżącym są większe niż 2 mm, należy je wyrównać, np. zeszlifować. Następnie oczyszczamy powierzchnię z zabrudzeń – najłatwiej ją poodkurzać.
  2. Pomiar posadzki – zmierzenie powierzchni jest konieczne, by wiedzieć, ile materiałów wykończeniowych należy kupić.
  3. Zabezpieczenie przed wilgocią – na wylewkę układamy folię paroizolacyjną, by ochronić podłogę pływającą przed wilgocią. Pamiętajmy, by łączyć ją za pomocą wodoodpornej taśmy.
  4. Wykonanie izolacji – podkład pod podłogi pływające poprawi właściwości cieplne i akustyczne posadzki. Możemy wybrać podkłady korkowe, piankowe, tekturowe i ekologiczne.
  5. Przycinanie desek – do tego zadania potrzebne nam będą: wyrzynarka, miarka i ołówek. Pamiętajmy, by wziąć pod uwagę konieczność wykonania dylatacji.
  6. Montaż podłogi pływającej – łączenie paneli i desek to jeden z łatwiejszych etapów, zwłaszcza jeśli są wyposażone w systemy na klik lub docisk.
  7. Zakładanie listew – dzięki nim ukryjemy szczeliny dylatacyjne i zapewnimy podłodze pływającej estetyczny wygląd.

Po tych kilku nieskomplikowanych krokach podłoga pływająca jest od razu gotowa do użytku – nie wymaga czyszczenia z kleju i czekania, aż całość się zespoli. Możemy więc cieszyć się odświeżonym wnętrzem jeszcze tego samego dnia, a to bez wątpienia wielki plus.