Płytki w salonie: podłogi z kamienia

2008-10-06 2:00

Płytki kamienne są znacznie droższe od płytek ceramicznych, ale ze względu na walory estetyczne i wytrzymałość cieszą się dużym powodzeniem. Kamienne płytki w salonie wyglądają elegancko i efektownie.

Podłoga z kamienia to inwestycja na wiele pokoleń. Takie płytki w salonie to ponadczasowa elegancja. Kamień naturalny to materiał ceniony za trwałość i odporny na zużycie. Jego naturalne piękno opiera się czasowi. Charakterystyczna struktura i ziarnistość wielu rodzajów kamieni z wiekiem się pogłębia, staje się coraz bardziej wyrazista. Jeśli zmatowieje lub wytrze się, można go wielokrotnie odnawiać.

Płytki kamienne są dużo droższe od płytek ceramicznych, ale ze względu na walory estetyczne i dużą wytrzymałość cieszą się dużym zainteresowaniem. Produkuje się je zwykle ze zbitego wapienia (potocznie zwanego marmurem), marmuru, granitu, sjenitu, bazaltu i twardego piaskowca. Kolor i wzór posadzki zależą od rodzaju kamienia i wymiarów płytek. Nie bez znaczenia jest również sposób obróbki kamienia, np. polerowanie lub piaskowanie.

Posadzkę można wykonać z odłamków kamiennych (poszczególne elementy mają nieregularne kształty) lub z płytek formatowanych (mogą mieć różne wymiary, np. 10 x 10 cm i grubość 5 mm).

Starty kamień można wielokrotnie odnawiać i dalej użytkować, dlatego też trzeba wybierać elementy kamienne dużej grubości. Lepiej unikać miękkiego piaskowca - jest porowaty i łatwo się plami, natomiast lekkie wapienie są miękkie, porowate i mało odporne na warunki atmosferyczne. Trzeba również uważać w przypadku posadzki wykonywanej z dużych płyt z łupku - są kruche, mogą pękać i odpryskiwać.

Najtrwalsze materiały na podłogi z kamienia:

  • granit - jest niepalny, odporny na zmiany temperatury, wilgoć i pękanie. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości trudno go zarysować, nie plami się. Wymaga najmniej zabiegów – nie trzeba go impregnować, jest odporny nawet na działanie agresywnych środków czyszczących;
  • marmur - jest trwały, ale lepiej go nie stosować na zewnątrz i w miejscach, w których byłby narażony na wilgoć. Wypolerowana powierzchnia marmurowa może po pewnym czasie zmatowieć i pokryć się siatką rys. Jeżeli zależy nam na tym, aby był lśniący i nie starzał się, powinien być zaimpregnowany. Zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać;
  • wapienie zbite - na zewnątrz ich powierzchnia matowieje i blaknie;
  • trawertyn - jest trwały. Z czasem jego pory i wyżłobienia mogą się pogłębiać. Wymaga zaszpachlowania otworów, polerowania, impregnowania. Zabiegi trzeba powtarzać.

Płytki kamienne: gdzie i jak układać?

Układa się je w pokojach dziennych, salonach, sypialniach. Można je również ułożyć w przedpokoju. Łatwo je utrzymać w czystości, ale trzeba pamiętać, że nie powinny być śliskie.

Płytki kamienne układa się na półsuchej zaprawie cementowej we wzór, w jaki mają być przyklejone. Potem zdejmuje się je, a ułożoną zaprawę polewa mleczkiem cementowym niwelującym wszelkie nierówności i dopiero wtedy płytki układa się na stałe. Po 2-3 dniach posadzkę się spoinuje. 

Płytki kamienne: jak konserwować?

Płytki kamienne zmywa się wodą z detergentem. Płytki kamienne ze zbitych wapieni można konserwować pastami do drewna. Wszystkie rodzaje posadzek kamiennych warto pokryć lakierem wodnym, będą wtedy trwalsze. Wapienie lub marmur można też pokryć specjalnym preparatem reagującym powierzchniowo z kamieniem i utwardzającym go, dzięki czemu posadzka będzie bardzo twarda i odporna na ścieranie.