Panele to uroda i wygoda w jednym. Na rynku mamy ogromny wybór paneli podłogowych. Panele podłogowe mogą świetnie imitować naturalne drewno. Nie chcemy dowodzić wyższości paneli laminowanych nad drewnem czy ceramiką, a jedynie to, że warto dostrzec zalety takiej podłogi. Panele laminowane oferowane dziś obalają mit, że są one jedynie sposobem na szybko ułożoną podłogę, którą trzeba za kilka lat wymienić. Wręcz przeciwnie.

ZDJĘCIA WNĘTRZ: zobacz jak dopasować podłogi do aranżacji

Są wśród paneli przysłowiowe „mercedesy ”. Mają warstwę wierzchnią odporną na ścieranie, odbarwienie, zaplamienie i płytę nośną, która nie ulega odkształceniom pod wpływem nacisku. Producenci na takie panele udzielają kilkudziesięcioletniej, dożywotniej, a nawet 100-letniej gwarancji. Panele laminowane mogą być odporne nie tylko na zarysowania, uderzenia i wilgoć, ale również na zaplamienie i wysoką temperaturę. Panele laminowane składają się z trzech warstw. Ich rdzeń stanowi drewnopochodna płyta MDF lub twardsza HDF. Pod nią umieszczona jest warstwa tworzywa sztucznego niwelująca naprężenia. Górna powłoka to odporny na ścieranie laminat z warstwą papieru ze zdjęciem. Do kupienia są panele podłogowe ze wzorami niemal wszystkich gatunków drewna, a również terakoty, kamienia lub marmuru. Natomiast drewniane panele podłogowe wykonane są z trzech albo z dwóch warstw różnych gatunków drewna. Panele trójwarstwowe mają grubość 10–22 mm i wierzchnią warstwę drewna o grubości 3–4 mm. Panele dwuwarstwowe (nazywane też deskami) są 10- i 14-milimetrowe. Wierzchnia warstwa drewna liczy 5–6 mm, jest więc grubsza niż w elementach trójwarstwowych.

Panele podłogowe do kuchni

Do kuchni warto wybrać panele podłogowe wytrzymałe na ścieranie i wilgoć, odporne na zabrudzenia. Panele powinny być też łatwe w czyszczeniu. Plamy z gorącego tłuszczu można z nich łatwo zmyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Panele podłogowe do sypialni

Akustyka długo pozostawała największym mankamentem paneli podłogowych. Rozwiązania, które mogłyby to zmienić, były wyjątkowo ważne dla firm produkujących panele. Systemy izolacji akustycznej oferowane przez poszczególnych producentów są chronione patentami. Dziś panele laminowane z najwyższej półki mają podkłady tłumiące dźwięki umiejscowione nie tylko między częścią nośną a podłożem. Warstwa wyciszająca może znajdować się również pod powierzchnią laminatu. Warto wybrać panele do sypialni pokryte także antystatyczną warstwą zapobiegającą osadzaniu się kurzu.

Podłogi: panele na ogrzewanie podłogowe

Nie każde panele laminowane sprawdza się na podłodze z systemem grzewczym. Panele powinny być odporne na wysokie temperatury i wypaczenia.