Ogrzewanie mieszkania: wady i zalety ogrzewania podłogowego

Wizja domu bez grzejników, zamiast których wszechobecne ciepłe posadzki? Jak najbardziej! Tak właśnie działa ogrzewanie podłogowe, będące coraz chętniej wybieranym sposobem ogrzewania mieszkania. Ci, którzy zdecydowali się na instalację takiego systemu zwykle twierdzą, że był to dobry wybór, jednak, tak samo jak standardowe sposoby ogrzewania, rozwiązanie to ma zarówno zalety, jak i wady. Oto główne plusy i minusy ogrzewania podłogowego.

Salon kapielowy z ogrzewaniem podłogowym
Drewno egzotyczne w łazience
Ogrzewanie podłogowe w łazience
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe

Centralne ogrzewanie mieszkania to najczęściej system urządzeń podgrzewających wodę krążącą w rurach tworzących zamknięty obieg. Po drodze przepływa ona przez rozmieszczone w całym mieszkaniu grzejniki, które przekazują ciepło do pomieszczeń. W nowo budowanych domach i blokach coraz popularniejsze jest jednak inne rozwiązanie – umieszczanie rur grzewczych pod posadzką – zwane ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie podłogowe: sporo zalet...

Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego to komfort cieplny, energooszczędność i swoboda w aranżacji wnętrz. Pierwszą z nich ogrzewanie podłogowe zawdzięcza korzystnemu rozkładowi temperatury, jaki odbywa się w ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach. Ciepło dostarczane jest w równomierny sposób – przez całą powierzchnię grzewczą – dzięki czemu w pomieszczeniach nie ma miejsc zbyt chłodnych ani za ciepłych. Ponadto jest ono przekazywane przez promieniowanie, czemu nie towarzyszy, jak w przypadku konwekcji (ruch powietrza), intensywne unoszenie się kurzu. Powietrze jest mniej wysuszone niż wtedy, gdy ogrzewa je instalacja z tradycyjnymi grzejnikami. Ciepło wypromieniowane przez ogrzewanie podłogowe trafia wprost, a nie za pośrednictwem ogrzanego powietrza, do miejsc przebywania domowników. Pozwala to na obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1-2°C bez konsekwencji dla komfortu cieplnego użytkowników, za to z korzyścią dla kosztów eksploatacji (można je zmniejszyć o blisko 10%). Dla miłośników ekologicznych rozwiązań atutem jest także doskonała współpraca instalacji ogrzewania podłogowego z niskotemperaturowymi, ekologicznymi źródłami ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne). Ważną kwestią jest również estetyka – elementy grzewcze są całkowicie ukryte w podłodze, dzięki czemu nie mamy problemów z ukryciem lub włączeniem grzejników do naszych aranżacji wnętrz.

Ogrzewanie podłogowe: … ale i kilka wad

Główną wadą tego sposobu ogrzewania mieszkań jest duża bezwładność – ogrzewanie podłogowe długo się nagrzewa i wolno stygnie. W razie pojawienia się nagłych zysków ciepła w pomieszczeniu (na przykład poprzez nagrzanie przez słońce) nie da się szybko zmniejszyć jego temperatury. Nie jest więc najlepszym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których nie jest wymagane stałe ogrzewanie ani takich, w których zależy nam na dużej różnicy temperatury w ciągu doby. Ogrzewania podłogowego nie powinno się układać pod meblami i innym wyposażeniem wnętrz. Ma ono też ograniczoną moc, więc w domach zmarźlaków najprawdopodobniej i tak będzie musiało być wspomagane innym systemem grzewczym. Ponadto mimo niższych kosztów eksploatacji, samo wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego kosztuje 30-40% więcej niż tego opartego wyłącznie na standardowych grzejnikach.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, redakcja Muratordom, Konrad Kalbarczyk, Mariusz Bykowski, Andrzej T. Papliński, Radosław Wojnar, Mariusz Purta, Materiały prasowe firmy

POLECANE ARTYKUŁY