Modne podłogi egzotyczne: drewno we wnętrzu

2016-01-20 18:33

Drewno egzotyczne szturmem wchodzi do naszych domów – trwa moda na posadzkę z innego kontynentu. Ulegając jej, uważajmy, by nie stać się jej ofiarą. Nie każde drewno egzotyczne nadaje się na podłogę w domu.

Spis treści

  1. Drewno egzotyczne kontra krajowe: jakie podłogi?
  2. Jak pielęgnować podłogę z drewna egzotycznego?

Sklepy oferują aż kilkadziesiąt gatunków drewna egzotycznego o bogatej kolorystyce – od różu, poprzez rozmaite żółcie, po oliwkę, pomarańcz, brąz i czerń. Zanim wybierzemy drewno, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy jest ono wystarczająco twarde i w jakim stopniu zmieniają się jego wymiary, gdy wilgotność rośnie lub maleje. Jeżeli kupujemy drewno na taras, musimy dodatkowo ustalić, czy jest ono odporne na grzyby.

Drewno egzotyczne kontra krajowe: jakie podłogi?

Wśród egzotycznych gatunków drewna są takie, które mają lepsze parametry techniczne od krajowych. W mniejszym stopniu reagują one na zmiany wilgotności – są bardziej stabilne (na przykład doussie, tek, merbau, iroko). Przy zmianie wilgotności drewna o 1% ich średni skurcz wynosi mniej więcej 0,23% (iroko), 0,22% (merbau), 0,21% (tek), 0,16 (doussie), podczas gdy dla krajowego drewna – 0,26% (dąb) lub nawet 0,29% (buk).Wiele egzotycznych gatunków drewna ma drzewo twardsze niż gatunki krajowe, doussie, merbau, ipe, bangkirai czy massaranduba są pod tym względem lepsze od dębu. Gatunki o podobnej stabilności co dąb to acajou bosse i jatoba; o porównywalnej twardości – tek i iroko.Są jednak także takie egzotyczne gatunki drewna, które mają gorsze parametry od wielu rodzimych. Drewno zebrano ma mniejszą stabilność niż dąb czy jesion (porównywalną z bukiem). Mniej twarde od dębu, buku czy jesionu są na przykład meranti i goiabao.Niektóre gatunki drewna egzotycznego, na przykład bangkirai, itauba czy massaranduba, gwałtownie reagują na zmiany wilgotności i temperatury, dlatego nie są zalecane do wnętrz, chyba że jako deski, między którymi szczelina o szerokości od 3 do 10 mm wypełniona jest elastomerem. Gdy drewno zwiększa swoje wymiary, staje się on wypukły, a gdy deska się kurczy – rozciąga się.

Modne podłogi egzotyczne
Autor: archiwum

Jak pielęgnować podłogę z drewna egzotycznego?

Podłoga olejowana. Decydując się na parkiet czy deski, lepiej wybrać te olejowane. Olej pozwala drewnu naturalnie się starzeć. Poza tym kupowanie drewna po to, by pokryć go szczelną warstwą chemii, mija się z celem. Dotykając takiej podłogi, dotykamy lakieru. W przypadku deski olejowanej mamy kontakt z drewnem. Początkowo warstwę pielęgnacyjnego środka woskowo-olejowego należy nakładać raz w tygodniu. Po czterech-pięciu zabiegach zakrywających pory drewna można zacząć używać środków dyspersyjnych i stosować je raz na dwa tygodnie. Zawsze przed nałożeniem warstwy pielęgnacyjnej podłoga musi być zmyta mydłem olejowym.

Podłogi olejowane łatwo naprawić miejscowo. Wystarczy wetrzeć w uszkodzenie trochę oleju. Natomiast jeśli chcemy naprawić lakier, musimy wycyklinować całą podłogę. Co więcej, dostępne na rynku lakiery są wodorozcieńczalne, bo tylko takie spełniają normy unijne. Ich opary nam nie zaszkodzą, ale jakość jest dużo gorsza niż lakierów rozpuszczalnikowych.Podłoga lakierowana. Powinna być pielęgnowana środkami zawierającymi woski oferowane przez producentów chemii do lakierowania. Nie należy używać popularnych środków, które zawierają silikon.Podłoga drewniana na tarasie. Trzeba go regularnie odkurzać lub zamiatać, aby usunąć piasek i liście. Gdy deski są silnie zabrudzone, muszą zostać umyte ciepłą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. W zimie śnieg powinien być usuwany tak często, żeby nie dopuścić do powstania oblodzonej warstwy. Jeżeli już do tego dojdzie, nie można stosować soli ani środków chemicznych, jedynie piasek. Jeśli taras był olejowany, po zimie trzeba ponownie zaimpregnować go olejem.