Wybarwienie mebli wenge samo w sobie jest bardzo wyraziste, dlatego nic dziwnego, że charakterystyczny chłodny ciemnobrązowy kolor wciąż zyskuje na popularności w domowych wnętrzach. Mimo że ciemne meble wenge mogą znacznie przyczynić się do zaciemnienia i zmniejszenia optycznego wnętrza, a także wyglądają na bardziej masywne, i tak nie brakuje nam odwagi, aby eksperymentować z tym tropikalnym drewnem.

Podłoga do mebli wenge: od czego zacząć?

Meble wenge a kolor podłogi? Na wstępie można podkreślić, iż niewiele jest ograniczeń związanych z łączeniem mebli wenge z innymi gatunkami drewna na podłogę. Wynika to z ogromnego wyboru podłóg na rynku oraz z wciąż rosnącymi możliwościami i nowymi pomysłami producentów desek i paneli. Najtrudniejszy wybór tkwi w wybraniu odcienia wybarwienia podłogi pasującego do mebli wenge, ponieważ jak wiemy na podstawie jednego gatunku drewna można uzyskać szeroką gamę odcieni wybarwienia jak również samego wykończenia powierzchni. Rodzaj i odcień lakieru, którym jest pokryta podłoga oraz gatunek drewna świadczą w największej mierze o efekcie końcowym podłogi – o jej usłojeniu i dokładnej barwie.

Jasna podłoga z meblami wenge

Jaka podłoga: jasna czy ciemna? Nie od dziś wiadomo, że jasne podłogi tworzą ciekawy kontrast w zestawieniu z meblami wenge. W tym wypadku do mebli wenge pasują podłogi np. z jesionu oraz dębu, które w zależności od wykończenia warstwy wierzchniej desek lub paneli podłogowych stworzą inny efekt końcowy.

Naturalne wykończenie podłogi z wyżej wymienionych gatunków drewna razem z meblami wenge będą spokojną, harmonijną kompozycją czystych kremów, beży oraz charakterystycznego brązu wenge. Ważne, aby odcień jasnej podłogi był „czysty” bez dodatkowych pigmentów – koloru pomarańczowego czy różowego. Przede wszystkim klasycznie, nic szczególnego nie ma prawa nas zaskoczyć. Wnętrze będzie jasne dzięki tego typu podłodze - odbije więcej światła do wewnątrz, w przeciwieństwie do podłogi z ciemnego drewna. Jasna powierzchnia podłogi powiększy przestrzeń urządzanego pokoju i doda mu lekkości – w sam raz nadaje się do małych wnętrz. Z jasnymi podłogami efektownie będą wyglądać ciemne listwy podłogowe zbliżone kolorem do wenge.


Bielony jesion lub dąb to rozwiązanie dla wnętrz bardziej nowoczesnych z dużą ilością bieli, szarości, aluminium i szkła. Delikatna mleczna warstwa wykończeniowa doskonale będzie współgrać z nieprzeciętnym wystrojem wnętrz, a widoczne usłojenie nabierze nowego wyrazu. Warto zwrócić uwagę również na gatunki drewna wykończone w odcieniu szarości, które razem z wenge będą się nawzajem uzupełniać. W takiej aranżacji dobrze sprawdzą się listwy białe, prostokątne aluminiowe, w kolorze wenge a nawet w żywej barwie – czerwonej, limonkowej, szafirowej.

Ciemne i „kolorowe” podłogi z meblami wenge

Ciekawymi rodzajami podłóg w zestawieniu z meblami wenge są te, które swym wybarwieniem są mieszanką odcieni brązu, pomarańczy i czerwieni. To mogą być podłogi np. jatoba, merbau, teak, bambus… Wszystko zależy od konkretnego wybarwienia oraz usłojenia danej podłogi. Ciepły, żywy odcień „zmiękczy” aranżację poprawnego i eleganckiego koloru wenge, doda przytulności wnętrzu, a podłoga sama w sobie będzie dekoracją wnętrza. Można powiedzieć, że odwróci naszą uwagę od koloru wenge mebli, będzie dla niego konkurencją w pozytywnym słowa znaczeniu. Ten rodzaj podłóg jest jeszcze słabo przez nas doceniany, a szkoda, ponieważ naprawdę są tego warte.

To, przed czym można byłoby się wystrzegać albo przynajmniej na co uważać, to bardzo ciemne, jednolite podłogi, np. z orzecha, które swoim wybarwieniem są zbliżone do wenge. Podłoga tego typu wygląda jak „ciemna plama”, która zleje się z meblami wenge. Takie rozwiązanie ma sens w jasnych wnętrzach, dobrze doświetlonych, o jasnych kolorach ścian oraz przede wszystkim w kompozycji z jasnymi elementami mebli (nie tylko w kolorze wenge), ale również z jasnymi elementami wystroju. Takie łączenia „jasnego z ciemnym” mają szansę na naprawdę ciekawy efekt, choć ryzyko porażki i przeładowania wnętrza jest niezwykle duże.

Meble wenge: wzorzysta alternatywa

Interesującym kompromisem dla miłośników zarówno ciemnych, jak i jasnych podłóg, jest wybranie czegoś, co łączy w sobie wyraźnie zarówno jasne i ciemne wybarwienie w formie indywidualnego wzoru, plamek, układu lameli, czy formy prasowania. Przykładowo można wspomnieć o podłodze Orzech Olimpo Molti, Merbau Komodo Molti, Jesion Latte Machiatto Molti i wiele innych. Przebijanie nieregularnymi plamami lub paseczkami odcieni raz brązów, raz pomarańczy, raz beży, tworzy niezwykłą mozaikę podłogi naszego wnętrza. Proporcje barw zależą już od konkretnej podłogi. Przy tego typu podłogach nie powinniśmy planować we wnętrzu innych mocnych wzorów zarówno na ścianach, w tekstyliach, jak i w przypadku mebli. Warto zachować umiar, aby wszystkie elementy mogły się delikatnie uzupełniać, a nie gryźć.