Panele do ciemnych mebli: jak dobrać panele do ciemnych mebli?

2018-10-07 20:28

Jak dobrać panele do ciemnych mebli - to częsty dylemat osób, które pragną wprowadzić do wnętrza mocny akcent kolorystyczny w postaci ciemnych mebli. Jak jednak wybrać podłogę do ciemnych mebli? Stylista wnętrz radzi, jaka podłoga pasuje do mebli wenge. 

meble wenge - salon
Autor: Marta Znój Stolik kawowy w kolorze wenge razem z ciemną podłogą tworzą mocny akcent w tym wnętrzu. Reszta mebli i kolor ścian są białe, dzięki temu pokój wygląda lekko.

Spis treści

  1. Panele do ciemnych mebli: od czego zacząć?
  2. Ciemne meble do salonu - inspiracje [GALERIA]
  3. Jasna panele do ciemnych mebli
  4. Ciemne czy jasne meble w salonie? [GALERIA INSPIRACJI]
  5. Ciemne i „kolorowe” panele z ciemnymi meblami
  6. Wzorzyste panele do ciemnych mebli
  7. Drewniana podłoga we wnętrzu [GALERIA]

Dobór paneli do ciemnych mebli może być nie lada wyzwaniem. Wybarwienie mebli wenge  samo w sobie jest bardzo wyraziste, dlatego nic dziwnego, że charakterystyczny chłodny ciemnobrązowy kolor wciąż zyskuje na popularności w domowych wnętrzach.

Mimo że ciemne meble wenge mogą znacznie przyczynić się do zaciemnienia i zmniejszenia optycznego wnętrza, a także wyglądają na bardziej masywne, i tak nie brakuje nam odwagi, aby eksperymentować z tym tropikalnym drewnem.

Panele do ciemnych mebli: od czego zacząć?

Meble wenge a kolor podłogi? Na wstępie można podkreślić, iż niewiele jest ograniczeń związanych z łączeniem mebli wenge z innymi gatunkami drewna na podłogę. Wynika to z ogromnego wyboru podłóg na rynku oraz z wciąż rosnącymi możliwościami i nowymi pomysłami producentów desek i paneli. Jak wybrać podłogę?

Najtrudniejszy wybór tkwi w wybraniu odcienia wybarwienia podłogi pasującego do mebli wenge, ponieważ jak wiemy na podstawie jednego gatunku drewna można uzyskać szeroką gamę odcieni wybarwienia jak również samego wykończenia powierzchni. Rodzaj i odcień lakieru, którym jest pokryta podłoga oraz gatunek drewna świadczą w największej mierze o efekcie końcowym podłogi – o jej usłojeniu i dokładnej barwie.

Ciemne meble do salonu - inspiracje [GALERIA]

Ciemne meble do saonu mogą stanowić wyzwanie aranżacyjne, ale wystarczy przejrzeć trochę inspiracji, by umiejętnie zestawić je z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza. Ciemne meble do salonu doskonale odnają się w stylu loftowym w otoczeniu ciepłej cegłe na ścianie.

Jasna panele do ciemnych mebli

Jaka podłoga: jasna czy ciemna? Nie od dziś wiadomo, że jasne podłogi tworzą ciekawy kontrast w zestawieniu z meblami wenge. W tym wypadku do mebli wenge pasują podłogi np. z jesionu oraz dębu, które w zależności od wykończenia warstwy wierzchniej desek lub paneli podłogowych stworzą inny efekt końcowy.

Naturalne wykończenie podłogi z wyżej wymienionych gatunków drewna razem z meblami wenge będą spokojną, harmonijną kompozycją czystych kremów, beży oraz charakterystycznego brązu wenge. Ważne, aby odcień jasnej podłogi był „czysty” bez dodatkowych pigmentów – koloru pomarańczowego czy różowego. Przede wszystkim klasycznie, nic szczególnego nie ma prawa nas zaskoczyć. Wnętrze będzie jasne dzięki tego typu podłodze - odbije więcej światła do wewnątrz, w przeciwieństwie do podłogi z ciemnego drewna.

Bielony jesion lub dąb to rozwiązanie dla wnętrz bardziej nowoczesnych z dużą ilością bieli, szarości, aluminium i szkła. Delikatna mleczna warstwa wykończeniowa doskonale będzie współgrać z nieprzeciętnym wystrojem wnętrz, a widoczne usłojenie nabierze nowego wyrazu. Warto zwrócić uwagę również na gatunki drewna wykończone w odcieniu szarości, które razem z wenge będą się nawzajem uzupełniać. W takiej aranżacji dobrze sprawdzą się listwy białe, prostokątne aluminiowe, w kolorze wenge a nawet w żywej barwie – czerwonej, limonkowej, szafirowej.

Czytaj także:

Kolor czarny we wnętrzach – to jest na topie! Ściany, meble, dodatki

Ciemne czy jasne meble w salonie? [GALERIA INSPIRACJI]

Kiedy wybieramy ciemne, a kiedy jasne meble do salonu? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować? Zobacz inspiracje.

 

Ciemne i „kolorowe” panele z ciemnymi meblami

Ciekawymi rodzajami podłóg w zestawieniu z meblami wenge są te, które swym wybarwieniem są mieszanką odcieni brązu, pomarańczy i czerwieni. To mogą być podłogi np. jatoba, merbau, teak, bambus… Wszystko zależy od konkretnego wybarwienia oraz usłojenia danej podłogi.

Ciepły, żywy odcień „zmiękczy” aranżację poprawnego i eleganckiego koloru wenge, doda przytulności wnętrzu, a podłoga sama w sobie będzie dekoracją wnętrza. Można powiedzieć, że odwróci naszą uwagę od koloru wenge mebli, będzie dla niego konkurencją w pozytywnym słowa znaczeniu. Ten rodzaj podłóg jest jeszcze słabo przez nas doceniany, a szkoda, ponieważ naprawdę są tego warte.

To, przed czym można byłoby się wystrzegać albo przynajmniej na co uważać, to bardzo ciemne, jednolite podłogi, np. z orzecha, które swoim wybarwieniem są zbliżone do wenge. Podłoga tego typu wygląda jak „ciemna plama”, która zleje się z meblami wenge. 

Wzorzyste panele do ciemnych mebli

Interesującym kompromisem dla miłośników zarówno ciemnych, jak i jasnych podłóg, jest wybranie czegoś, co łączy w sobie wyraźnie zarówno jasne i ciemne wybarwienie w formie indywidualnego wzoru, plamek, układu lameli, czy formy prasowania. Przykładowo można wspomnieć o podłodze Orzech Olimpo Molti, Merbau Komodo Molti, Jesion Latte Machiatto Molti i wiele innych.

Przebijanie nieregularnymi plamami lub paseczkami odcieni raz brązów, raz pomarańczy, raz beży, tworzy niezwykłą mozaikę podłogi naszego wnętrza. Proporcje barw zależą już od konkretnej podłogi. Przy tego typu podłogach nie powinniśmy planować we wnętrzu innych mocnych wzorów zarówno na ścianach, w tekstyliach, jak i w przypadku mebli. Warto zachować umiar, aby wszystkie elementy mogły się delikatnie uzupełniać, a nie gryźć.

Zobacz:

Wymieniamy podłogę: sprawdź, jaka podłoga będzie najlepsza

Drewniana podłoga we wnętrzu [GALERIA]

Podłoga to jeden z tych elementów wnętrza, który determinuje jego styl i charakter, a w dodatku pozostaje w nim na długie lata. Naturalne drewno zdecydowanie nadaje pomieszczeniom przytulności, klasy i niepowtarzalnego charakteru

Jaką podłogę wybrać? Parkiet kontra panele podłogowe.