Czym się różni gumoleum od linoleum? Linoleum w kuchni i w pokoju dziecka? Gdzie nie kłaść linoleum?

2024-01-03 15:00

Linoleum wraca do łask? Chociaż ten rodzaj wykładziny kojarzy nam się z PRL, jest niezwykle praktyczny! Co ważne, linoleum jest zdrowe i nadaje się nawet do pokoju dziecka z alergią! Dowiedz się, czym się różni gumoleum od linoleum oraz gdzie go nie kłaść. Linoleum w kuchni sprawdzi się idealnie, ale w łazience... Przeczytajcie!

Spis treści

  1. Co to jest linoleum?
  2. Czym się różni gumoleum od linoleum?
  3. Linoleum a PCV. Różnice
  4. Gdzie położyć linoleum? Właściwości linoleum
  5. Gdzie nie kłaść linoleum? Linoleum w kuchni?
  6. Linoleum do pokoju dziecka. Patent dla małego alergika!
  7. Gdzie położyć linoleum? Linoleum na podłogę
  8. Gdzie położyć linoleum? Linoleum na ścianę
  9. Linoleum: jak je położyć?
  10. Co się kładzie pod linoleum?
  11. Ile kosztuje linoleum? Zobacz modele dostępne w sklepach

Linoleum to wykładzina wyprodukowana z naturalnych materiałów. Jest nie tylko tania, ale i ekologiczna, dlatego obecnie znów wraca do łask. Linoleum można stosować w rozmaitych wnętrzach zarówno na podłodze, jak i na ścianie. W szybki sposób umożliwia przeprowadzenie metamorfozy wnętrza.

Co to jest linoleum?

Linoleum to wykładzina elastyczna wyprodukowana z całkowicie naturalnych materiałów. Dość często myli się ją z wykładziną z gumolitu – to błąd, bo linoleum jest dużo zdrowsze dla człowieka. Produkuje się je z włókien lnianych, oleju z lnu, mączek korkowych, roślinnych, żywic i naturalnych barwników.

Całość zabezpiecza się woskiem albo akrylem, dzięki czemu linoleum może wytrzymać nawet długie lata (niektórzy producenci określają trwałość na ponad 20 lat!). Linoleum jest miękkie, chodzenie po nim nie obciąża kręgosłupa. To ekologiczny i tani pomysł na aranżację wnętrza.

Czym się różni gumoleum od linoleum?

Co jest zdrowsze? Linoleum czy gumoleum? Linoleum dość często mylone jest z wykładziną z tworzywa sztucznego, z gumoleum czy też z wykładziną z polichlorku winylu. Linoleum jednak jest nie tylko zdrowsze, ale też inaczej się je stosuje (można je np. kłaść na ogrzewaniu podłogowym).

Inną różnicą jest to, że linoleum z czasem twardnieje, dlatego służy znacznie dłużej niż sztuczne wykładziny.

Linoleum a PCV. Różnice

Jak już wspomniano, linoleum to produkt naturalny. PCV z kolei robi się z syntetycznych tworzyw sztucznych. 

Gdzie położyć linoleum? Właściwości linoleum

Linoleum najczęściej kładzie się na podłodze lub na ścianie. Montaż jest szybki, a utrzymanie w czystości wykładziny łatwe, dlatego linoleum dobrze nadaje się do przedpokoju, ciągu komunikacyjnego czy pokoju dziennego.

Ze względu na wzmocnienie woskiem lub akrylem linoleum nie rysuje się tak łatwo, a płytkie uszkodzenia utleniają się wraz z upływem czasu. Dlatego linoleum cieszy się tak dużą popularnością.

Gdzie nie kłaść linoleum? Linoleum w kuchni?

Eksperci nie polecają tylko kładzenia wykładziny w miejscach, w których jest duża wilgotność, np. w łazience. Ale już w kuchni – jak najbardziej!

Czy linoleum jest śliskie? Nie! Jest Miękkie i elastyczne, więc zapewni bezpieczeństwo domownikom.

Linoleum do pokoju dziecka. Patent dla małego alergika!

Warto rozważyć również położenie linoleum w pokoju dziecka – materiał ma właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga kurzu. Będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Białe podłogi. Pomysł na wnętrze w stylu skandynawskim

Gdzie położyć linoleum? Linoleum na podłogę

W sklepach znajdziemy mnóstwo wzorów linoleum zarówno tych tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych. Producenci oferują również wykładziny, które „udają” drewno czy płytki.

Linoleum świetnie sprawdza się na podłodze, bo jest antypoślizgowe, antystatyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy regularnie myć je ciepłą wodą z sodą czy płynem do mycia naczyń, by przez długie lata wyglądało jak nowe.

Linoleum na podłodze ma też inne zalety – tłumi odgłosy kroków i jest bezpieczne dla dzieci. Niweluje ryzyko stłuczeń i konsekwencji upadków. Co ważne, jest ciepłe, więc dzieci mogą chodzić po nim na bosaka.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wykładziny elastyczne na podłogę – co warto wiedzieć?

Gdzie położyć linoleum? Linoleum na ścianę

Linoleum można również zastosować jako wykładzinę ścienną, która w prosty sposób odmieni aranżację wnętrza. Świetnie sprawdzi się w kuchni między szafkami jako alternatywa dla płytek – ochroni ściany przed wilgocią i przed chlapiącym tłuszczem.

W pokoju dziecka można je położyć np. przy łóżku, by zminimalizować ryzyko bolesnego zderzenia się ze ścianą. W sypialni – zabezpieczy ścianę za łóżkiem przed uszkodzeniami i zadrapaniami.

Linoleum: jak je położyć?

Linoleum powinno się kłaść na idealnie równym podłożu. Jeśli nie mamy wprawy w kładzeniu posadzek czy wykładzin, lepiej zaufać fachowcowi. Ważną rzeczą jest również to, że specjaliści posiadają specjalne zgrzewarki, które zgrzewają łączenia rolek linoleum – dzięki temu nie widać nieestetycznych śladów.

Linoleum najczęściej ma szerokość około 2 metrów, choć w sklepach znajdziemy również inne wymiary. Najlepiej jest jak najdokładniej dobrać szerokość rolki do szerokości pomieszczenia, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nieestetycznych łączeń.

Do przyklejenia linoleum używa się podkładu oraz kleju. Układa się je w tym samym kierunku, a przy docinaniu robi zapas 1 cm – przy rozwinięciu z rolki linoleum się napręża, ale naprężenie to znika po ułożeniu.

Co się kładzie pod linoleum?

Wykładzinę elastyczną można położyć na każdy rodzaj podłoża, również na płytki. Kładąc ją na podłodze czy ścianie, jesteśmy w stanie w szybki sposób zrobić metamorfozę wnętrza. W tym celu trzeba jednak kupić trochę grubszą wykładzinę – tak żeby nie było widać wybrzuszeń fug. Przed położeniem linoleum na płytki trzeba je dokładnie wymyć, osuszyć i odtłuścić.

Podsumowując, linoleum to ekologiczny i tani pomysł na efektowną aranżację wnętrza. Wykładzina wykonana z naturalnych składników jest bezpieczna dla alergików i małych dzieci, nie wchłania kurzu ani bakterii, łatwo się ją utrzymuje w czystości i może służyć przez długie lata.

Ile kosztuje linoleum? Zobacz modele dostępne w sklepach

W większości sklepów budowlanych nie kupimy prawdziwego linoleum. Znajdziemy tam natomiast mnóstwo wykładzin podłogowych PCV. Prawdziwe linoleum jest wykładziną bez plastiku i naturalną. Aby kupić prawdziwe, naturalne linoleum należy szukać go pod nazwą handlową: marmoleum czy marmorette. Produkują je takie firmy jak: DLW, Tarkett czy Forbo.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Panele winylowe to wnętrzarski hit. Mają praktycznie same zalety

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany