Kolory ściani mebli do ciemnej podłogi. Jak dobierać kolory do podłogi?

Jak dobrać kolory ścian i mebli do ciemnej podłogi? Zobacz nasze podpowiedzi, inspiracje i zdjęcia. Ciemna podłoga we wnętrzach wymaga zastosowania jasnych barw na ścianie. Podpowiadamy, jak dobrze dobrać kolorystykę ścian i mebli do ciemnej podłogi!

Ciemna podłoga we wnętrzu
Ciemna podłoga w jadalni
Ciemna podłoga w pokoju dziennym
Ciemna podłoga w korytarzu
Ciemna podłoga w salonie

Ciemna podłoga dodaje wnetrzom stylu i ciekawego charakteru. Podpowiadamy, co dobrze koresponduje z ciemną podłogą, jaki styl mebli i jaka kolorystyka ścian. Zainspiruj się przykładami aranżacji wnętrz z ciemną podłogą [GALERIA].

Jakie kolory do ciemnej podłogi?

Ciemne drewno na podłodze, to głównie orzech, wenge i tali. Ciemna podłoga pochłania dużo światła, dlatego optycznie pomniejsza pomieszczenie i jednocześnie sprawia, że wydaje się ono przytulniejsze. Dlatego warto stosować takie rozwiązanie w dużych pomieszczeniach. Należy bardzo ostrożnie dobierać kolor,  ponieważ  zbyt ciemny może przytłaczać pomieszczenie. Ciemne podłogi drewniane (np. orzech, palisander, merbau) doskonale pasują do wnętrz o mieszczańskiej czy dizajnerskiej elegancji. Wyglądają szykownie. 

Jeżeli chodzi o dobieranie kolorów, ciemna podłoga jest tolerancyjna. Najbezpieczniejsze są połączenia z ciepłymi odcieniami beżu i écru. Warto też pokusić się o głęboki, mocny kolor na jednej lub dwóch ścianach. Nie zalecamy jednak zestawiena ścian w czystej, niezłamanej bieli z bardzo ciemnym odcieniem drewna na podłodze.

Kolor i sposób ułożenia podłogi

Zanim zdecydujesz się na ciemny kolor podłogi, trzeba pomyśleć o reszcie aranżacji wnętrza. Meble czy kolory ścian powinny być utrzymane w jasnej tonacji, żeby nie przytłoczyć całego wnętrza i optycznie go nie zmniejszać. Proponujemy dobrać meble o prostych formach, okładziny fornirowe korespondujące barwą i usłojeniem z podłogą, niekoniecznie z tego samego gatunku drewna. Na aranżację ma też wpływ sposób ułożenia desek na podłodze, który może poprawić proporcje pomieszczenia. Jeśli położysz je wzdłuż krótszych ścian, osiągniesz efekt wydłużenia pokoju. Ciekawie wyglądają deski podłogowe położone ukośnie, ale nie jest to zbyt ekonomiczne rozwiązanie. Do łask wraca dobrze znamy parkiet w jodełkę. Swego czasu trochę wyszedł z mody, ale teraz na fali nurtu vintage młodzi ludzie z pietyzmem odnawiają stare podłogi, nie przekładając ich na inny wzór. Jodełka wraca. W ofercie sklepów pojawiła się także podłoga w jodłę francuską, w której krótkie boki klepki są przycięte pod kątem 45° lub 60°. Taki wzór posadzki można zobaczyć w zamkach nad Loarą i mieszczańskich salonach Francji. W polskich pałacach podłogi były o wiele bardziej wyszukane. Układane we wzory z kilku gatunków (kolorów) drewna. Także posadzki jednokolorowe tworzyły piękne wzory: kasetony, obramowania, szachownice, rozety. Dziś warto nawiązać do dawnej świetności naszej kultury materialnej, tym bardziej, że stare motywy są na wyciągnięcie ręki.

Etno salon z białą podłogą
camera

Biała podłoga w salonie: modna i piękna

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Wiktoria Dróżka Zdjęcia: Radosław Wojnar, Mariusz Bykowski, Michał Przeździk, Michał Skorupski, Łukasz Zandecki

POLECANE ARTYKUŁY