Jodełka – wzór zawsze modny. Podłoga w jodełkę: parkiet, deski, glazura, gres

2023-04-18 11:46

Jodełka to młody duchem klasyk. Parkiet w jodełkę pojawił się się u nas w okresie międzywojennym, następnie upowszechnił i... opatrzył w latach PRL-u. Teraz powraca odmieniony. W modzie jest m.in. jodełka francuska, a drewniana podłoga w jodełkę zyskuje konkurencję ze strony okładzinach ceramicznych – zresztą nie tylko na posadzce.

Podłoga drewniana w jodełkę
Autor: serwis prasowy marki Jawor Parkiet Na zdj. FertigParkiet Dąb Classic, Jawor-Parkiet.

Spis treści

  1. Jodełka klasyczna, jodełka francuska
  2. Wzór jodełki – jakie ma zalety?
  3. Podłoga w jodełkę – w jakim wnętrzu?
  4. Jodełka na podłodze i na ścianie: parkiet, deski, glazura, gres. GALERIA ZDJĘĆ

Jodełka w ostatnich latach miała gorszą prasę. Za bardzo kojarzyła się nam z mieszkaniami w gomułkowskich blokach. Nie docenialiśmy tego, że – podobnie jak obowiązkowa wanna w łazience – podłoga w jodełkę była luksusem, na który z podziwem, a nawet z zazdrością potrafili patrzeć goście z Zachodu. Ale kto w Polsce doby małej stabilizacji zwracałby szczególną uwagę na posadzkę, kiedy podłoga kojarzyła się przede wszystkim z zawsze zbyt szczupłym metrażem?

Przyjezdni z zagranicy nie mieli świadomości, że w kraju w znacznej mierze rolniczym drewno jest tańszym surowcem niż u nich, zwłaszcza to niższej jakości – nieeksportowe. My z kolei w latach transformacji nie zawsze potrafiliśmy docenić walory podłogi z naturalnego materiału. Jak wiele dębowego lub bukowego parkietu zamieniono na panele laminowane, choć ceny drewna szły ostro w górę! Uraz do nędzy realnego socjalizmu był najwidoczniej zbyt silny. I pewnie dlatego w początkach XXI wieku parkiet w Polsce chętniej układano we wzór pokładowy lub w cegiełkę, ewentualnie w kwadraty. Na szczęście w wielu domach podłoga w jodełkę, choćby przykryta wykładziną dywanową czy wykładziną elastyczną, mogła w spokoju czekać na lepsze czasy.

Jodełka klasyczna, jodełka francuska

Dziś podłoga w jodełkę znów zajmuje we wnętrzach należną jej pozycję. Budzi pozytywne skojarzenia – z ciepłem rodzinnego domu, z beztroskimi latami szkolnymi, ze złotym czasem studiów (parkiet w jodełkę był przecież standardem także w szkołach i na uczelniach). Chętnie odnawiamy stare parkiety, cyklinujemy je, by potem wydobyć urodę drewna woskiem lub olejem. 

W jodełkę układamy także nowe podłogi. Niekiedy przy tym zamiast wybieramy wzór znany jako jodełka francuska, jaki znamy z wnętrz mieszkań w XIX-wiecznych kamienicach w Paryżu. Do układania jodełki francuskiej wykorzystuje się lamele z końcówkami ściętymi pod kątem 45 stopni (podobna do niej jodełka węgierska z kolei pod kątem 60 stopni). W rezultacie lamele nie układają się mijanego, ale łączą symetrycznie, a linia ich styku zamiast charakterystycznego zygzaka tworzy prostą.

Jodełka francuska w nowoczesnym mieszkaniu
Autor: mat. prasowe Kaczkan Jodełka francuska, niezwykle szykowna, znakomicie skomponuje się nie tylko ze stylizowaną aranżacją wnętrza – także nowoczesną.

Wzór jodełki – jakie ma zalety?

Pod względem technicznym jodełka (podobnie jak kwadraty) znakomicie minimalizuje efekty kurczenia się i rozkurczania mniej stabilnych gatunków drewna. Można ją więc układać m.in. z buku, klonu, grabu, a także drewna wenge lub sucupiry, które nie nadają się np. do wzoru pokładowego i cegiełki (tu zbyt widoczne byłyby nieuniknione szczeliny). 

Od strony wizualnej z kolei podłoga w jodełkę dobrze nadaje się do maskowania nieregularności planu pomieszczenia. Wystarczy starannie wymierzyć rozłożenie wzoru, by ukryć kłopotliwy nieraz fakt, że pokój nie jest prostokątny. Jednocześnie kierunek wzoru (prostopadły albo równoległy do wejścia) można wykorzystać do tego, by optycznie poszerzyć pomieszczenie zbyt wąskie lub skrócić zbyt długie; w obu przypadkach pasy wzoru powinny biec poprzecznie do dłuższych ścian. 

Warto też pamiętać, że jodełka jak żaden inny wzór kojarzy się w Polsce z parkietem. Warto ten fakt wykorzystać, aranżując łazienkę stylizowaną na pokój kąpielowy. Gres naśladujący drobne lamele drewniane ułożony w jodełkę z cienką grafitową stworzy niezwykle silną sugestię, wręcz nieodparte wrażenia obcowania z naturalnym drewnem. Z kolei kamień układany w jodełkę (lub jego imitacja) wykreuje we wnętrzu nastrój bezpretensjonalnego luksusu.

Jodełka płytki w łazience
Autor: materiały prasowe Villeroy & Boch W jodełkę można układać nie tylko podłogę z dowolnego materiału (drewna i jego naśladownictw, płytek gresowych i ceramicznych, kamienia, cegły), także okładziny ścian. Pięknie wygląda mozaika z podłużnych kafli gresowych imitujących biały marmur w stylizowanej na buduar łazience z meblami Finion o wyzłacanych wnętrzach marki Villeroy & Boch.

Podłoga w jodełkę – w jakim wnętrzu?

Podłoga w jodełkę stworzy godne, ale bezpretensjonalne tło dla wystroju wnętrza w stylu klasycznym. Będzie też doskonałym kontekstem dla zbioru antyków lub kolekcji sztuki – niekoniecznie dawnej. Przy tego typu odniesieniach warto jednak rozważyć wykorzystanie szykownej jodełki francuskiej.

Tradycyjna jodełka harmonijnie połączy się natomiast z antykami w stylu art deco oraz powojennymi meblami vintage. Ciepła drewniana podłoga będzie także dobrą bazą dla aranżacji w stylu skandynawskim. Mieszkanie w stylu nowoczesnym dzięki parkietowi w jodełkę zyska rys szlachetności, a minimalistyczne – wiele ciepła. Odsłonięty, wyeksponowany parkiet w jodełkę w mieszkaniu o powściągliwym wyposażeniu z powodzeniem może stać się jego największą ozdobą.

Podłoga w jodełkę w interpretacji Patricii Uquioli
Autor: Listone Giordano, materiały prasowe Patricia Urquiola dla marki Listone Giordano przeprojektowała tradycyjną jodełkę, inspirując się ząbkowanym brzegiem tradycyjnego herbatnika. Tak narodził się apetyczny Bisquit.

Jodełka na podłodze i na ścianie: parkiet, deski, glazura, gres. GALERIA ZDJĘĆ