Gdzie drewno egzotyczne?

Drewno egzotyczne ma znacznie więcej zastosowań niż popularne w naszym kraju gatunki. Nie zawsze jednak wiadomo jaki materiał jest odpowiedni do łazienki, a jaki najlepiej sprawdza się na podłodze...

Gdzie drewno egzotyczne
Gdzie drewno egzotyczne
Gdzie drewno egzotyczne

Podłogi

Do drewna egzotycznego przekonuje możliwość ułożenia podłogi z elementów o dużych wymiarach oraz ich atrakcyjny wygląd. Drewno egzotyczne wybierają również zwolennicy ciemnych podłóg – krajowe gatunki są na ogół dużo jaśniejsze. Rodzaj podłogi trzeba starannie dobrać do funkcji pomieszczenia. W miejscach narażonych na zniszczenie najlepsze będą posadzki wykonane z drewna litego, czyli parkiety i deski. W miejscach mniej eksploatowanych bardzo popularne są panele trójwarstwowe pokryte kilkoma warstwami lakieru. Do biur i pomieszczeń intensywnie użytkowanych stosuje się podłogi z małych deszczułek – tak zwaną mozaikę przemysłową. Wszystkie podłogi z drewna egzotycznego najlepiej wyglądają na dużych płaszczyznach. W mniejszych pomieszczeniach stosowane są w postaci “dywaników” służących jako dekoracje podłóg wykonanych z innych materiałów.
Podłogi robi się z wielu gatunków drewna egzotycznego, na przykład: iroko, kempas, doussie, merbau, ipe.
Na ciemnym drewnie bardziej widać kurz, zarysowania i ślady zabrudzeń. Takie drewno wymaga właściwej pielęgnacji.

Schody

Najczęściej do układania stopni używa się tarcicy, ale dzięki dużym wymiarom można też robić je z desek parkietowych. Schody z drewna egzotycznego są trwałe i odporne na ścieranie. Dobrze wyglądają w połączeniu z balustradami z metalu.
Można je zrobić z drewna: merbau, kempas, iroko, massaranduba, pau amarello, sucupira preta.

Blaty, półki

Wykonuje się je z tarcicy, desek lub drewna klejonego. Ze względu na zawartość olejków w drewnie do klejenia blatów należy użyć klejów poliwinylowych dwuskładnikowych lub poliuretanowych.
Na blaty nadaje się większość gatunków drewna, oprócz drewna tekowego i ipe, które są trudne do łączenia.

Łazienki

Drewnem egzotycznym można wyłożyć podłogę, fragmenty ścian, i to nawet w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą. Stosuje się je również do obudowy wanien i umywalek. Charakterystyczne dla tego pomieszczenia skoki wilgotności powodują dużą pracę drewna, dlatego powinno ono mieć wysoką stabilność. Drewno narażone na kontakt z wodą nie powinno być również klejone – najlepiej stosować tam drewno lite.
Do łazienek najczęściej wybiera się gatunki: iroko, jatoba, doussie, tek, merbau.

Zabezpieczenie drewna łazienkowego
Nie należy do tego celu używać lakierów, ponieważ mikropęknięcia na polakierowanej powierzchni drewna powodują, że woda może przeniknąć pod warstwę lakieru, skąd nie ma jak odparować. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna do łazienek jest jego zaolejowanie, które sprawia, że wszelkie szczeliny są wypełnione.

Drzwi

Drewno egzotyczne łatwo poddaje się frezowaniu, chociaż ze względu na twardość wymaga do obróbki narzędzi o dobrych parametrach. Drzwi, a także drzwiczki mebli kuchennych i szaf można zrobić z drewna litego albo z płyt oklejonych fornirem. Na drzwi wewnętrzne i meblowe można użyć wszystkich gatunków drewna, drzwi zewnętrzne najczęściej robi się z drewna tekowego.

Tarasy

Najlepsze do zastosowania na zewnątrz jest drewno bangkirai. Jest twarde, ma wysoką odporność na ścieranie i pękanie. Występuje w kolorach od rudoczerwonego po ciemnobrązowy. Niezaimpregnowane spatynuje się na kolor srebrnoszary. Na tarasy używa się także bardzo odpornego drewna tekowego, kiedyś używanego do budowy okrętów, a także drewna ipe.

Ocena: 0
Tekst: Anna Wojciechowska , Tekst: Hanna Jankowska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Piotr Mastalerz, Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk, Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY