Gdzie drewno egzotyczne? Podłogi z drewna egzotycznego, schody, drzwi... Gatunki i ich zastosowanie

Drewno egzotyczne ma znacznie więcej zastosowań niż popularne w naszym kraju gatunki. Nie zawsze jednak wiadomo jaki gatunek drewna jest odpowiedni do łazienki, a jaki najlepiej sprawdza się na podłodze... Podpowiadamy, gdzie i jakie zastosować drewno w aranżacji wnętrz.

Drewno egoztyczne na podłodze: tek
Drewno egoztyczne na podłodze: tali
Drewno egoztyczne na podłodze: doussie
Drewno egoztyczne na podłodze: lapacho
Drewno egoztyczne na podłodze: tek

W ofercie jest aż kilkadziesiąt gatunków drewna egzotycznego o bogatej kolorystyce – od różu, poprzez rozmaite żółcie, po oliwkę, pomarańcz, brąz i czerń. Zanim wybierzemy drewno, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy jest ono wystarczająco twarde i w jakim stopniu zmieniają się jego wymiary, gdy wilgotność rośnie lub maleje. Jeśli kupujemy drewno egzotyczne na taras, musimy dodatkowo ustalić, czy jest ono odporne na grzyby.

Drewno egzotyczne na podłogi

Do drewna egzotycznego przekonuje możliwość ułożenia podłogi z elementów o dużych wymiarach oraz ich atrakcyjny wygląd. Drewno egzotyczne wybierają również zwolennicy ciemnych podłóg – krajowe gatunki są na ogół dużo jaśniejsze. Rodzaj drewnianej podłogi trzeba starannie dobrać do funkcji pomieszczenia. W miejscach narażonych na zniszczenie najlepsze będą posadzki wykonane z drewna litego, czyli parkiety i deski.

Sprawdź też: mode podłogi z drewna egzotycznego - poradnik >>>

W miejscach mniej eksploatowanych bardzo popularne są panele trójwarstwowe pokryte kilkoma warstwami lakieru. Do biur i pomieszczeń intensywnie użytkowanych stosuje się podłogi z małych deszczułek – tak zwaną mozaikę przemysłową. Wszystkie podłogi z drewna egzotycznego najlepiej wyglądają na dużych płaszczyznach. W mniejszych pomieszczeniach stosowane są w postaci “dywaników” służących jako dekoracje podłóg wykonanych z innych materiałów. Podłogi robi się z wielu gatunków drewna egzotycznego, na przykład: iroko, kempas, doussie, merbau, ipe. Na ciemnym drewnie bardziej widać kurz, zarysowania i ślady zabrudzeń. Takie drewno wymaga właściwej pielęgnacji.

Drewno egzotyczne na posadzkę

  • tradycyjna mozaika o grubości 8 mm;
  • mozaika przemysłowa (parkiet przemysłowy) o grubości od 14 do 22 mm;
  • parkiet lamelowy – elementy o długości do 50 cm i grubości od 10 do 14 mm, bez pióra-wpustu;
  • deska parkietowa o grubości od 15 do 32 mm i długości od 30 cm do 1,4 m, z piórem-wpustem;
  • dyle podłogowe o grubości od 15 do 22 mm i długości najczęściej od 80 cm do 4 m;
  • bruk o grubości elementów od 18 do 22 mm.

Drewno egzotyczne na schody

Najczęściej do układania stopni używa się tarcicy, ale dzięki dużym wymiarom można też robić je z desek parkietowych. Schody z drewna egzotycznego są trwałe i odporne na ścieranie. Dobrze wyglądają w połączeniu z balustradami z metalu. Można je zrobić z drewna egzotycznego: merbau, kempas, iroko, massaranduba, pau amarello, sucupira preta.

Drewno egzotyczne na blaty, półki

Wykonuje się je z tarcicy, desek lub drewna klejonego. Ze względu na zawartość olejków w drewnie do klejenia blatów należy użyć klejów poliwinylowych dwuskładnikowych lub poliuretanowych. Na blaty nadaje się większość gatunków drewna egzotycznego, oprócz drewna tekowego i ipe, które są trudne do łączenia.

Drewno egzotyczne do łazienki

Drewnem egzotycznym można wyłożyć podłogę w łazience, fragmenty ścian, i to nawet w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą. Stosuje się je również do obudowy wanien i umywalek. Charakterystyczne dla tego pomieszczenia skoki wilgotności powodują dużą pracę drewna, dlatego powinno ono mieć wysoką stabilność. Drewno narażone na kontakt z wodą nie powinno być również klejone – najlepiej stosować tam drewno lite. Do łazienek najczęściej wybiera się gatunki egzotyczne: iroko, jatoba, doussie, tek, merbau.

Zabezpieczenie drewna w łazience

Nie należy do tego celu używać lakierów, ponieważ mikropęknięcia na polakierowanej powierzchni drewna powodują, że woda może przeniknąć pod warstwę lakieru, skąd nie ma jak odparować. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna do łazienek jest jego zaolejowanie, które sprawia, że wszelkie szczeliny są wypełnione.

Drewno egzotyczne: drzwi

Drewno egzotyczne łatwo poddaje się frezowaniu, chociaż ze względu na twardość wymaga do obróbki narzędzi o dobrych parametrach. Drzwi, a także drzwiczki mebli kuchennych i szaf można zrobić z drewna litego albo z płyt oklejonych fornirem. Na drzwi wewnętrzne i meblowe można użyć wszystkich gatunków drewna, drzwi zewnętrzne najczęściej robi się z drewna tekowego.

Drewno egzotyczne na tarasy

Najlepsze do zastosowania na zewnątrz do wykończenia tarasu jest drewno bangkirai. Jest twarde, ma wysoką odporność na ścieranie i pękanie. Występuje w kolorach od rudoczerwonego po ciemnobrązowy. Niezaimpregnowane spatynuje się na kolor srebrnoszary. Na tarasy używa się także bardzo odpornego drewna tekowego, kiedyś używanego do budowy okrętów, a także drewna ipe, massaranduba, tatajuba, cumaru, merbau. Cena desek i innych elementów zależy przede wszystkim od rodzaju drewna, ale również
od ich wymiarów, głównie przekroju poprzecznego (grubości i szerokości). Szczególnej uwagi wymaga obróbka drewna egzotycznego. Aby nie dopuścić do jego rozłupania, w miejscach łączenia elementów (gwoździami czy wkrętami) należy wcześniej nawiercić otwory.

Drewno egzotyczne: tek

Tek charakteryzuje duża różnorodność barw, począwszy od żółci, poprzez czerwień, skończywszy na ciemnym brązie. Często ma pojedyncze czarne żyły. Jest bardzo stabilny wymiarowo i odporny na działanie wody dzięki zwartej strukturze i dużej zawartości naturalnych olejków oraz kwasu krzemowego. Z teku wykonywano między innymi części statków, na przykład pokłady. Nadaje się więc na podłogi, szczególnie w pomieszczeniach wilgotnych, a także do pokrywania tarasów. Jego ciemny kolor maskuje ewentualne zabrudzenia, a piasek, błoto i duża ilość wilgoci nie szkodzą mu za bardzo.

Drewno egzotyczne: cumaru

Drewno cumaru występuje w różnych odcieniach brązu: od brązowożółtego do czerwonobrązowego. Charakteryzuje się ciemnym i bogatym usłojeniem. Ten gatunek drewna odznacza się wysoką twardością, niezwykłą gęstością, wytrzymałością i stabilnością. Dzięki dużej zawartości substancji oleistych jest wyjątkowo odporne na ścieranie, butwienie, ataki owadów, grzybów oraz na czynniki atmosferyczne. Dla lepszego efektu cumaru można olejować – chroni je to przed promieniowaniem słonecznym (UV) i pozwala zachować jego pierwotną barwę.

Drewno egzotyczne: bangkirai

Drewno bangkirai ma kolor jasnobrązowy, brązowy, miejscami jasnożółty, z czasem na jego powierzchni pojawia się delikatny srebrny połysk – wynik naturalnego procesu patynowania. To gatunek drewna egzotycznego bardzo twardy, odporny na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania. Dzięki wysokiej zawartości krzemu oraz olejków jest naturalnie zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci. Substancje te mogą być wypłukiwane z drewna, powodując odbarwienia lub korozję sąsiadujących materiałów. Dlatego do łączenia bangkirai należy używać wyłącznie wkrętów i elementów ze stali nierdzewnej.

Drewno egzotyczne: merbau

Merbau jest to drewno otrzymywane z drzew rosnących w wilgotnych lasach Oceanii i Azji Południowo-Wschodniej. Zaskakuje bogactwem odcieni – od pomarańczowobrązowego do ciemnego brązu. Walory estetyczne podkreśla obecność złotych cętek. Materiał ten zyskał popularność również dzięki korzystnej charakterystyce technicznej (duża twardość, wytrzymałość, stabilność wymiarowa). Ciekawa kolorystyka i bardzo dobre właściwości sprawiają, że drewno egzotyczne merbau jest wykorzystywany przede wszystkim do wykańczania wnętrz (podłogi, meble, stolarka otworowa). Ze względu na wysoką naturalną trwałość doskonale nadaje się również do stosowania na zewnątrz budynków do aranżacji ogrodów i tarasów. Trzeba jednak pamiętać, że drewno merbau wystawione na działanie czynników atmosferycznych intensywnie zmienia barwę (niezabezpieczone bardzo mocno ciemnieje).

Ocena: 0
Tekst: Anna Wojciechowska , Tekst: Hanna Jankowska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Piotr Mastalerz, Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk, Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY