Wykładziny PCW są odporne na działanie wilgoci, wody, olejów i środków piorących oraz światła. Dobrze izolują termicznie i akustycznie. Wgniecione, nie odkształcają się trwale.

PCW składa się z trzech, czterech lub więcej warstw. Spodnia, ze spienionego polichlorku winylu zapewnia izolacyjność, elastyczność, sprężystość, stałość wymiarów i przyczepność do podłoża. Za trwałość i sztywność wykładziny odpowiada warstwa nośna - cienka tkanina z syntetycznych włókien, np. drobna siatka z włókna szklanego. Jest ona wtopiona w warstwę wyrównującą, połączoną z warstwą dekoracyjną.

Ta ostatnia to najczęściej folia z nadrukiem imitującym drewno, korek, płytki ceramiczne, kamień. Warstwę dekoracyjną tworzą też zatopione w przezroczystej masie tworzywa drobne elementy: płytki, granulki, płatki, które pozwalają uzyskać wielobarwny wzór o pofałdowanej fakturze. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być wytłoczenia imitujące np. spoiny.

Warstwę dekoracyjną zabezpiecza przed ścieraniem i uszkodzeniami powłoka z przezroczystej folii lub poliuretanu. Zamyka ona pory materiału i zapobiega wnikaniu zabrudzeń. Gama wzorów i kolorystyka produkowanych współcześnie wykładzin winylowych jest niesłychanie szeroka.

Znowu do łask wraca linoleum, wygodny materiał, stosowany od ponad stu lat. Warstwa nośna wykonana jest z tkaniny jutowej zatopionej w elastycznej masie z mieszanki olejów, mączek roślinnych, żywic i barwników. Warstwa zewnętrzna jest zabezpieczona woskiem. Trwałość współczesnego linoleum jest obliczona na 20-30 lat.