DYWANY: Jaki kupić dywan i jak czytać metki dywanów

 Dywan

Dywan Mata, bez wzoru - jak aranżacja wnętrza, w kolorze jednej ze ścian i dodatków, od 170x240 cm, ok. 2400 zł, BoConcept.

Fot. Materiały prasowe firm

Nowoczesne dywany mają oryginalny wzór, inspirujący kolor, tradycyjny lub niecodzienny kształt. Dywan ociepla aranżacje wnętrz i jest efektowną dekoracją. Kupując dywan, oprócz koloru i wzoru, sprawdź z czego jest wykonany. Poznaj drugą stronę dywanu, czyli metkę, by więcej się o nim dowiedzieć.

Dywan sprawia przyjemność stąpania po miękkim. Kiedyś w każdym salonie był wzorzysty dywan. Dzisiaj dywany nie zasłaniają całej podłogi, są traktowane jako ważny element aranżacji wnętrz. Kiedy oglądamy dywany, zazwyczaj zwracamy uwagę na ich wygląd – kolor i wzór dywanów ma pasować do aranżacji wnętrza. Dywany mogą być gładkie lub wzorzyste, z długim lub krótkim runem. Wystarczy jednak poznać drugą stronę dywanu, czyli metkę, by więcej się dowiedzieć o dywanie, który mamy zamiar kupić.

Dywan: rodzaj i trwałość

W sklepach z wyposażeniem wnętrz do wyboru są dywany z włókien naturalnych (wełna, jedwab, bawełna, wiskoza), dywany z włókien sztucznych (polipropylen – PP, poliamid – PA, heat-set, heat-set frise – uszlachetniony polipropylen, akryl – PAN) i dywany z włókien mieszanych. Rodzaj włókna oraz sposób tkania (maszynowo, ręcznie) wpływa na trwałość dywanu. Od tego zależy też cena dywanów.

Dywany ceny

Rodzaj włókna i sposób tkania (maszynowo, ręcznie) ma wpływ nie tylko na trwałość dywanu, ale od tego zależy też cena. Najtańsze dywany są bawełniane i z polipropylenu. Najdroższy dywan, to dywan tkany lub igłowany (tuftingowane) ręcznie wełniany oraz jedwabny.

 Dywan

Owalne dywany są bardzo modne.

Fot. Rafał Lipski

Kupujemy dywan: od czego zależy jakość dywanów

Dywan im ma wyższe i gęstsze runo, tym ma on wyższą jakość, co wpływa też na ceny dywanów. Gęstość dywanu podaje się zazwyczaj w ilości pęczków (punktów) na metr kwadratowy. Dla dywanów gładkich, tkanych maszynowo jest to zwykle od 250-500 tys. (wełniane) do miliona (sztuczne). Dywany shaggy, o długim włosie, mają około 50 tys. Ręcznie tkany wełniany dywan powinien mieć od 150 tys. Również waga dywanu ma wpływ na jego jakość. Im dywan jest cięższy (gramaturę określa się w liczbie gramów lub kilogramów) na metr kwadratowy, tym lepszy.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Pietrzak Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY