Dywan: jak dobrać dywan do wnętrza

Sprawdź jak dobrać prawidłowo rozmiar dywanu do wnętrza. Jaki wybrać kształt dywanu i wielkość oraz sposób ułożenia na podłodze. Dywany we wnętrzu: tych błędów nie popełniaj!

Dywan w salonie
Dywan w jadalni
Dywan w salonie
Dywan w salonie
Dywan w salonie

Zanim kupisz dywan, przeczytaj nasz poradnik wnętrzarski. Jak dobrać kształt i rozmiar dywanu tak, by pasował do układu wnętrza, był funkcjonalny oraz poprawił ogólny wizualny odbiór naszego pokoju? Jest kilka zasad, które warto przestrzegać, aby uniknąć popełnienia błędu przy zakupie nowego dywanu do pokoju. Oto one:

Dywan w pokoju dziennym

Dywan w pokoju dziennym - poza efektem dekoracyjnym - powinien pełnić funkcję scalającą poszczególne elementy wnętrza, najczęściej kanapę, fotel oraz stolik kawowy. Aby osiągnąć ten cel dobrze jest umieścić dywan centralnie względem kompletu wypoczynkowego oraz zadbać o względnie spory rozmiar dywanu w kąciku wypoczynkowym - meble takie jak kanapa i fotel powinny w całości znaleźć się na obszarze dywanu. Jeśli wolimy mniejszy dywan w salonie, zadbajmy o to, aby chociaż przednie nogi wyżej wymienionych mebli znalazły się na dywanie. Taki układ dywanu na podłodze da nam właśnie pożądany efekt jednolitego wizualnie wnętrza. Dużo mniejszy dywan ułożony centralnie względem mebli sprawdzi się wtedy, gdy zrezygnujemy z ławy lub stolika pośrodku pokoju - stanie się wtedy punktem centralnym pokoju pełniąc również funkcję elementu scalającego wnętrze. W pokoju dziennym unikajmy małych dywaników położonych pod stolikiem - zamiast spajania wnętrza wprowadzą nieład i „poszatkują” odbiór wizualny całości aranżacji wnętrza.

Dywan do jadalni

W przypadku takiego pomieszczenia jak jadalnia, gdzie często przesuwamy krzesła, dywan powinien być funkcjonalny i nie powinien utrudniać nam tej czynności. W tym celu wybierzmy do jadalni dywan na tyle duży, aby krzesła po odsunięciu od stołu nadal w całości mieściły się w jego obrębie. Aby mieć pewność, że dobierzemy odpowiedni rozmiar dywanu, do wymiarów stołu dodajmy ok. 95 cm z każdej strony i kupmy dywan w takim rozmiarze. Dodatkowo pamiętajmy, że dywan z bardzo długim włosiem jest kłopotliwy w utrzymaniu w strefie jadalnianej, zwłaszcza jeśli mamy dzieci oraz utrudnia wspomniane wyżej odsuwanie i przysuwanie krzeseł. 

Dywan do sypialni

W naszych przykładach ułożenia dywanu we wnętrzu skoncentrowaliśmy się na układzie sypialni tzw. małżeńskiej, z podwójnym, wolnostojącym łóżkiem - centralnym elementem tego pomieszczenia. Dywan w tym przypadku powinien podkreślić ten najważniejszy mebel w pokoju i jednocześnie pełnić funkcję ocieplenia wnętrza sypialni - przyjemnie jest wstając rano postawić stopy na miękkim podłożu. Wybierając dywan do sypialni pamiętajmy, aby margines po obu stronach łóżka wynosił około 45-60 cm. Dodatkowo dobrze jest, gdy dywan okala łóżko w równym stopniu z trzech stron. Jeśli posiadamy w sypialni szafki nocne, postarajmy się aby znalazły się one w całości w obrębie dywanu lub całkowicie poza nim. To samo dotyczy dodatkowych mebli w sypialni - na przykład foteli, komody, toaletki. Unikajmy sytuacji, gdy dywan w sypialni znajduje się jedynie w dole łóżka - nie jest to rozwiązanie ani funkcjonalne, ani korzystne pod względem wizualnym w aranżacji wnętrza.

Jaki wybrać dywan: ogólna zasada

Aby odpowiednio dobrać rozmiar dywanu warto jest wpierw umeblować wnętrze w sposób w miarę docelowy. Układ i wymiary mebli oraz sprzętów są w tym wypadku równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż wymiary i powierzchnia samego pokoju. Pamiętajmy o tym przed wybraniem się do sklepu po dywan!

Ocena: 0
Tekst: architekt Aleksandra Kaszubska Zdjęcia: Łukasz Zandecki

POLECANE ARTYKUŁY