Posadzkę drewnianą można wielokrotnie odnawiać. Na trwałość ma wpływ grubość jej elementów. Panele drewniane mają cienką, 2-4-milimetrową warstwę wierzchnią z drewna wysokogatunkowego, natomiast ich pozostałe warstwy są z drewna gorszego gatunkowo. Cienka jest mozaika – ma około 8 mm; parkiet ma grubość około 2 cm (parkiet przemysłowy – około 2,2 cm), deski – od 1,4 do 3 cm. Grubsze są drewniane kostki brukowe – od 2,5 do 8 cm.

Najtrwalsze materiały na posadzkę drewnianą:

  • drewno egzotyczne - dzięki dużej twardości jest odporne na ścieranie, uszkodzenia, zarysowania. Niski współczynnik skurczu sprawia, że jest odporne na wilgoć;
  • drewno drzew liściastych, takich jak: dąb, jawor, klon - twarde, ale nieodporne na wilgoć jest drewno bukowe;
  • drewno I klasy - gwarantuje trwałość posadzki. Nie ma ciemnych sęków – mogą wypadać – ani przebarwień, które z czasem będą się pogłębiać; 
  • deski cięte z promienia drewna - na trwałość ma też wpływ sposób wstępnej obróbki drewna; najbardziej trwałe są deski wycięte z części między rdzeniem a skrajnymi słojami drewna, mniej trwałe są te zawierające rdzeń i tarcica boczna – ma sęki.

Miękkie, twarde i najtwardsze

Najtwardsze gatunki drewna pochodzą z egzotycznych krajów. Z rodzimych gatunków największą twardością charakteryzują się: dąb, jesion, klon, orzech, grusza, jawor, wiąz i grab. Średnio twarde są: modrzew, brzoza, olcha i wiśnia. Najbardziej miękkie jest zaś drewno sosnowe, świerkowe i jodłowe.
Posadzki z miękkiego i średnio twardego drewna powinny być stosowane w pomieszczeniach nienarażonych na duże obciążenia i duże natężenie ruchu. Nadają się więc do sypialni, gabinetów, pokoi wypoczynkowych. Drewno drzew iglastych łatwo zarysować, jest podatne na wgniecenia i mało odporne na wilgoć. Jeśli ma się znaleźć w miejscach wilgotnych, narażonych na ścieranie, musi być dobrze zabezpieczone. W miejscach, w które wnosi się piasek, brud, należy położyć maty zabezpieczające, wycieraczki.
Twarde drewno jest niezastąpione wszędzie tam, gdzie posadzka narażona jest na szybkie zużycie - w korytarzach, kuchniach, na schodach, w pokojach dziecinnych.