Drewniane podłogi nadają się do każdego pomieszczenia. Drewno jest także ponadczasowe i pasuje do aranżacji w każdym stylu. Wybór odpowiedniego koloru i rodzaju deske podłogowych pozwoli nam cieszyć się pięknymi drewnianymi podłogami wiele lat.

Drewniane podłogi: drewno nie tylko do salonu

Wybór odpowiedniego gatunku drewna na podłogę i jego impregnacja pozwoli na zastosowanie drewnianych podłóg również w kuchni i łazience. Jest to szczególnie praktyczne, gdy mamy salon połączony z kuchnią. Nie musimy wtedy dzielić podłogi różnymi rodzajami posadzek i dzięki temu wnętrze wydaje się bardziej spójne i harmonijne. Jest to praktyczne zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, ponieważ jednolity materiał na podłodze optycznie powiększy pomieszczenie.

SPRAWDŹ: jak dbać o lakierowaną drewnianą podłogę >>>

Najlepsze gatunki drewna do wykończenia podłogi do kuchni, czy drewno do łazienki lub na taras to drewna egzotyczne, takie jak merbau, tek, iroko, doussie czy padouk. Mają one dużą odporność na wilgoć oraz są dość twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Polskimi gatunkami drzewa, które możemy możemy zastosować do wykończenia podłogi w kuchni i łazience są dąb i modrzew.

Drewniane podłogi: jak dobrać drewno do wnętrza

Drewno jest materiałem bardzo uniwersalnym. Zależnie od wybarwienia drewna możemy dopasować je do aranżacji w dowolnym stylu. Naturalnie jasne gatunki drewna to na przykład sosna, lub olcha, ewentualnie jasny dąb lub orzech. Inne gatunki, na przykład drewna egzotyczne, zwykle mają ciemniejsze wybarwienie i dobrze wyglądają w aranżacjach klasycznych, retro, art deco, minimalistycznych, lub orientalnych. Jasne drewno doskonale pasuje do wnętrz w stylu prowansalskim, skandynawskim, shabby chic, francuskim, a także minimalistycznym. Jednak wszystko zależy od ogólnej wizji wnętrza. Ciemne drewniane podłogi również bardzo dobrze mogą prezentować się we wnętrzach kojarzonych z jasną kolorystyką. Poza tym zawsze istnieje możliwość przemalowania drewna na odpowiadający nam kolor. Z tego względu najlepiej jest wybierać jak najtrwalsze i odporne rodzaje drewna, takie jak dąb lub orzech. Dzięki użyciu drewnianych podłóg każde wnętrze stanie się bardziej przytulne i ciepłe.