Najbardziej popularnymi ozdobami wielkanocnymi są pisanki. Możemy je kupić gotowe lub zrobić samodzielnie, może nawet przy pomocy najmłodszych domowników? Pisanki w kolorach naturalnych świetnie będą wyglądały zrobione z nakrapianych jaj indyczych i przepiórczych. Różnią się znacznie wielkością, ale dzięki temu ładnie wyglądają zestawione razem. Zobaczcie jak KROK PO KROKU, wykorzystując różne materiały wykonać domowe pisanki. Warto się postarać, bo ładne i ciekawie udekorowane pisanki mogą się okazać małymi dziełami sztuki. Robiąc ozdoby wielkanocne nie zapominajmy także o piórach i świeżych kwiatach.
Czym i jak dekorować pisanki?
Jajka na pisanki można dekorować farbami, brokatem, woskiem, sznurkiem, wstążką, kolorową serwetką. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Elementy do dekoracji pisanek kupuj zawsze wtedy kiedy coś wpadnie Ci w oko lub coś Cię zainspiruje. Później albo tego nie będzie, albo zapomnisz gdzie to widziałeś albo zabraknie Ci na to czasu. Gdy pojawi się twórcza wena wystarczy kilka godzin na stworzenie autorskich i niepowtarzalnych, małych dzieł sztuki. Gotowe pisanki ułóż na dekoracyjnych półmiskach lub w misach, wydmuszki powieś na prawdziwych gałęziach. Pisankami możesz także udekorować świąteczne prezenty lub gościńce.
Pisanki z wydmuszek. Jak je przygotować?
Jeśli chcesz żeby przygotowane przez Ciebie pisanki przetrwały kilka lat przygotuj je z wydmuszek. Jak zrobić wydmuszki?
1. Umyj bardzo dokładnie skorupki i sparz je wrzątkiem.
2. Następnie delikatnie grubą igłą lub cienkim wiertłem (tylko nie bierz wiertarki, chyba, że to jest strusie jajo) zrób dwa otworki na końcach jajka (otwór w węższym końcu jajka powinien być większy).
3. Zawartość jajka najlepiej „wydmuchiwać” do naczynia - możesz ją później wykorzystać do przygotowania jajecznicy, omletu lub ciasta. By, mimo sparzenia skorupek wrzątkiem, ustrzec się salmonelli, do wydmuchiwania białka i żółtka używaj krótkiej słomki. Pamiętaj też, by zawsze po tym jaki miałeś kontakt z surowymi jajkami, dokładnie umyć ręce mydłem, najlepiej antybakteryjnym.
4. Wydmuszki dokładnie umyj pod bieżącą, zimną wodą – zapobiegnie to pozostaniu resztek surowego jajka wewnątrz, następnie ostrożnie znowu polej skorupki wrzątkiem – pozbędziesz się w ten sposób resztek tłuszczu. Teraz dokładnie je wysusz, na przykład na grzejniku (będzie szybciej). Tak oczyszczone wydmuszki możesz przechowywać nawet przez kilka lat. Teraz możesz zacząć je dekorować. Czasem gotowe, przygotowane do samodzielnego ozdabiania wydmuszki można kupić (tylko przed świętami) w kwiaciarniach lub w sklepach z materiałami dla hobbystów.
Pomysły jak dekorować pisanki w różnych stylach
Wydmuszki możesz dekorować na wiele różnych sposobów. Minimalistycznie, w wersji maksi, w stylu glamour lub etno.
1. Pisanki w stylu glamour. Na wydmuszce „narysuj” klejem kwiatek. Następnie włóż ją do pojemnika wypełnionego brokatem lub złotymi, dekoracyjnymi kuleczkami. W ten wyjątkowo prosty sposób ozdobisz wydmuszki robiąc różne wzory, nie tylko kwiatowe - możesz też pokryć brokatem całą jej powierzchnię.
2. Wzór w kropki uzyskasz przy pomocy stempla wyciętego ze sztywnej gąbki, zanurzonego w farbie.
3. Pisanki z wzorem batikowym. Obwiąż skorupki kolorowym papierem, tak jak się owija piłkę przędzą. Delikatnie ściśnij wydmuszkę mokrymi dłońmi, aż do momentu kiedy oplot pozostawi kolor na skorupce. Pozostaw całość do wyschnięcia. Podobny efekt uzyskasz owijając jajko papierową, kolorową serwetką. Sznurki możesz zdjąć lub pozostawić na pisankach. Pod sznurki możesz włożyć dodatkowo piórka.
4. A co powiesz na indiańskie motywy dekoracyjne? Wystarczy, że na skorupce naszkicujesz wymyślony wzór i poprawisz go pisakiem lub cieniutkim pędzelkiem zanurzonym w farbie, następnie pozostawisz do wyschnięcia. Gotowe pisanki ułóż w kamiennym naczyniu (może to być tradycyjny moździerz), wymoszczonym paseczkami papieru wyciętymi specjalnymi, karbowanymi nożyczkami.
Rada: tak przygotowane pisanki, w tej samie gamie kolorystycznej, umieść na ozdobnej paterze. Aranżacja będzie tym ciekawsza im więcej różnie udekorowanych wydmuszek wykorzystasz. Pomiędzy pisankami możesz położyć piórka. Wydmuszki możesz przechowywać przesz kilka lat, co roku dodając tylko kilka nowych.
Czytaj też: nowoczesne wnętrza na Wielkanoc. Wybieramy dekoracje
Pisanki ozdobione chińskimi stempelkami
Wydmuszki możesz też ozdobić stempelkami przygotowanymi samodzielnie z twardej gumy lub kupionymi w sklepie w chińskiej dzielnicy podczas podróży. Tak przygotowane pisanki najładniej będą się prezentowały ułożone na ozdobnej tacy lub pojedynczo, wyeksponowane jak cacko pod szklanym kloszem.
Rada: jeśli samodzielnie przygotowujesz stempelki możesz wycinać na nich wzory jakie tylko chcesz – mogą to być inicjały gości, szczęśliwe liczby… Jako stempelków możesz także używać małych monet lub guzików. Zanim zaczniesz stemplować skorupki jaj, radzimy najpierw sprawdzić efekt na kartce papieru. By przyśpieszyć wysychanie farby lub tuszu ułóż pisanki na grzejniku lub skorzystaj z suszarki do włosów. Jeśli stemplujesz wydmuszki prace ułatwi Ci umieszczenie ich na drewnianych patyczkach używanych do przygotowywania szaszłyków.