Wybieramy lampy i żyrandole. Aranżacja salonu - oświetlenie

 Salon i lampy

Oświetlenie salonu musi być dobrze zaplanowane

Fot. Mariusz Bykowski

Salon to centrum domu. Oświetlenie musi być więc dostosowane do funkcji pokoju dziennego. Jakie wybrać lampy i żyrandole do salonu, by był przytulny? Ładne oświetlenie do salonu: aranżacje.

Aranżacja salonu: wybieramy oświetlenie

Pokój dzienny łączy najczęściej kilka funkcji. Do odpoczynku potrzebne będzie światło miękkie, ciepłe, stwarzające przytulny klimat. Aranżacja salonu nie może się zatem obejść bez lampy (np. stojącej albo kinkietu) przy kanapie i obok ulubionego fotela. Żyrandole oświetlające cały pokój dzienny z góry to także dobry zabieg aranzacyjny. Jakie oświetlenie wybrać, aby pokój dzienny był dobrze wyeksponowany?

 Lampy

Fot. Mariusz Bykowski

Lampy do salonu

Pokój dzienny wart jest kupna lampy stojącej na stoliku czy komodzie. Aranżacja salonu, w którym chcemy czytać, potrzebuje lampy rzucającej dostatecznie jasne światło (może lampa pozwala regulować jego natężenie).
Trzeba też sprawdzić, czy bardzo jasne oświetlenie nie odbija się w telewizorze, bo to może przeszkadzać w oglądaniu. Ustawienie lampy niedaleko telewizora i skierowanie światła na ścianę za nim rozprasza mrok i sprawia, że oczy mniej się męczą.

NIE PRZEGAP

 Lampy

Fot. Piotr Mastalerz

Żyrandole i lampy punktowe

Oprócz lamp do czytania przy aranżacji salonu przydadzą się także żyrandole i lampy miejscowe. Na ścianie można powiesić halogeny lub świetlówki, które punktowo podświetlą i wyeksponują obrazy i zdjęcia.
Również oświetlenie przedmiotów w przeszklonej witrynie stanowić będzie dodatkową dekorację. Jednym ze sposobów, by oswietlic pokój dzienny to zamontowanie lampy w panelu podsufitowym lub w regale meblowym.
Żyrandole przydadzą się jeśli aranżacja salonu zakłada stół w pokoju dziennym. Oświetlenie górne jest wtedy konieczne. Powieszenie żyrandola bywa jednak problematyczne i trzeba sprawdzić, w którym miejscu najlepiej się on zaprezentuje.
Nad stolikiem przy kanapach dobrze jest powiesić lampy o regulowanej wysokości.

 Lampy

Fot. Marcin Czechowicz

Ocena: 0
Tekst: Barbara Ceran , Tekst: Małgorzata Nadziejko-Stefanowicz Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY