W dobrym świetle, czyli wybieramy nowoczesne lampy

Odpowiednio dobrane oświetlenie stanowi swoiste ukoronowanie wystroju, a same lampy pełnią funkcje i praktyczne, i dekoracyjne. Na jakie lampy postawić, by cieszyć się pięknym designem w swoim domu? Proponujemy styl nowoczesny. Dzięki bogactwu wzorów, form i materiałów każdy miłośnik pięknego oświetlenia znajdzie wymarzone lampy dla siebie.

Lampy TK Lighting
Lampy TK Lighting
Lampy TK Lighting
Lampa sufitowa TK Lighting
Lampy TK Lighting

Nowoczesne lampy wyróżniają się prostymi, ale dość intrygującymi formami. Daleko im chociażby do przepychu klasycznych żyrandoli. Współczesne wnętrza także się zmieniają – salon coraz częściej łączy się z kuchnią, a np. w sypialni dodatkowo pracujemy czy realizujemy hobby. Sprytnie dobrane oświetlenie w pełni współgra z bieżącymi potrzebami domowników.

Lampy dobierane odpowiednio do funkcji

Podstawą jest oświetlenie górne, czyli lampa sufitowa. Jest potrzebna do tego, by rozświetlić cały pokój, np. gdy wchodzisz do niego wieczorem albo sprzątasz. Ponieważ współczesne mieszkania są niższe niż chociażby te w dawnych kamienicach, okazała żyrandole mogą przytłaczać wystrój. Z pomocą przychodzą płaskie lampy sufitowe, czyli plafony, albo też nowoczesne wariacje na temat klasycznej formy żyrandola. Dobry przykład stanowią lampy z kolekcji Galaxy – zwłaszcza sufitowa składająca się z czterech kloszy w formie klatki. Co więcej, każdy z nich wyróżnia się nieco inną formą. Oryginalne kształty abażurów są lekkie optycznie, a przy tym znakomicie wpisujące się w modny styl loftowy. Podobnie lampy z kolekcji Retro z minimalistycznymi oprawkami i dekoracyjnymi żarówkami zamiast abażurów.

 Lampy TK Lighting

Lekka optycznie lampa sufitowa jako główne oświetlenie salonu

Fot. Mat. prasowe: TK Lighting

Każda strefa w pomieszczeniu powinna mieć swoje dodatkowe oświetlenie, tzw. zadaniowe. Dobry przykład stanowi stół jadalniany. Jeśli jest okrągły lub kwadratowy, wystarczy powiesić nad nim jedną lampę. Nad prostokątnym, zwłaszcza długim, świetnie sprawdzą się dwie lub trzy. I to zresztą daje nam możliwość wprowadzenia ciekawego designu do strefy jadalnianej. Ponieważ optymalna odległość blatu od klosza to 55-60 cm, warto postawić na lampy niżej zawieszone, o ciekawych formach. Nie bójmy się różnych kloszy, ale takich, które mają jakiś punkt wspólny – np. podobny kształt, ale inne kolory, bądź odwrotnie. Klosze mogą też się znajdować na różnych wysokościach, co daje ciekawy efekt aranżacyjny (lampa Yoda Black czy Yoda White).

NIE PRZEGAP

 Lampy TK Lighting

Lampy nad wyspą kuchenną z kloszami na różnych wysokościach - dobrze oświetlają i dynamizują wnętrze

Fot. Mat. prasowe: TK Lighting

Jeśli zaś aranżujesz kącik do czytania, przy fotelu lub kanapie postaw lampę podłogową z kloszem otwartym od dołu. Dobrym rozwiązaniem jest taka z regulowanym ramieniem. Wtedy łatwo skierować światło na książkę czy gazetę. Źródło światła powinno mieć moc odpowiadającą minimum 60 watom tradycyjnej żarówki.

Dziś do łask wracają rozwiązania popularne jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Można więc skusić się na lampę na trójnogu w stylu retro (np. modele z serii Lami) albo lampę połączoną ze stolikiem (Lama, Cleo, Tori).

Równie istotny jest nastrój tworzony przez oświetlenie. Budują go lampy podłogowe, stołowe, kinkiety ze źródłami światła o niewielkiej mocy i o ciepłej temperaturze barwowej (poniżej 3000 K). Te punkty świetlne zaplanuj w paru miejscach na różnych wysokościach. Oświetl nimi ciekawsze fragmenty wnętrza. Powiększysz je też optycznie, stawiając jedną z lamp w jego w narożniku.

Trendy wnętrzarskie a nowoczesne oświetlenie

Rok 2017 przyniósł wiele ciekawych rozwiązań we wnętrzach, które pozwalają ożywić wystrój mieszkania. Najnowsze trendy wnętrzarskie widać także w nowoczesnych projektach oświetlenia. Na co warto zwrócić uwagę?

Geometryczny dekor na topie: intrygującą dekorację wnętrza stanowią lampy z kloszami, w których wzory wycinane są laserowo. Przekłada się to na niezwykłą precyzję wykonania, a także wysoką jakość lamp.

 Lampy TK Lighting

Metalowy klosz z wzorami wycinanymi laserowo, czyli nowoczesny design w duecie z wysoką jakością wykonania

Fot. Mat. prasowe: TK Lighting

Styl loftowy: mimo że lofty nie są czymś nowym, design nimi inspirowany wciąż ma się dobrze. Warto więc zainteresować się nieco surowszymi lampami, ale o fantazyjnych formach. W nowoczesnych wnętrzach świetnie prezentują się metalowe klosze, zwłaszcza w formie klatek albo z geometrycznymi wzorami.

Wielki powrót retro: moda na styl lat 50. i 60. trwa od kilku lat. W Polsce idzie w parze z odkrywaniem designu z czasów PRL. Drobne dekoracje w stylu retro, takie jak praktyczne lampy, wyróżniają się elegancką kolorystyką (czerń, złoto, miedź, mosiądz), geometrycznymi bądź organicznymi formami i dużą uniwersalnością – można je wybierać do mieszkań w różnych stylach.

Nowa odsłona stylu glamour: współczesny glamour to już nie rzucający się w oczy luksus, lecz wysmakowane, eleganckie detale. W przypadku lamp chodzi o precyzyjne zdobienia w takich kolorach, jak złoty, srebrny czy odcień mosiądzu. Doskonałym designerskim wcieleniem tego trendu są chociażby lampy z kolekcji Goldi Black czy Yoda Black.

Więcej na temat nowoczesnych lamp: www.tk-lighting.eu

Ocena: 0
Zdjęcia: Mat. prasowe: TK Lighting

POLECANE ARTYKUŁY