Telewizor z WiFi: jak działa, co wybrać? Przewodnik zakupowy

2019-06-25 15:53

Telewizor z WiFi to taki, który oferuje dostęp do funkcji Smart TV. Dzięki WiFi w telewizorze zyskujemy Netfliksa, Player.pl, YouTube, HBO Go i wiele innych aplikacji. Jednak nie każdy telewizor z WiFi jest taki sam. Warto o tym pamiętać przy zakupie nowego sprzętu. Radzimy, jaki wybrać i na co zwrócić uwagę.

Telewizor z WiFi
Autor: materiały prasowe SONY Telewizor z WiFi (Smart TV) Sony XG95 w nowoczesnym salonie

Spis treści

  1. Świat telewizji się zmienia – zmieniają się więc telewizory
  2. Telewizor z WiFi, czyli telewizor ze Smart TV
  3. Mały telewizor z WiFi – czy warto?
  4. Jakie telewizory WiFi / Smart TV warto wybrać?
  5. Niepewna przyszłość, czyli problem z aktualizacjami telewizorów

Telewizor z WiFi nie jest już nowością – pierwsze takie ekrany pojawiły się na rynku jakieś dziesięć lat temu. Jednak początkowo producenci starali się zrobić z telewizora przerośnięty tablet: z przeglądarką internetową i aplikacjami będącymi nową wersją teletekstu (telegazety). Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. WiFi w telewizorze służy przede wszystkim do wygodnego dostępu do treści wideo.

Świat telewizji się zmienia – zmieniają się więc telewizory

Po co nam telewizor z WiFi? Odpowiedź jest prosta: do wygodnego dostępu do serwisów VOD, takich jak Ipla, Player.pl, Netflix, YouTube, Amazon Video Prime, Apple TV App, HBO GO i innych. Przestajemy oglądać tradycyjne kanały telewizyjne na rzecz treści dostępnych w każdej chwili z aplikacji, za które płacimy abonament lub korzystamy za darmo, oglądając reklamy. To wielka zmiana w sposobie konsumowania treści wideo, która staje się domeną coraz większej liczby gospodarstw domowych w Polsce. Do nowej metody przekonują się także starsze osoby. A to właśnie telewizor jest najwygodniejszym sposobem na oglądanie na dużym ekranie i w komfortowych warunkach tego, co do niedawna śledziliśmy głównie na ekranie smartfona, tabletu czy laptopa.

..  Telewizory OLED: właściwości i zalety >>>

Telewizor z WiFi, czyli telewizor ze Smart TV

Sama obecność WiFi na pokładzie telewizora znaczy tylko tyle, że jest on w stanie bezprzewodowo połączyć się z internetem (musimy mieć w domu oczywiście router). O tym, jak będzie wyglądało korzystanie z WiFi i jakie aplikacje zobaczymy, decyduje system operacyjny danego telewizora – inaczej nazywany platformą Smart TV. W telewizorach LG będzie to WebOS, w ekranach Samsunga Tizen, u Philipsa, Sony, TCL – Android TV lub autorskie platformy. Także u innych producentów są dostępne własne mniej lub bardziej udane rozwiązania. Warto sprawdzić przed zakupem, jak wygląda interfejs oraz jakie są aktualnie dostępne aplikacje. Upierajmy się w sklepie, aby móc zobaczyć pilota do danego telewizora i przetestować nawigację po menu, a więc to, jak system działa w rzeczywistości. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami są bowiem naprawdę znaczne.

Mały telewizor z WiFi – czy warto?

Wiele osób wciąż poszukuje telewizorów 32 cale lub 40 cali, w tym telewizorów 32-calowych z WiFi. Co prawda na rynku zdarzają się takie modele – ostatnio TCL wypuściło ekrany 32- i 40-calowe z systemem Android TV. Trzeba jednak pamiętać, że niewiele droższe są telewizory nawet 55-calowe z rozdzielczością 4K. W niektórych przypadkach zamiast kupować nowy telewizor z WiFi, można pomyśleć o zakupie dodatkowej przystawki. Unikniemy wtedy większych wydatków. A lepiej kupić już taką tanią przystawkę do starego 32-calowego telewizora niż inwestować w mały telewizor. Pamiętajmy, że to zakup na kilka lat, warto więc nieco dopłacić, by cieszyć się dobrym systemem Smart TV, wysoką jakością wykonania, ładnym wyglądem i świetnym obrazem niż później żałować. Zweryfikujmy swoje wybory, przeglądając kilka różnych modeli. Bądźmy jednak sceptycznie wobec porad sprzedawców w elektromarketach. Wielu z nich stara się niestety „wypchnąć” z magazynu przestarzałe modele lub telewizory konkretnego producenta. Sprawdzajmy recenzje, rankingi i weryfikujmy to, co jest dostępne w sprzedaży.

..  Wybieramy głośniki do telewizora >>>

Jakie telewizory WiFi / Smart TV warto wybrać?

Ciekawą propozycją jest Philips 55pUS7334 z ambilight, metalowym wykończeniem, ale przede wszystkim systemem Android TV na pokładzie i mocnym procesorem. Tanią, ale sprawdzoną propozycją jest Samsung NU7172. Bardzo stylowym modelem, choć nie zachwycającym tak bardzo obrazem jest Samsung QE55Q60R. Dla osób bardziej wymagających lepszy będzie Samsung Q90R.

W przypadku LG świetnym wyborem jest OLED C9, ale już za 1200 zł można mieć 32-calowy model LG 32LM630 z WiFi i webOS. W przypadku telewizorów Toshiba również znajdziemy WiFi w małych calach (jak w 32W28263DG). Nawet przy dużych modelach producent kusi ceną oraz dodatkowymi funkcjami, jak Dolby Vision. Wybór jest szeroki, ale wszystko zależy od osobistych preferencji i oczekiwań.

Niepewna przyszłość, czyli problem z aktualizacjami telewizorów

Niestety Smart TV, a tym samym telewizory z WiFi mają też swoją ciemną stronę. Po zakupie w większości modelów nie możemy liczyć na większe aktualizacje i pojawianie się nowości. Może zdarzyć się tak, że za 2-3 lata niektóre aplikacje znikną lub przestaną działać. Nikt niestety nie daje nam na to żadnej gwarancji, a przecież telewizor kupowany jest co najmniej na kilka lat. Dlatego często właśnie warto traktować go jedynie jako wyświetlacz, a korzystać z zewnętrznych urządzeń.

Telewizor z WiFi to standard, ale to, jak działa, zależy już wyłącznie od konkretnej platformy. Te są zaś różne i warto je przetestować przed zakupem.

..  Wzmacniacz sygnału WiFi: jak wzmocnić sieć WiFi w mieszkaniu? >>>

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?