Szafka RTV – konieczna czy zbędna? Urządzamy kącik multimedialny

2017-11-29 17:55

Telewizor w dużym pokoju to rzecz niemal obowiązkowa, zwykle jednak na samym ekranie się nie kończy. Niezależnie od tego, czy wisi na ścianie, czy stoi na szafce RTV, i tak potrzebujemy dodatkowego miejsca, gdzie będziemy mogli pomieścić urządzenia do niego podłączane. Wtedy pojawia się problem, jak pogodzić estetykę z funkcjonalnością. Radzimy, jak dobrze zorganizować nowoczesny kącik multimedialny.

Spis treści

  1. Szafka RTV – kiedy można z niej zrezygnować?
  2. Co podłączamy pod telewizor?
  3. Najlepsza szafka RTV, czyli jaka?

Szafka RTV – kiedy można z niej zrezygnować?

Telewizor bez dodatkowych osprzętów? To jak najbardziej możliwe, choć trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami: brak dekodera telewizyjnego, odtwarzacza DVD/Blu-ray czy konsoli do gier. Wtedy telewizor możemy spokojnie powiesić na ścianie, pamiętając jedynie o dwóch przewodach – zasilającym oraz antenowym. Co ważne, wiele telewizorów ze średniej i wyższej półki wyposażonych jest w tunery telewizji kablowej i satelitarnej oraz moduły CAM. Dzięki temu bez dekodera będziemy mogli korzystać z oferty telewizji naziemnej, a także platform satelitarnych czy kablówek. W dodatku dzięki funkcji Smart TV na telewizorze mamy dostęp do aplikacji (takich jak np. Netflix, Amazon Video Prime, Ipla, Player.pl, YouTube) i usług wypożyczania filmów na równi z premierą na płytach DVD.

..  5 sposobów na ukrycie kabli TV w salonie – czas je poznać! >>>

..  Jak ustawić telewizor w salonie? Porady i ZDJĘCIA >>>

Co podłączamy pod telewizor?

Jeśli zależy nam na filmach w lepszej jakości, ktoś z domowników pasjonuje się grami albo chcemy cieszyć się dobrym dźwiękiem, to potrzebujemy licznych dodatkowych sprzętów. Choć bez dekodera można żyć, to warto go rozważyć, ponieważ umożliwia on wygodne nagrywanie nawet kilku programów jednocześnie. Nie musimy też się martwić o zmianę parametrów kanałów czy dodanie nowych. Te będą się pojawiać i aktualizować automatycznie przez operatora. Netflix i pozostałe serwisy VOD to świetne usługi, ale na przykład ceny filmów w cyfrowych wypożyczalniach, jak iTunes czy Google Play, są porównywalne z tymi w pudełkach.

W przypadku gdy jest w nas żyłka kolekcjonera i mamy odpowiednią ilość miejsca, z pewnością część filmów zapragniemy mieć na półkach. Wtedy potrzebujemy odtwarzacza filmów obsługującego najnowsze formaty (UHD Blu-ray, czyli filmy z ultrawysoką rozdzielczością 4K i poszerzoną paletą kolorów). Może to być oddzielne urządzenie albo konsola do gier. PS4 i PS4 Pro wspierają odtwarzanie filmów Blu-ray, natomiast Xbox One S i Xbox One X – także wspomnianego UHD Blu-ray. Hitem tego roku jest jednak jeszcze inna konsola – Nintendo Switch. Może się więc okazać, że pod telewizorem znaleźć się musi miejsce nie dla jednej konsoli, ale dla dwóch. Do tego mogą dojść przeróżne odtwarzacze multimedialne, jak Apple TV, Nvidia Shield czy Popcorn Hour, dające dostęp do dodatkowych aplikacji.

Osoby lubujące się w muzyce mogą też dołożyć do wszystkiego dodatkowy odtwarzacz CD lub gramofon. Wtedy niezbędny będzie również wzmacniacz oraz zestaw kolumn głośnikowych.

..  Głośniki w roli praktycznych dekoracji – trendy z targów IFA >>>

Warto wiedzieć: szafka RTV to dobre miejsce także na router od internetu. Co za tym idzie, może się tam znaleźć dysk sieciowy robiący kopie bezpieczeństwa wszystkich komputerów w domu i gromadzący nasze zdjęcia oraz inne pliki. Mając elementy SmartHome, musimy znaleźć też miejsce na małą centralkę, nawet jeśli mówimy tu tylko o żarówkach IKEA Tradfri czy Philips Hue.

Najlepsza szafka RTV, czyli jaka?

Sprzętów w pokoju dziennym może być naprawdę dużo i jeśli chcemy zachować porządek, warto już na etapie meblowania myśleć przyszłościowo. Kolejne urządzenia mogą pojawić się w każdej chwili. Przy zakupie szafki RTV, zlecaniu jej stolarzowi czy projektantowi trzeba uwzględnić kilka kwestii. Przede wszystkim sprzęty elektryczne lubią się mocno nagrzewać, dlatego stawianie ich jeden na drugim nie jest rekomendowane, ponieważ może się to odbić na ich żywotności. Potrzebujemy więc pewnej przestrzeni, półek oraz najlepiej dobrego odpływu powietrza, np. przez szczelinę u góry.

..  Aranżacja ściany z telewizorem: 20 pomysłów >>>

Drugą kwestią jest obsługa urządzeń. Najczęściej będziemy to robić z kanapy za pomocą pilota, a co bardziej prawdopodobne – kilku pilotów. Zdecydowana większość kontrolerów działa na podczerwień, a to oznacza, że wszystkie urządzenia muszą być w zasięgu. Jeśli nam to nie przeszkadza, sprzęty mogą być widoczne i stać na półkach otwartej szafki. Wiele osób może to jednak irytować, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zamknięcie ich za czarną szybą lub za tkaniną. Przy czym pamiętajmy, że nie wszystkie materiały i przyciemniane szyby przepuszczają sygnał podczerwieni tak samo skutecznie.

Ostatnią kwestią są przewody, których będzie sporo. Dobrze jest w szafce mieć listwę antyprzepięciową. Ułatwi ona podłączanie sprzętów, wyłączanie ich na czas wyjazdu, a także zabezpieczy przed przeładowaniami w sieci elektrycznej. Do tego dochodzą jeszcze połączenia pomiędzy urządzeniami a telewizorem. Coraz więcej modeli telewizorów ma system maskowania kabli, więc po wyprowadzeniu ich z szafki będzie to bardzo estetyczne. Ciekawe rozwiązania znajdziemy w telewizorach Samsunga z serii UHD Premium i QLED, które mają małe pudełko „OneConnect Box”. Dzięki niemu wszystkie podłączenia będą miały miejsce jeszcze w szafce RTV, a do telewizora wyciągnięty jest tylko pojedynczy przewód.

Dobra rada: wybierając się do sklepu po szafkę RTV, warto zebrać wymiary największych sprzętów, które chcemy w niej umieścić.

Szafka RTV może być estetyczna i praktyczna. Dużo też zależy od naszych sprzętowych potrzeb. Spokojnie można jednak pogodzić potrzeby zarówno fanów gadżetów, jak i zwolenników minimalizmu.

Nasi Partnerzy polecają