Ludwik XV i Ludwik XVI - zapoczątkowali styl dekoratorski, który przetrwał do naszych czasów. To od ich imienia, szykowne i stylowe meble zyskały miano „ludwików". Czym różni się styl Ludwika XV od stylu Ludwika XVI? Jak rozpoznać je we wnętrzu? Z czym zestawić meble ludwikowskie?

„Ludwiki": stylowe meble we wnętrzu

Styl Ludwika XV to francuskie rokoko. Do cech charakterystycznych zaliczymy przede wszystkim dekoracyjność i wyrafinowaną elegancję. Stylowe meble o falistych liniach bogato zdobiono motywami kwiatów, liści czy muszli. Meble skrzyniowe oklejano natomiast fornirami i dekorowano kawałkami metalu, kości i marmuru. Całości nadawano iście królewski wygląd poprzez złocenie brązami. Wyraźne cechy tego stylu przejawiały się choćby w esowato wygiętych nogach z dekorowanym kolanem, które wykorzystywane były zarówno w stołach, krzesłach i fotelach. Kabriolowe nogi mebli do tej pory są znakiem charakterystycznym pozwalającym rozpoznać przynależność do konkretnego stylu. Z kolei styl Ludwika XVI to początek klasycyzmu, gdzie dominowało zainteresowanie antykiem. Do cechy wyróżniających styl Ludwika XVI zaliczymy przede wszystkim klasyczną prostotę form oraz zamiłowanie do symetrii. W przeciwieństwie do poprzednika, tutaj mamy do czynienia z oszczędną dekoracją. Wyraźny jest także zanik mody na faliste nogi. Podstawy sof, krzeseł i foteli nabrały wrzecionowatego kształtu, a zdobione były jedynie niewielkim żłobkowaniem. W stylistyce zaczęły pojawiać się wyraźne motywy stylizowane antykiem, takie jak kwiaty, girlandy czy meander.

Odnawiamy stare meble: dowiedz się więcej o meblach ludwikowskich

Meble ludwikowskie we współczesnej aranżacji

Jeśli jesteśmy miłośnikami stylowych mebli, ale wciąż obawiamy się przeniesienia ludwikowskiego stylu do swojego wnętrza pamiętajmy, że wnętrze mieszkalne może być urządzone według panujących trendów. Idealnie zaprezentuje się nowoczesna aranżacja wnętrz, do której przemycimy stylowy mebel. Dozwolone jest swobodne łączenie różnych stylistyk, przemalowywanie poszczególnych elementów, a nawet nadawanie im nowego wyrazu w postaci wzorów. Myśląc o wnętrzach urządzonych w stylu Ludwika XV widzimy jasne przestrzenie skąpane w pastelowych barwach. Pamiętajmy jednak, że idealnym tłem dla stylowych mebli mogą być ciemne, wyrafinowane kolory. Ostatnie lata to prawdziwe odrodzenie stylu dekoratorskiego zapoczątkowanego przez francuskich króli. W aranżacji wnętrz coraz częściej pojawiają się wierne kopie mebli ludwikowskich, a projektanci coraz chętniej odwołują się do francuskiego szyku i stylu. W efekcie powstają oryginalne wnętrza wyróżniające się niecodzienną elegancją.