Zbliżają się Święta Wielkanocne, czas rodzinnych spotkań wisi w powietrzu. Powoli planujemy świąteczne potrawy i dekoracje, sposób podjęcia naszych gości i usadzenia ich we właściwym miejscu przy stole... no właśnie – stół w jadalni! Czy aby na pewno jesteśmy z niego zadowoleni? Czy właściwie spełnia swoją funkcję w naszym domu?

Zabytkowy stół w jadalni: stylowe stoły w nowoczesnych wnętrzach

Zdecydowaną przewagę nad masowo wykonywanymi współcześnie stołami mają drewniane standardy stolarskiego rzemiosła minionych epok. Jak powinien wyglądać stylowy zabytkowy stół w jadalni? Co wpływa na ponadczasowe walory zabytkowych stołów? Oto kilka cech, które czynią zabytkowe stoły niezastąpionymi meblami w każdej, nawet nowoczesnej jadalni:

· masywne wykonanie

Stoły uznawane dziś za zabytkowe wykonywane były z myślą o co najmniej kilku pokoleniach ich użytkowników. Masywne stoły powstawały często w rodzinnych zakładach rzemieślniczych i były dziełami rąk własnych stolarzy i mistrzów snycerskiego rzemiosła. Projekt zabytkowego stołu do jadalni powstawał w oparciu o wieloletnie doświadczenie wielu pokoleń, sprawdzone i funkcjonalne rozwiązania i lokalny ornament, a każda ich część i najmniejszy element były pieczołowicie dopracowywane. Oprócz masywnej konstrukcji z litego drewna (meble te były zazwyczaj bardzo ciężkie) zabytkowe stoły charakteryzowały się  doskonałym wykończeniem politurą, która nadawała meblowi niezrównanego blasku i gładkość powierzchni.

· regulacja wielkości blatu

Zabytkowe stoły posiadały osobliwą możliwość dostosowania jego powierzchni do liczby podejmowanych gości. Stoły z przełomu XIX/XX wieku jak i te nieco późniejsze, charakteryzują się przemyślanym projektem, uwzględniającym zarówno codzienne użytkowanie stołu, jak i okoliczności szczególne jak święta, imieniny, chrzciny... Dawniej meble projektowano na lata i wielofunkcyjnie. Miały żyć wraz z rytmem życia domowników, dopasowując się do danego celu i okazji.

· ponadczasowe wzornictwo i styl

Elegancji, stylowości i sznytu przedwojennym meblom odmówić dziś już nie można. Przepiękne wykończenia wciąż dziś drogim fornirem, idealnie okrągłe blaty czy masywne, profilowane nogi stołu to kwintesencja dobrego stylu w jadalni. Stylowy, zabytkowy stół – okraszony nawet na wskroś nowoczesnymi krzesłami – przydaje wnętrzu nutkę nostalgii, rodzinnej refleksji i naprawdę dużo miejsca na rodzinne spotkania świąteczne!