Stół – różne wcielenia jednego mebla. Tradycja czy nowoczesność?

Stół w pokoju dziennym, u szczęśliwców w jadalni, to według tradycji najważniejszy mebel w domu. To właśnie przy stole spędzamy czas z domownikami podczas codziennych posiłków, a z rodziną i przyjaciółmi podczas świąt i spotkań towarzyskich.

Industrialny stół ze szklanym blatem
Stół z kamiennym blatem
Nowoczesny stół z białym blatem
Stary stół z litego drewna
Stół industrialny z drewnianym blatem

Stół ? Oczywiście! Ale jaki: drewniany, ze szklanym blatem, rozkładany, prostokątny czy okrągły? W stylu klasycznym, glamour czy w stylu nowoczesnym? Możliwości mamy naprawdę wiele. Możemy trzymać się stylistyki dominującej w pokoju dziennym, ale możemy też  wstawić stół na przekór – do pokoju w stylu nowoczesnym możemy wstawić stary stół drewniany. Wszystko zależy od tego co już posiadamy i co nam w duszy gra. Nawet jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesności, stary stół ma zawsze to „coś”…

Stół w stylu nowoczesnym

Wybór stołów do jadalni jest naprawdę ogromny. Zwłaszcza stołów w stylu nowoczesnym. Są one bardzo proste, wykonane z jednego materiału, na przykład z drewna, lub łączone: fornir i metal, fornir i szkło lub w wersji minimalistycznej metal i szkło. Każdy na pewno dopasuje coś do swojego pokoju dziennego. Niektórzy producenci niestety nie ułatwiają nam podjęcia decyzji, ponieważ jeden model stołu produkują w trzech wersjach. Drewniane nogi i taki sam blat, drewniane nogi i blat z czarnego szkła, lub drewniana podstawa i blat z przezroczystego szkła. Czasem zdarza się, że taki nowoczesny stół jest wykorzystywany w salach konferencyjnych firm lub gabinetach prezesów. Stół w stylu nowoczesnym może być prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Wyróżniają go natomiast zdecydowanie proste, bez ozdób nogi, i taki sam, prosty w formie blat.

Stół w stylu klasycznym

Stoły, które dzisiaj nazywamy klasycznymi wykonywane były tak, by mogły służyć kilku pokoleniom. Stąd wytrzymały materiał czyli lite drewno doskonale się tutaj sprawdza. Z upływem lat nabiera patyny, pięknie się starzeje i staje się coraz ładniejszy. Wszelkie zadrapania i uszkodzenia przypominają różne historie i sytuacje rodzinne. Spotykając się raz na jakiś czas przy takim stole z rodziną mamy na pewno co wspominać. Forma stołu w stylu klasycznym jest zdecydowanie bardziej ozdobna. Stół posiada stylizowane, toczone lub profilowane nogi i drewniany blat. Czasem drewniany blat przykryty jest szkłem, ale nigdy nie jest to samo szkło.

Stół w stylu glamour

Stół w stylu glamour jest zazwyczaj połączeniem elementów klasycznych i nowoczesnych. Posiada gięte nogi, ale proste, bez żadnych ozdób, wykonane z lakierowanego mdf – u, i szklany blat: przezroczysty lub lakierowany. W swojej tradycyjnej ale uproszczonej formie wykonany jest zawsze z nowoczesnych materiałów.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Le Pukka materiały prasowe, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe Hubsch, Michał Skorupski, Materiały prasowe House Doctor, Materiały prasowe Porro, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY