Stół rodzinny, czyli mebel łączący pokolenia

Stół rodzinny łączy pokolenia, jest centrum domowego życia. Przy stole integruje się rodzina, dla każdego zawsze jest miejsce. Codziennie jemy tu chociaż jeden wspólny posiłek, rozmawiamy i celebrujemy spotkania towarzyskie, dzieci odrabiają lekcje, czasem pracujemy. Paradoksalnie im bardziej jesteśmy zabiegani, im więcej mamy zajęć, tym chętniej jemy w domu. Przy stole właśnie.

Stół Nature VOX
Stół Nature VOX
Stół Nature VOX
Stół Spot VOX
Stół Spot VOX

Specjaliści przewidujący trendy twierdzą, że w najbliższej przyszłości stół będzie zdecydowanie najważniejszym meblem w domu, zaraz po łóżku. Także dla współczesnego Nomady, często zmieniającego miejsce zamieszkania. Jest meblem mobilnym – można go zabrać podczas przeprowadzki. Przy stole jemy wspólne posiłki, pracujemy, rozmawiamy z rodziną i znajomymi, także tymi w odległych częściach świata, korzystając z komunikatorów. Stół w domu rodzinnym porządkuje wspólną przestrzeń wyznaczając granicę pomiędzy salonem i kuchnią.

Dlaczego mówimy, że stół łączy pokolenia?

Mówimy, że stół jest meblem łączącym pokolenia. Dlaczego? Bo przy stole spotyka się cała rodzina, czasem dołączają znajomi i przyjaciele w każdym wieku. Podczas codziennych posiłków, okolicznościowych uroczystości, świąt, rodzinnych rozmów, gry w planszówki. Przy stole umieszczonym w salonie z kuchnią dzieci lubią odrabiać lekcje. Mają wtedy kontakt z osobą przygotowującą obiad, czują się bezpieczne wśród najbliższych. W domach rodzinnych staramy się chociaż raz dziennie spotkać przy wspólnym posiłku. Udaje się to najczęściej wieczorem, przy obiedzie lub kolacji. Rozmawiamy o tym co się wydarzyło w ciągu dnia, żartujemy lub snujemy plany na wakacje. Przy stole zapada też wiele ważnych, rodzinnych decyzji. Nawet w najmniejszym mieszkaniu nie wyobrażamy sobie świąt i rodzinnych uroczystości bez biesiady przy stole. Cenimy także czas spędzony ze znajomymi i przyjaciółmi. Po wspólnym gotowaniu, siadamy przy stole, jemy, rozmawiamy. Stół, zwłaszcza okrągły, jest meblem wyjątkowo egalitarnym - jest przy nim miejsce zawsze i dla każdego.

Czy istnieje idealny stół rodzinny?

Wybierając stół zastanawiamy się jakiej powinien być wielkości? Z jakiego materiału? Naturalnego drewna, lakierowanego MDF-u, a może ze szklanym blatem? Czy powinien być rozkładany, prostokątny, a może okrągły? Bierzemy też pod uwagę wielkość pomieszczenia, liczbę i wiek domowników, styl życia. Odpowiadając na te pytania przybliżamy się określenia, który stół będzie naszym idealnym. Na pewno okaże się, że innego stołu potrzebuje para w swoim pierwszym, małym mieszkaniu, innego rodzice z dziećmi w wieku szkolnym, jeszcze innego rodzina wielopokoleniowa i ci, którym często zdarza się pracować w domu.

Wybieramy stół idealny dla małej i dużej rodziny

Idealnym stołem w małym mieszkaniu dla pary będzie prosty, minimalistyczny mebel, prostokątny lub okrągły, proporcjonalny do wielkości pokoju. Przy stole Balance marki VOX można zjeść wspólny posiłek lub popracować przy komputerze – stół może także pełnić rolę biurka. Niekoniecznie musi posiadać funkcję rozkładania.

 Stół Balance VOX do małego mieszkania

Stół rodzinny do małego mieszkania dla pary. Wyznacza granicę pomiędzy kuchnią i jadalnią, można przy nim także pracować w razie potrzeby, jak przy biurku.

Fot. materiały prasowe Vox

Rodzinie z dziećmi w wieku szkolnym przyda się stół z pojemnymi szufladami i sprytnie zaprojektowanymi schowkami -  z kolekcji  4 You firmy VOX. Stół ustawiony w salonie z kuchnią służy nam jako miejsce wspólnych posiłków i biurko do odrabiania lekcji (zaprojektowano w nim otwór, przez który możemy przełożyć kable). W szufladach schowamy zapas papierowych serwetek, podkładki pod talerze, drobne akcesoria, a dzieci ołówki, kredki, nożyczki, itp. W sprytnie zaprojektowanym schowku na środku stołu możemy umieścić świeże kwiaty lub zioła – ładną i naturalną ozdobę jadalni. Funkcja rozkładania przydaje się podczas odwiedzin gości, świąt i uroczystości rodzinnych, czy kinderbali. Przy stole 4 You firmy VOX z pomysłowymi schowkami i szufladami możemy także realizować ulubione hobby. W razie potrzeby motki włóczki, szpulki z nićmi, skrawki gazet błyskawicznie znikają… Dwa rodzaje wykończenia: biała okleina i dąb pozwalają na swobodną aranżację stołu w salonie w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i skandynawskim. Zaokrąglone brzegi są bezpieczne dla dzieci.

 Stół rodzinny 4You VOX z szufladami i schowkami

Stół 4 You marki VOX z pojemnymi szufladami i schowkami oprócz swojej podstawowej funkcji w jadalni może pełnić rolę biurka dla dzieci i dorosłych. W pojemnych, dwukolorowych szufladach możemy chować akcesoria kuchenne i biurowe. W ciekawie zaprojektowanym schowku w środkowej części możemy umieścić dekoracyjne świeże zioła, kwiaty itp.

Fot. materiały prasowe Vox

W rodzinie wielopokoleniowej zazwyczaj przestrzegane są codzienne wspólne posiłki. Tu dobrym wyborem będzie stół z możliwością rozłożenia i powiększenia. Stół z kolekcji 3D VOX jest prosty w formie, z rozsuwanym blatem, idealny do pracy oraz wspólnych posiłków dla większej liczby osób podczas świąt i spotkań towarzyskich. Taki mebel przyda się także rodzinom, które prowadzą dom otwarty, często przyjmują gości. Rozkładany stół z kolekcji 3D VOX będzie także idealny, dla tych którzy często pracują w domu i potrzebują miejsca na dokumenty i komputer. Stół z kolekcji 3D VOX posiada trzy wkładki o szerokości 60 cm, co daje możliwość powiększenia blatu do długości 180 cm – ze 130 cm w wersji podstawowej.

Więcej o stołach i jadalniach na stronie: vox.pl

 Stół rozkładany 3D VOX

Stół rozkładany sprawdza się w dużych rodzinach wielopokoleniowych, w domach w których przestrzega się codziennych wspólnych posiłków. Stół z możliwością rozłożenia przydaje się także w domach, w których często bywają goście.

Fot. materiały prasowe Vox

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe Vox

POLECANE ARTYKUŁY