Urządzamy » Salon » Meble do salonu i dodatki » Schody w salonie. Jakie wybrać balustrady schodów

Schody w salonie. Jakie wybrać balustrady schodów

Balustrady to najbardziej dekoracyjny element schodów. Nie lada sztuką jest takie dopasowanie balustrady, szczególnie jeśli schody są w salonie, aby stanowiła całość harmonizującą z wystrojem wnętrza.
Przeczytaj też

Każda balustrada składa się z konstrukcji - słupków nośnych i poręczy - oraz wypełnienia. Wszystkie te elementy mogą być wykonane z jednego materiału. Popularne jest również łączenie różnych materiałów - najczęściej drewna i metalu, metalu i szkła. Takie balustrady są nowoczesne. Schody w salonie to ważny element wystroju, dlatego dobierajamy balustrady tak, by tworzyły spójną całość wystroju salonu.

Schody w salonie: balustardy

Aby balustrada była bezpieczna, musi być solidnie przytwierdzona do schodów. Jej stabilność zapewniają słupki nośne, do których mocuje się poręcz i wypełnienie balustrady. Zwykle rozmieszcza się je co 90-120 cm. Zdarza się, że balustrada zamiast kilku słupków nośnych ma tylko dwa – na początku i na końcu biegu. Słupki z drewna mają zazwyczaj przekrój okrągły lub prostokątny. Mogą być proste w formie albo ozdobne – toczone, a nawet rzeźbione. Słupki z metalu to najczęściej rury lub profile o przekroju prostokątnym.

Balustrady: wygodna poręcz

Poręcze mogą mieć różną wielkość i kształt. Najwygodniejsze są te o średnicy około 7 cm i przekroju zbliżonym do okręgu. Często jednak stosuje się też poręcze o przekroju prostokątnym albo w kształcie delty. Ważne, żeby była wygodna, solidnie przymocowana do konstrukcji balustrady czy też do ściany i nie miała żadnych ostrych elementów, które mogłyby poranić dłonie.

Z tworzywa sztucznego. Materiał ten daje nieograniczone możliwości kształtów i przekrojów poręczy. Są one dobrym oparciem przy wchodzeniu. Pasują do wnętrz o nowoczesnym wystroju i balustrad z metalu.

Wypełnienie balustrady

O charakterze i wyglądzie balustrady, a co za tym idzie, o wpływie schodów na całe wnętrze decyduje wypełnienie balustrady. Mogą to być ażurowe elementy pionowe (tralki), poziome (listwy, kształtowniki lub stalowe linki), formy artystyczne (rzeźbione motywy drewniane, z kutej stali czy giętych, metalowych rur) lub wypełnienia pełne (przezroczyste – szklane, perforowane – metalowe lub nieprzezroczyste – drewniane, metalowe, murowane). Wypełnienie wcale nie musi być wykonane z tego samego materiału co konstrukcja.

Balustrady drewniane. Balustrada z wypełnieniem drewnianym wygląda zwykle dość masywnie. Wykończone w ten sposób schody mogą więc przytłoczyć niewielkie pomieszczenie. Popularnym wypełnieniem są pionowe listwy i tralki: toczone, frezowane, rzeźbione. Mogą to być także poziome, proste listwy, pręty lub wstęgi z drewna giętego, które można dopasować do schodów o najbardziej wymyślnych kształtach. Rzadziej stosuje się wypełnienie balustrad z płyt drewnianych.

Balustrady metalowe. Wypełnienie z tego materiału pasuje do każdego wykończenia schodów – zarówno do stopni drewnianych, jak i kamiennych, pokrytych ceramiką czy wykładziną. Metalowe elementy mogą być bardzo cienkie, dlatego też nadają schodom lekkości, choć mają dość wyrazisty charakter. Mamy tu duże możliwości wyboru. Do wnętrz stylowych będą pasować elementy ze stali kutej malowanej na czarno lub zielono (pręty pionowe, poziome, jak i bogate formy z motywami roślinnymi, z wbudowanymi elementami ze szkła czy z kamienia). Wnętrza nowoczesne, pozwalają na zastosowanie oszczędnych w formie i silnych w wyrazie wypełnień z kształtowników, prętów i rurek stalowych – ułożonych pionowo, poziomo lub giętych. Ostatnio modne stały się balustrady z linek stalowych ze ściągami (ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej), jakich używa się do podtrzymywania masztów. Wyjątkowo dobrze prezentują się ze stalowymi schodami. Wypełnienie z linek nie zapewnia solidnego oparcia, dlatego należy go unikać w balustradach zabezpieczających szczególnie niebezpieczne miejsca – antresole, galerie i wysoko umieszczone podesty. We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym dobrze będą wyglądać wypełnienia z metalowej siatki lub blachy perforowanej.

Balustrady szklane. Do wypełnienia balustrad stosuje się specjalne rodzaje szkła bezbarwnego i kolorowego. Zwykle jest to szkło hartowane lub szkło bezpieczne, czyli bezodpryskowe; klejone – z folią wewnętrzną. Powierzchnia szkła może być gładka i przezroczysta albo piaskowana – jednolicie lub według wzoru. Można też użyć szkła artystycznego, a nawet giętego. Balustrada ze szklanym wypełnieniem nie przesłania ani sylwetki schodów, ani wystroju pomieszczenia. Jeśli zastosowane szkło jest bezbarwne, przezroczyste i pozbawione konstrukcji nośnej (szkło jest wtedy mocowane bezpośrednio do stopni i poręczy) – balustrada jest niemal niewidoczna. Dużą wadą wypełnień ze szkła jest kłopotliwe czyszczenie szybko przecież brudzących się tafli – zwłaszcza w wyższych partiach schodów.

Zobacz również

Moim zdaniem perfekcyjnie będą pasowały tutaj schody 3a - http://www.schodyprudlik.pl/site/galeria Nie sądzicie, że wyglądają genialnie? Jak dla mnie podstawą tutaj powinno być po prostu zastosowanie drewna ;-)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Bardziej mi się podobają schody szklane jak w tej ofercie: http://glasshouse.com.pl/produkty/stopnie-szklane/#stopnie-szklane

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Potwierdzam - projekty z tej galerii Prudlika są genialne. Zobaczcie - http://www.schodyprudlik.pl/site/wp-content/uploads/Schody_Pruekdlik_28a-180x180.jpg Coś takiego mieć u siebie to dopiero fajny efekt ;-)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Mi się podoba zdjęcie nr2 http://inpro-weld.pl/index.php/projekty lubię elementy drewniane, nadają takiego niepowtarzalnego smaku

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Zajrzyjcie na stronę Prudllika i obejrzyjcie projekty schodów wstęgowych - wygląda to niesamowicie, a same schody mają na prawdę normalne ceny. Oczywiście to kwestia dopasowania rozwiązania pod własne możliwości.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

A czy komukolwiek Prudlik dostarczał te schody na Pomorze? Projekty mają piękne, ale dostawa może być problemem. Pytał ktoś o takie odległości? Jakie usłyszeliście kwoty?

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Salon: ramki do zdjęć i ramy do obrazów. Aranżacja salonu
Salon: ramki do zdjęć i ramy do obrazów. Aranżacja salonu

Ramki do zdjęć i ramy do obrazów przestają być tylko oprawą i ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Dobre połączenie: nowoczesność z artystycznym klimatem retro. Zobacz mieszkanie Łucji
Właścicielka mieszkania ceni przedmioty, które są świadkami przeszłości, mają w sobie tajemnicę. Jak się okazało ...
Aranżacja wnętrz: jak rozplanować pomieszczenia i wybrać meble do nowego mieszkania by było funkcjonalne?
Projekt wnętrz nowej kawalerki, mieszkania dwupokojowego lub apartamentu zawiera w sobie między innymi funkcjonalne rozplanowanie ...
Aranżacja balkonu: pomysły jak urządzić wąski balkon w bloku
Aranżacja wąskiego balkonu może być równie atrakcyjna jak tego o idealnych proporcjach. Jeśli tylko wybierzemy ...
Jak odnowić starą boazerię i dobrać kolor podłogi?
W kuchni mam starą boazerię, którą chcę odnowić i pomalować na biało. Meble w kuchni są w kolorze czereśnia arktyczna, a na podłodze jest...
Eliza Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14550 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...