Salon: wybieramy modne meble do salonu

Salon nie musi być urządzony kompletami mebli. W aranżacji wnętrz nadeszła era łączeń - mieszanie stylów, materiałów, faktur i kolorów. Pokazujemy, jak zestawiać ze sobą różne meble i dodatki, tak by meble z różnych linii stylistycznych nie wyglądały w salonie jak zestawione przypadkowo. Tak urządzony salon jest ciekawy i oryginalny. Podpowiadamy jaki wybrać do salonu kanapy.

Meble do salonu
Meble do salonu
Bezpieczne związki
Salon: ciekawe połączenie mebli
Salon: ciekawe połączenie mebli

Jakie są modne meble do salonu? Jakie wybrać kanapy, by salon był urządzony nowocześnie, ale haromonijnie? Jak łączyć meble z różnych zestawów, by wszystko do siebie pasowało? Urządzanie salonu najlepiej zacząć od sofy, kanapy. W tej grupie mebli dają się wyodrębnić dwa nurty. Pierwszy, jak nam powiedział Mikołaj Wierszyłłowski, projektant firmy Iker, to nowoczesne meble: kanapy i krzesła, zwłaszcza firmy Moroso. Wyraźnie się wybijają spośród innych kompletów meblowych. Mają nieco przerysowane, bardzo teatralne formy. Tkaniny, którymi są pokryte meble, nawiązują trochę do lat 50. i 60., a wzory to mocna, abstrakcyjna grafika. Drugi nurt to meble bardziej klasyczne, proste kubiczne bryły o dużych gabarytach proponowane przez wielu producentów. Decydując się na indywidualne zestawianie mebli w salonie, nie musimy więc pozbywać się sprzętów po przodkach, ale wokół nich budować klimat wnętrza za sprawą dodatków.

Jak urządzić salon: wybieramy tkaniny i wzory do salonu

Liście, koła, pasy - wszystko w jednym wnętrzu w postaci wzorów i faktur. Takie wzory nie tylko się nie kłócą w wystroju salonu, ale i prezentują się harmonijnie. Nie ma pstrokacizny. W urządzaniu salonu łączymy różne materiały, będące obiciami mebli - welur, wełnę, akryl. Większość mebli jest prosta. Dominuje klasyka i nowoczesność, które wbrew pozorom doskonale się uzupełniają. Do tego tkaniny, drewno i szkło, czyli przewaga materiałów naturalnych. Nie można pominąć milczeniem ulubionego koloru stylistów z lat 50. - mocnego różu. W naszych zestawach do salonu odgrywa on ważną rolę. Zestawiony z odcieniami uspokajającej zieleni rozjaśnia salon. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przy tak wyrazistych kolorach sprzętów i różnorodności faktur ściany w salonie powinny być kolorystycznie naturalne, tak by nie konkurowały ze sprzętami - najlepiej szare lub beżowe.

Aranżacja salonu

Jeśli we wnętrzu, w wystroju salonu ma panować harmonia, to musi w nim być coś, co spaja sprzęty zróżnicowane stylistycznie. W przedstawianych zestawach do salonu znalazły się sprzęty drewniane, szklane, jak również te wykonane z tworzyw sztucznych. Kanapy kryte tkaninami, wełniane i akrylowe dywany oraz aluminiowe gadżety. Niektóre z nich mają wymyślne kształty oraz uniwersalne zastosowanie. Wspólny elementem są tu powtarzalne elementy - koła w postaci detali (pojemniki na stole, lustra) oraz miękkość form. Większość wyposażenia salonu ma lekko zaokrąglone kształty, a jeśli trafia się prostokąt (na przykład stolik), to nie jest elementem dominującym w salonie. Drugim łącznikiem w aranżacji salonu jest w tym przypadku kolor pomarańczowy. Pobudza apetyt, rozświetla ciemne wnętrza. Pozostawiony jednak sam, bez wsparcia ze strony innej barwy, może się okazać za nadto energetyzujący. Szybko też się znudzi. Dlatego dobrze jest komponować go i łączyć w wystroju salonu ze stateczną szarością, która łagodzi moc żywych soczystych kolorów.

NIE PRZEGAP

Ocena: 5
Tekst: Magda Lewandowska Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY